Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nebezpečí pro psy číhá i ve vodě!

Letní prázdniny se nám nezadržitelně blíží a dovolené už nás volají. Máte již sbaleno pro sebe a svého psího parťáka? Máte namířeno k vodě? Tak zpozorněte, protože i ve vodě hrozí nebezpečí pro naše milované chlupáče.


Nebezpečí pro psy číhá i ve vodě!
Bc. Kateřina Šponarová 26.6.2018 8367x První pomoc u psů

Pokud si myslíte, že nebezpečí u vody spočívá „pouze“ v utonutí, pak se hluboce mýlíte. A to nejen na nás, ale i na naše čtyřnohé parťáky tam čekají různá možná nebezpečí.  Která to jsou a jak si s nimi v rámci první pomoci poradit, nám prozradí Kateřina Šponarová.

Nebezpečí představují sinice

Sinice se ve vodě vyskytují a to jak ve sladké, tak i ve slané mořské vodě. Lze je bohužel jednoduše zaměnit i za jiné vodní rostliny. Často utvářejí tenký sliz na dně, mohou ale i vzkvétat na hladině nebo vytvářet dojem vzrostlé trávy na hladině. Mnohdy je ale nemusíme ani oko metricky ve vodě zaznamenat a i přesto mohou napáchat v organismu zlo. Vysoké procento sinic totiž produkují nejen pro nás, ale i pro psy nebezpečné toxiny, které vznikají jejich rozkladem. Sinice často vyrostou ve stojatých vodách při vysokých venkovních teplotách. Toxiny postihují játra (hepatotoxické peptidy) a nervový systém (neurotoxické alkaloidy).

Příznaky otravy

  • Zvracení, průjem
  • Kožní projevy – zčervenání kůže, vyrážka, svědivost
  • Křečové stavy, třes
  • Akutní selhání jater – žluté sliznice

První pomoc

Při kožních projevech psa opláchneme čistou vodou, svědivá místa můžeme zachladit, opláchnout heřmánkovou vodou. U průjmových stavů podáme černé uhlí a u přetrvávajících problémů vyhledáme lékařskou pomoc. Při zežloutnutí sliznic nebo křečových stavech zajistíme veterinární pomoc okamžitě.

Vždy s sebou berte na výlety čerstvou vodu a pravidelně ji psovi zpřístupněte. Pozor však, aby nebyla od slunce horká. Voda by měla být vlažná.

Zapaření

Otrava ale není jediným zdravotním problémem, který může po koupání nastat. U velmi chlupatých psů pozor na zapaření, které se v parném počasí vytvoří velmi rychle. Tento problém můžeme zpozorovat až v pozdním stadiu, kdy už je rozšířen často velmi bolestivý zánět kůže. Zapaření předejdeme tím, že psa po vykoupání řádně vysušíme nebo mu zajistíme dostatečný pohyb mimo vodu, aby srst vyschla. Zapaření se projevuje zčervenáním pokožky a často citlivostí až bolestivostí. První pomoc spočívá v ostřihání srsti v místě poškození, případně použití krému na opruzeniny. Vyhledejte vždy veterinární pomoc.

zapařenina 

Pozor také na vysoký příjem tekutin!

V těle totiž může propuknout hypoosmolalita, tzn. zředění krevní plazmy. Ledviny nestíhají filtrovat a zahušťovat krev, kde zákonitě klesá obsah sodíku a v organismu pak nastává hyponatrémie. Naruší se rovnováha sodíko-draslíkové pumpy, jejíž funkce zajišťuje aktivní přenos iontů mezi buňkami, regulaci objemu buněk a šíření elektrického potencionálu mezi svalovými a nervovými buňkami. Při narušení tohoto mechanismu dochází k rozkolu vnitřního prostředí, k otoku buněk, tkání a orgánů. Může dojít až k otoku mozku.

Mezi příznaky patří zvracení, rozšířené zornice, neurologické projevy (ztráta rovnováhy, křečovité stavy), obtížné dýchání, zástava močení, pes může upadnout i do bezvědomí.

První pomoc spočívá v prevenci – v horkém počasí podávejte psovi vlažnou vodu přídělově, hra ve vodě nebo s vodou (např. s tekoucí vodou z hadice) by měla být pod dozorem majitele. V případě, že u psa po vodních hrátkách zpozorujete některé z výše popsaných příznaků, doporučujeme návštěvu u veterinárního lékaře.

první pomoc psa www.prvnipomocpsa.cz

 

Foto: fotoarchiv FLUKE Ateliér

Kam dál ...