Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Zlomeniny u psa a poskytnutí první pomoci

Náš seriál o první pomoci se těší oblibě. Tentokrát se posuneme zase o kousek dál a ukážeme vám, jak správně pomoci pejskovi v případě zlomeniny.


Zlomeniny u psa a poskytnutí první pomoci
Bc. Kateřina Šponarová 25.8.2018 8283x První pomoc u psů

Zlomeniny končetin si pes může způsobit různými aktivitami – skákáním, během po louce, v lese nebo i při hraní si s druhým psem. Mohou však být také zapříčiněny vnějšími činiteli třeba při autonehodě, srážce vlakem apod. Zlomeniny můžeme rozdělit do dvou skupin – otevřené a uzavřené.

Otevřené zlomeniny – rána je otevřená a jsou viditelné úlomky kostí. Tento typ zlomeniny nemusí masivně krvácet. První pomoc spočívá v opláchnutí fyziologickým roztokem či vlažnou čistou vodou a překrytí lehkým vlhkým obvazem. Psovi zajistíme tepelný komfort, je-li pes při vědomí, necháme ho, ať si vybere pozici, která je jemu pohodlná. U psa může vlivem stresu, velké ztráty krve a mnohočetných poranění nastat tzv. traumatický šok, který se může rozvinout až v upadnutí do bezvědomí. V případě bezvědomí položíme zvíře na bok, zraněnou končetinou nahoru.

první pomoc

U zavřených zlomenin kost neproniká skrze kůži ven. Příznakem uzavřené zlomeniny bývá odlehčování nebo nošení si končetiny, končetina může mít změněný tvar nebo může být oteklá. V tomto případě první pomoc spočívá v převozu k veterinárnímu lékaři. Je-li převoz dlouhý a pes je bolestivý, můžeme postiženou končetinu zpevnit lehkým vrstveným obvazem po celé její délce, příp. přiložíme dlahu. Psa nenutíme k chůzi, do auta ho nakládáme opatrně a necháme ho, ať si zaujme polohu, která je jemu pohodlná.

Pozor na autonehodu a pád z výšky!

Po srážce s autem, pádu z výšky apod. může mít pes zlomenin více, které nemusíme zaznamenat. Např. zlomeniny žeber, či lebečních kostí. Může nastat i fraktura na páteři. Při fraktuře žeber je patrné mělké a ztížené dýchání. V tomto případě jsou v ohrožení i plíce, které mohou být poškozeny. Vždy po pádu z výšky nebo po sražení autem nechte psa zkontrolovat u veterinárního lékaře, i když se pes na první pohled zdá zcela v pořádku.

Při manipulaci se zraněným zvířetem buďte obezřetní. Zlomeniny jsou velmi bolestivou záležitostí a i vám známý pes může být v tuto chvíli agresivní. Ošetřujte ho se zafixovaným čumákem nebo s košíkem.

Než vyjedete na veterinu!

Veterinární kliniku, kam převážíme takto zraněného psa, předem informujeme. Na místě nemusí být přítomen ortoped, takže vás nasměrují jinam. Na veterině ho zpravidla zrentgenují, podají analgetika a není výjimkou, že zlomenina, která potřebuje operační zákrok, se operuje až druhý nebo třetí den po úrazu.

 Jak správně udělat dlahu, jak ošetřit otevřenou zlomeninu a mnoho dalšího se můžete naučit na semináři s názvem „První pomoc psa“.
Termíny v Praze 11. 8., 22. 9. a 20. 10. 2018.
Přihlašování možné ZDE nebo na katka@prvnipomocpsa.cz.
www.prvnipomocpsa.cz

Foto: fotoarchiv FLUKE Ateliér
www.prvnipomocpsa.cz

Kam dál ...