Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

První pomoc aneb Jak účinně zasáhnout při přehřátí organismu 1. díl

Teplé dny jsou tady a jako každoročně řešíme opět to samé – zachraňování psů ponechaných v autě při slunečném počasí. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jaké nebezpečí v podobě přehřátí na jejich psy vlastně číhá. To ale nehrozí našim čtyřnohým miláčkům jen uvnitř vozu, ale třeba i při běžné procházce. Jak se zachovat, když už se něco podobného stane? A uměli byste poskytnout svému, ale třeba i jinému psu první pomoc? Pár dobrých rad najdete v úvodním díle našeho nového seriálu.


První pomoc aneb Jak účinně zasáhnout při přehřátí organismu 1. díl
Bc. Kateřina Šponarová 3.6.2018 23849x První pomoc u psů

Sluníčko začíná pěkně hřát a jaro se pomalu, ale jistě brzy přehoupne do léta. Venkovní teploty stoupají a našim chlupáčům hrozí přehřátí (hypertermie). I přes časté články, reportáže v TV i v radiích o nebezpečí vysokých teplot pro psy se na klinice setkáváme pravidelně s přehřátými psy. Majitelé bezhlavě házejí na přímém slunci psovi balónky, nechají ho v autě se slovy, že si jdou jen nakoupit a on přece vydrží. Mnohdy ale opravdu nevydrží…

Pozor na uzavřené prostory!

přehřátí psa Psí organismus se ochlazuje zrychleným dýcháním s otevřenou tlamou. Vzduch cirkuluje a vytváří se jeho proudění, které psa ochlazuje. Dochází ale i k odpařování vody a ztrátě tekutin. Člověk se ochlazuje pocením, ale psi mají potní žlázky pouze na tlapkách a to je ve vysokých teplotách mnohdy nedostatečné. Proto ve chvíli, kdy je pes v uzavřeném prostoru nebo je „uřícený“, může dojít ke kolapsu organismu.

Rychlost přehřátí závisí na typu psa, prostředí a aktivitě. Predispozice k rychlému přehřátí mají zvláště brachicefalická plemena, jako jsou buldočci, mopsové, boxeři apod., ale také štěňata a psí senioři nebo psi trpící kardiovaskulárním onemocněním. Zkolabovat však může i zdravý a trénovaný pes.

Co se vůbec děje při takové hypertermii v organismu?

Fyziologická hodnota tělesné teploty u psa se pohybuje v rozmezí 37,5 – 39°C. Hypertermie znamená zvýšení vnitřní teploty těla nad fyziologickou hodnotu. U psa nazýváme hypertermií stav nad 39°C. Při zvýšené teplotě se rozšiřují cévy v kůži, čímž se postupně ochlazuje vnitřní prostředí organismu. Pokud tento proces nestačí a selže i mechanismus pocení na tlapkách, vnitřní teplota stále stoupá. Postupně vlivem nedostatečného okysličení krve dochází k poruchám kardiovaskulárního systému, kolapsu organismu vedoucímu až k bezvědomí. Při teplotě nad 42°C může stav dospět až k denaturaci proteinů v buňkách a následné smrti.

Jak poznáme, že je pes přehřátý?

Pes bude velmi silně hyperventilovat, uvidíte i dýchání do břicha, bude neklidný, ve vážných případech může být i apatický. Sliznice psa budou rudě červené, ve vážných případech se zabarví do fialovo-modré barvy (to značí nedostatek kyslíku). 

Co dělat ve chvíli, kdy zpozorujeme tyto příznaky?

Důležité je organismus ochladit. Zchlazení musí ale probíhat postupně. Psa umístíme do stinného/chladného místa a poté můžeme začít s ochlazováním studenou vodou, nejprve na tlapkách, po chvíli přidáme nohy, břicho a hrudník.  Lze namočit i hlavu a krk. Pokud je pes při vědomí, můžeme mu dát napít vody, nikdy však ne ledové a vždy přídělově po troškách. V žádném případě psa neponořujeme do vody, nebalíme do mokrých ručníků apod. Prudké zchlazení může způsobit šokový stav organismu. Při hypertermii dochází k rozšíření cév, při špatném zchlazení (např. zabalení do mokrého studeného ručníku) dojde k rychlému stažení těchto cév a tím pádem i k rychlému nárůstu krevního tlaku. Krevní oběh ani orgány na toto nejsou připraveny a organismus upadá do šoku.

Prevence hypertermie je jednoduchá!

Nenechávejte psa nikdy na přímém slunci např. v přepravce nebo uvázaného před obchodem atd. Výcvik a vycházky směřujte na brzké ranní a pozdní večerní hodiny, nikdy ne přes sluncem rozpálený den. Tyto aktivity se snažte směřovat do stinných lesů, nikoliv na rozpáleném asfaltu, kde zase hrozí i popáleniny na tlapkách. Psa samozřejmě nezavírejte v autě, a to ani s otevřenými okýnky, byť by to mělo být jen na chvilku. Nemůžete totiž předem vědět, kde a co vás zdrží, a za život vašeho čtyřnohého kamaráda to opravdu nestojí. Zvažte běhání za aportem, i přestože ho psovi házíte do vody – může dojít k rychlému vyčerpání organismu a následnému utonutí psa. Když už musíte jít se psem na přímé slunce, zajistěte mu dostatek pitné vody, případně můžete pořídit chladící dečku do auta nebo chladící vestu pro psa.

Foto:archiv Kateřiny Šponarové

první pomoc www.prvnipomocpsa.cz

  • V dnešní době jsou psi našimi parťáky, součástí rodiny a stejně jako u lidí bychom jim měli umět poskytnout první pomoc při úrazu, pozření jedu, tonutí apod. Jak na to a ještě mnohem více si povíme na našich kurzech.
  • Nejbližší seminář první pomoci: 30. června 2018, informace naleznete na www.prvnipomocpsa.cz.
Kam dál ...