Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Omrzliny a podchlazení u psa

Čas nezastavíme! Po krásném a parném létu a následném barevném podzimu přijde jisto jistě i mráz. A ten je nejen nepříjemný, ale může značně ohrozit naše psy. Jak tedy na případné omrzliny?


Omrzliny a podchlazení u psa
Kateřina Šponarová 26.11.2018 23755x První pomoc u psůZima, Vánoce a Silvestr 2019

I když listopad nepatří k nejstudenějším měsícům v roce, zima se nám nezadržitelně blíží a našim pesanům, hlavně těm krátkosrstým hrozí nebezpečí v podobě podchlazení či omrzlin. Proto je dobré se na toto roční období řádně připravit!!!

Co se v organismu při podchlazení děje?

první pomoc psaPři hypotermii (podchlazení)klesne tělesná teplota pod hranici potřebnou pro běžný metabolismus a jeho fungování. Fyziologická teplota u psa je 37,5 – 39°C, při hypotermii teplota klesá pod 35°C. Při podchlazení dochází k zúžení cév, k omezení toku krve v periferních částech těla – organismus se snaží převážně zásobovat krví orgány uložené v trupu těla a také mozek. V případě, že nedojde k zahřátí organismu, dochází ke svalovému třesu. Jedná se o mírné podchlazení. Organismus při tomto jevu spotřebovává hodně energie. Při středním stupni tohoto stavu svalový třes odezní, pes začíná být malátný, má pomalejší reakce. Ve chvíli, kdy organismus nedokáže kompenzovat teplotní diskomfort, dochází k rozvoji kritického podchlazení, kdy je zvíře apatické, dochází ke zpomalení srdečního rytmu, dýchání je povrchové a může upadnout i do bezvědomí. Teplota klesá až k 32°C a dochází k vážnému ohrožení života.

Psi ustájení venku

první pomoc psa

Zdraví psi trvale žijící venku mají dostatečnou srst na to, aby mrazivé počasí bezpečně zvládli. V případě deště a následného mrazu ale i tak doporučujeme psovi poskytnout závětrné zázemí ve formě zateplené boudy či přístřešku. Podchlazení hrozí převážně u starých psů s omezenou hybností, štěňat a psů krátkosrstých. U psů žijících v bytech je důležité teplotní komfort zajistit oblečkem. Domácí psi nemají tolik vyvinutou podsadu a teplotní rozdíl byt/venek často činí i 25°C. Vysoké riziko podchlazení také nastává ve chvíli, kdy v mrazu nechají majitelé psa zavřeného v autě či uvázaného u obchodu. Pes nemá možnost pohybu a při venkovní teplotě – 20°C dochází k rozvoji hypotermie velmi rychle.

 Při omezení pohybu za působení mrazu a vlhkosti mohou i psi omrznout. Omrzliny pak nejčastěji najdeme na uších, ocasu, polštářcích pacek, varlatech nebo penisu. Nejvíce náchylná jsou krátkosrstá nebo bezsrstá plemena, štěňata a senioři. Celkové omrzliny u psů nebývají tak časté. Nastávají většinou při proboření pod led v rybníce, v tomto případě hrozí i silné podchlazení.   

 Co dělat při podchlazení?

první pomoc psa První pomoc při hypotermii spočívá v postupném zahřátí organismu suchým teplem (např. horkou vodou v pet lahvi). Psa zabalíme do deky nebo termofolie, zajistíme životní funkce, které během převozu na veterinární kliniku pravidelně kontrolujeme. Příjezd na kliniku bychom měli předem telefonicky vyjednat, aby se lékař mohl na příjezd podchlazeného psa připravit (např. ohřát infuze apod). Nikdy psa nezahříváme horkou vodou nebo fénem. Při omrzlinách postižené místo zahříváme postupně pod studenou či vlažnou vodou. Teplotu vody následně mírně zvyšujeme. Postižená místa můžeme překrýt lehkým obvazem a po domluvě navštívíme veterinárního lékaře.

Lepší než první pomoc je zajisté prevence!

Zabránit podchlazení u psa můžete oblečkem. V dnešní době je již na trhu velký výběr a jistě si vybere i ten nejnáročnější majitel. Správně velký obleček by měl krýt celá záda, včetně alespoň části stehen. V mokrém počasí nebo po běhání ve sněhu bychom obleček měli sundat. K podchlazení může dojít i např. při čekání před restaurací/obchodem v mokrém oblečku. Také bychom ho měli sundávat při převozu autem, kdy může naopak dojít k přehřátí psa nebo v případě mokré textilie naopak k zapaření psa.

Foto: archiv FLUKE Ateliér

Omrzliny a podchlazení u psa

Jak zjistit zdravotní stav psa, poskytnout první pomoc při podchlazení, jak rozeznat omrzliny vás naučíme na našich seminářích www.prvnipomocpsa.cz

Termín semináře: 20. 1. 2019 v Praze, přihlašování a informace na www.prvnipomocpsa.cz.

 

Kam dál ...