Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

První pomoc při otravách jedem na krysy...

Před svátky jsme si v našem seriálu „První pomoc“ říkali něco o otravách, které může způsobit nejedna vánoční dobrota. A protože otrav existuje opravdu mnoho, tak se v dalším díle zaměříme na otravy jedem na krysy. Co dělat, když náš pes sežere takovou návnadu?


První pomoc při otravách jedem na krysy...
Bc. Kateřina Šponarová 7.1.2019 34170x První pomoc u psů

Otravy u zvířat jsou tématem velmi rozsáhlým a jistě by to vydalo na celou knihu. My se však tentokrát budeme věnovat těm nejčastějším u psů a koček a to je právě otrava jedem na krysy. Jak to tedy poznáme a co dělat?

Jed na krysy - proč je tak nebezpečný?

Jedná se o antikoagulační látky, které můžeme běžně najít v domácnostech, stodolách, ale i na polích a na zemědělských plochách. Vzhled jedů je různý, od granulí přes válečky po voskové bločky, jsou ale vyráběny tak, aby zvířatům chutnaly, takže ohroženi jsou nejen hlodavci, ale i naši čtyřnozí mazlíčci.

Co vlastně jedy způsobují?

První pomoc při otravách jedem na krysy...

Na trhu je několik skupin rodenticidů, obsahujících látky ze skupiny kumarinových derivátů a derivátů indandionu, které mají antikolaguační (protisrážlivé) účinky. Po pozření dochází k rychlému vstřebání do organismu. V játrech tyto látky blokují funkci vitaminu K, který je důležitý pro srážlivost krve, dále narušují stěny cév a zvíře proto vnitřně vykrvácí.
Rychlost a průběh otravy závisí na dávce a typu látky. U některých rodenticidů je potřeba opakované pozření – jed se v těle kumuluje a k otravě dojde až při jeho vyšší hladině. U některých ale stačí k otravě i malá jednorázová dávka. Projevy otravy jsou potom velmi rychlé. Změna barvy na sliznicích, slinění, zvracení krvavé tekutiny, krvavý průjem. Pokles tělesné teploty a nakonec vykrvácení dutiny břišní a hrudní včetně vnitřních orgánů. Dochází k celkovému kolapsu a následně ke smrti.

Co dělat, když pes pozře jed na krysy?

První pomoc by měla být poskytnuta do cca půl hodiny až hodiny od pozření jedu a to formou vyzvracení a informování veterinární kliniky, kam psa následně přemístíme. I přes to, že se nám podařilo psa vyzvracet, veterinární ošetření vyhledáme. Ke vstřebávání jedu dochází velmi rychle a tak je potřeba zkontrolovat krevní parametry, jako jsou ledvinové a jaterní hodnoty. Často je veterinářem podán i vitamin K, který je potřeba do těla dodat, aby nedošlo k vnitřnímu krvácení.

V případě, že k rozvoji otravy již došlo, psa okamžitě převezeme na veterinární ošetření (příslušné pracoviště VŽDY! předem informujeme o skutečnosti, že vezeme otráveného psa).

 

Foto: archiv První pomoc psa

První pomoc při otravách jedem na krysy...

Co vše je pro psa toxické a jak otravy různými látkami poznáme se dozvíte na seminářích www.prvnipomocpsa.cz.

Termíny seminářů:

  1. 1. 2019 Praha, přihlašování přes www.prvnipomocpsa.cz
Kam dál ...