Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Lidské léky mohou psa ohrozit na životě!

Domácí lékárničky ve většině domácností přetékají krabičkami s ibalginem, paralenem či acylpyrinem. Dost často se stává, že tyto léky jsou podávány i našim čtyřnohým kamarádům. Majitel má pocit, že psa bolí břicho nebo je nachlazený, a tak mu dá něco ze svých zásob. Jenže...


Lidské léky mohou psa ohrozit na životě!
Bc. Kateřina Šponarová 7.3.2019 2632x První pomoc u psů

Pozor! Pozor! Medikamenty pro lidi v mnoha případech do psí tlamičky vůbec nepatří. Jak tedy takové léky působí na psí organismus? Než si zodpovíme tuto otázku, měli bychom si nejprve říci, jaké účinné látky tyto preparáty obsahují a jaké je jejich využití.

Ibalgin zajisté všichni známe…

Lidské léky mohou psa ohrozit na životě!

Troufám si říci, že se jedná o nejčastěji podávané analgetikum. Účinnou látkou v těchto tabletách je ibuprofen. Jedná se o nesteroidní látku používanou proti bolesti, zánětu či horečkám. Pro psí organismus je však tato látka toxická! Způsobuje nadprodukci žaludečních šťáv, která vede k poškození žaludeční stěny a tvorbě žaludečních vředů. Její pozření se u psů odrazí i na funkci ledvin, u kterých účinkem toxické látky dochází k rozpadu ledvinných buněk. Takovéto poškození ledvin vede až k ledvinovému selhání. Mezi příznaky otravy patří nahrbený postoj, který značí velké bolesti břicha, může se objevit zvracení s krví (v tomto případě nejspíše došlo k poškození žaludečních vředů a jedná se o velmi vážný a život ohrožující stav), hematurie (močení s krví) a apatie, která může končit smrtí. Toxická dávka, tj. dávka, kdy dochází k rozvoji otravy, pro psa je 250 mg na 1 kg živé váhy psa.

Paralen má účinnou látku paracetamol.

U nás je to asi nejčastěji využívané antipyretikum. Jedná se o látku, která tlumí horečky a bolest. Pro psa je ovšem tato látka toxická. K rozvoji otravy dochází relativně rychle a následky bývají fatální. Dochází totiž k poškození erytrocytů (červených krvinek), které po těle roznášejí kyslík. Při tomto stavu se rozvíjí anémie, a s tím i  ruku v ruce nedostatečné okysličování organismu. Paracetamol také negativně působí na játra a dochází často k jaternímu selhání. Příznaky otravy jsou  jasně patrné – zvracení, močení s krví, hnědé sliznice, v případě poškození jater může dojít k rozvoji žloutenky, orgánovému či celkovému selhání organismu s následnou smrtí. Život ohrožující dávka paracetamolu je pro psa 800 – 900 mg na 1 kg živé váhy.

Výše zmíněné léky jsou prodávány ve formě „dražé“. To znamená, že se jedná o tabletky, které jsou povrchově upraveny látkou s nasládlou chutí. Pro zvířata jsou tedy velmi chuťově lákavé, bohužel ale i velmi toxické.

Léky doma pečlivě uschovejte na místa, kam se pes či jiné zvíře nedostane. Předejdete tak tomu, že strávíte několik dnů až týdnů v obavách o svého psa, který bude bojovat o život. Máte-li pocit, že váš miláček trpí bolestmi nebo je nemocný, zkontaktujte veterinárního lékaře a objednejte ho na veterinární ošetření.

Z humánních léků se u psů dá použít např. Nolvagin, jeho užití a dávkování ale vždy zkonzultujte s veterinárním lékařem. V případě, že k pozření nevhodné pilulky přeci jen dojde, psa vyzvracejte pomocí 3% roztoku peroxidu vodíku nebo rozpuštěnou jedlou sodou. Vyzvracení má však účinek cca 30 – 45 minut po pozření léků. U delšího časového intervalu jeďte po předchozím ohlášení na veterinu, kde učiní příslušné kroky k záchraně psa. Jestliže se pes vyzvrací, podejte černé uhlí a po předchozím objednání dovezte psa i tak na veterinární prohlídku. Projevy intoxikace se mohou projevit i několik dní po pozření léků, proto návštěvu u veterináře nepodceňujte!

foto: archiv První pomoc psa

Lidské léky mohou psa ohrozit na životě!

Jak na otravy u psů a co vše je pro psy toxické? Jak správně psa vyzvracet a v jakých případech se dozvíte na seminářích První pomoc psa.

Přihlašovat se můžete na ZDE.

Termíny seminářů:

  1. 3. 2019 Praha
  2. 4. 2019 Brno
  3. 5. 2019 Praha
Kam dál ...