Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Vnější poranění – rány a poskytnutí první pomoci

Určitě to znáte! Jdete se psem ven a on si při svém „řádění“ utrhne drápek nebo se jinak zraní. Všude krev, některý pes panicky naříká a vy v tu chvíli nevíte, co s tím. A jak se v takových případech zachovat? To se dozvíte na následujících řádcích.


Vnější poranění – rány a poskytnutí první pomoci
Bc. Kateřina Šponarová 26.9.2018 8149x První pomoc u psů

Asi každý majitel aktivního psa už někdy řešil nějaké vnější poranění. Je lhostejné, zda se jednalo o odřeninku, utržený drápek nebo naopak o vážnější případ, jako může být pokousání, střelná rána nebo třeba napíchnutí na klacek. Je však potřeba umět si poradit v každé situaci…

Rány mohou být opravdu různé a podle toho se dají rozdělit do několika kategorií, od čehož se odvíjí i vhodná první pomoc.

Rány můžeme rozdělit na podkategorie

  • podle způsobu vzniku (příčiny): řezná – riziko poranění nervů a cév; sečná – riziko nevratného poškození končetiny – amputace; bodná, střelná, tržná, zhmožděná nebo zapříčiněná pokousáním
  • podle čistoty ran: čistá či mechanicky znečištěná, aseptická či infikovaná
  • podle průběhu: akutní či chronická

V tomto článku probereme nejčastější zranění u psů a řekneme si, jak na laickou první pomoc.

Pokousání – závažnost takového poranění se odvíjí od hloubky a lokace kousnutí. Pokousání na hlavě – nejčastěji bývají zasaženy pysky, čumák, oči. Tyto rány jsou často bolestivé a špatně se hojí. První pomoc spočívá v opláchnutí, příp. obvázání (oči/uši), převezení k veterinárnímu lékaři, kde se zjistí, jak je rána hluboká.

Pokousání na krku – na krku se nachází velké a důležité cévy, při jejichž poranění dochází k ohrožení na životě. Dále je součástí krku také průdušnice, jejíž poranění vede ke stavu, kdy se může vzduch vydechovaný z plic hromadit v podkoží. Pes se pak „nafukuje“ a při pohlazení kůže krepituje. Jedná se o velmi závažný stav.

Pokousání na těle – zde může dojít k poškození vnitřních orgánů (ledviny, játra, slezina...). Vzhledem k tomu, že se v oblasti břicha vyskytuje hodně volné kůže, při pokousání se tvoří tzv. kapsy, kde se velmi často začne tvořit hnis a to vlivem přemnožení bakterií, které se na zubech a v ústní dutině psa běžně nacházejí. V tomto případě je potřeba zavést dren, který pomáhá k odtoku hnisu.

Pokousání na končetinách – není tak časté. Rány jsou většinou hodně zhmožděné a bolavé.

Rány po kousnutí bývají často značně infikované a špatně se hojící. Nepodceňujte je, byť na první pohled vypadají jako nepříliš velká poranění. I malá dírka v kůži může znamenat hluboké poranění uvnitř. Vždy to nechte zkontrolovat veterinárním lékařem. První pomoc můžete poskytnout krycím obvazem pro převoz a kontrolou zdravotního stavu během něj.

Řezná poranění – bývají zapříčiněná střepy, vyčuhujícími dráty apod. a většinou masivně krvácejí. Může dojít k přetnutí velkých cév a nervů. U zrezivělých špinavých drátů hrozí i infekce nebo tetanus. První pomoc spočívá v obvázání rány, v případě potřeby přiložíme tlakový obvaz, při masivním krvácení je nutné zamezení pohybu a převoz na veterinární kliniku.

Bodná poranění – často bývají způsobená napíchnutím na klacek. Větve a klacky se do krku snadno zabodnou, psi mohou na klacek naběhnout a propíchnout si hrudník nebo dutinu břišní. Tyto rány bývají hodně hluboké a hrozí vážné poškození vnitřních orgánů. První pomoc – klacek z rány nevytahujeme (je-li možné zvíře takto transportovat), případně ho zkrátíme a zafixujeme obvazem a eventuálně přiložíme tlakový obvaz. Psa převezeme na veterinární kliniku, sledujeme jeho zdravotní stav. Zapíchnuté klacky v mordě nepodceňujte a sami je neodstraňujte. Rány tohoto typu mají tendence velmi krvácet a tvořit abscesy. Nenechávejte své psy volně pobíhat s klacky v tlamě, předejdete tím ošklivým zraněním. 

první pomoc

Před odvozem zraněného psa na veterinární kliniku její personál vždy informujeme! Lékař bude mít čas se připravit na vámi popsaný stav, např. připravit léky, infuze apod. V případě velké vytíženosti vás odkáže na jiné nejbližší pracoviště.

Foto: fotoarchiv FLUKE Ateliér
www.prvnipomocpsa.cz

Jak ošetřit vnější poranění a mnoho dalšího se můžete naučit
na semináři „První pomoc psa“.

Termíny:

  • Praha 22. 9., 20. 10. 2018 a 20. 10. 2018
  • Velké Přílepy 13. 10. 2018 
  • Žatec 3. 11. 2018

Přihlašování přes webové stránky

Přihlašování možné ZDE nebo na katka@prvnipomocpsa.cz. www.prvnipomocpsa.cz

Kam dál ...