Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pes, autonehoda a poskytnutí první pomoci

Srážka s autem! Scénář, který opravdu nechce nikdo z nás zažít! Nicméně život je občas krutý a takové pohromy se na silnicích odehrávají, jak se říká „dnes a denně“. Co však dělat, když už taková situace nastane a účastníkem nehody je i náš pes? Jak mu pomoci a nejen to – to už je náplní dalšího pokračování oblíbeného seriálu Kateřiny Šponarové.


Pes, autonehoda a poskytnutí první pomoci
Bc. Kateřina Šponarová 25.7.2018 8130x První pomoc u psů

Čas dovolených nastal, silnice jsou přeplněné auty narvanými až po střechu a lidé odjíždí směr moře, hory, výlety a letní výcvikové tábory. K cestování autem ale bohužel patří i autonehody, které ne vždy končí jen oťukanými plechy, či promáčklými dveřmi. Co tedy dělat, zraní-li se náš pes?

Pozor na vlastní bezpečnost!

první pomoc Nejprve bychom měli zmínit, že na prvním místě je vždy vaše bezpečnost! Na toto spousta lidí ve zmatku zapomíná a ohrožují tím svůj život. Jestliže najdeme sraženého psa autem nebo srazíme-li ho sami, vždy než vystoupíme z vozidla, se rozhlédneme, zda nám nehrozí nebezpečí od okolních projíždějících vozidel.  Pokud nám nebezpečí nehrozí, zajistíme bezpečnost provozu – dáme výstražný trojúhelník a oblékneme si výstražnou vestu.  Až poté můžeme přistoupit ke psovi a zjistit jeho zdravotní stav.

Co můžeme udělat pro psa?

Ke psu přistupujte opatrně a dávejte si pozor, aby vás nepokousal. Myslete na to, že pes může být dezorientovaný, v šoku a i vám známý pes může být agresivní. Nasaďte košík nebo udělejte smyčku na čumák. Zjistěte, zda pes dýchá, zda cítíte tlukot srdce a v případě potřeby zahajte resuscitaci.Zkontrolujte, zda pes někde viditelně masivně nekrvácí – v případě potřeby ošetřete obvazem. Psa vždy převezte k veterináři – může mít vnitřní zranění, která se nemusí projevit hned.

Zákon hovoří jasněprvní pomoc 

V případě, že jste viníky dopravní nehody/sražení psa, jste povinni podle § 47 zákona č. 361/2000 Sb, o provozu na pozemních komunikací informovat policii ČR. Pokud se k tomu PČR odvrátí a odmítne situaci řešit, je vhodné zavolat na nejbližší veterinu a psa tam po domluvě odvézt. Ošetření je ale pak povinen uhradit ten, kdo psa dovezl, neb je v tu chvíli dle zákona jeho tzv. vodič/či opatrovník. Pes může mít majitele, který ho hledá a díky čipu, který má již většina psů, se dá vlastník dohledat.

Jak na resuscitaci?

K resuscitaci přistupujeme tehdy, když není aktivní srdeční činnost a pes nedýchá. Nepřímou srdeční masáž zahajujeme po ošetření masivních krvácení.

Psa položte na pravý bok, z dutiny ústní odstraňte předměty, jazyk vytáhněte do strany. Zahajte nepřímou masáž srdce v oblasti sedmého žebra. Můžete přidat i umělé dýchání do nozder, při zavřené tlamě. Hloubku stlačení volte podle velikosti psa, rychlost masáže je 60 – 100 stlačení/min. U velkých psů masírujeme dlaní, u malých plemen a štěňat dvěma prsty. Pokud nedojde k obnově životních funkcí do pěti minut, je velmi málo pravděpodobné, že psa zachráníte. Pokud se podaří psa oživit, převezte ho na veterinární kliniku. Při převozu sledujte životní funkce a poskytněte tepelný komfort – udržujte psa v teple, nepodávejte léky, nedávejte vodu.

první pomoc www.prvnipomocpsa.cz

Foto: fotoarchiv FLUKE Ateliér

Praktický nácvik resuscitace, ošetření masivního krvácení a nejen to se můžete naučit na našich seminářích.

Termíny seminářů - 11. 8., 22. 9., 20. 10. 2018 Praha.

Přihlásit se můžete ZDE

Kam dál ...