Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pozor na přehřátí organismu!

Víte, jaké jsou příznaky přehřátí organismu u psa? A tušíte, jak nejlépe těmto nepříjemným a život ohrožujícím komplikacím předcházet, co dělat a čemu se raději vyhnout? Dokonce ani ponechávat samotného psa bez dozoru na zahradě není v horkých dnech zrovna nejlepší nápad. Zajímá vás, proč? Nejen tuto, ale i mnohé další otázky vám zodpoví MVDr. Lucie Veselá.


Pozor na přehřátí organismu!
22.8.2018 19987x Veterina

Vzhledem k horkému počasí posledních dnů rapidně narostl počet akutních výjezdů k ošetření přehřátých psů a ne všechny případy skončily úspěšně (záchranou života přehřátého pacienta).

Jak se chovat při vysokých teplotách?

vetalia Doporučujeme omezit veškeré denní aktivity s vaším psím parťákem na minimum, zejména dlouhé procházky, cvičení, aportování nebo intenzivní plavání. Využijte chladnějších částí dne (ráno do osmi hodin a večer po dvacáté hodině), přes den omezte pobyt venku pouze na nutné vyvenčení, choďte se psem ve stínu, vyvarujte se pobytu na rozpálených ulicích a nenuťte psa k žádné delší nebo intenzivnější zátěži.

O režimu psa rozhoduje majitel, který by měl správně odhadnout délku a intenzitu činnosti ve vztahu k její fyzické náročnosti, kondici psa a podmínkám vnějšího prostředí! To, že pes vyžaduje další a další opakování aktivity (např. aportování) neznamená, že mu daná činnost nemůže ublížit. Pracovití psi jsou schopní doslova uštvat se k smrti.

Nenechávejte své psy volně na pozemku bez dozoru!vetalia 

Váš pes se může přehřát i při pobytu na zahradě, kde je stín! Za psa je vždy zodpovědný majitel, který za něj musí myslet a předvídat důsledky jeho činů dopředu.

U starých psů s problémy s pohybovým aparátem se může stát, že upadnou v místě, ze kterého se nebudou moci bez pomoci majitele zvednout. Pokud pes upadne na přímém slunci, stačí v tomto počasí i půlhodina, aby se jeho organismus přehřál, a následky mohou být fatální.

U aktivních psů naopak hrozí, že se přehřejí, pokud příliš dlouho provozují svou oblíbenou činnost a neumí včas přestat a odpočívat (např. běhání podél plotu při ostraze pozemku, honění hmyzu, samostatná hra s aportem...).

Samozřejmostí je nenechávat zvířata zavřená v autě!

vetalia Ani stín, ani pootevřená okénka nejsou dostatečnou prevencí proti přehřátí organismu. Teplota v uzavřeném vozidle narůstá velmi rychle a již během patnácti minut může zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, které nezřídka končí kolapsem a úmrtím.
Nenakládejte zvířata ani do rozpáleného auta! Před cestou auto důkladně vyvětrejte, nejlépe vychlaďte pomocí klimatizace. Zvíře se v rozpáleném autě může přehřát během několika minut, i když tam jste s ním!

Náchylnější k přehřátí jsou hodně chlupatí nebo obézní psi, psi staří a nemocní (zejména kardiaci a psi s dechovými potížemi), dále plemena se zkrácenou čenichovou partií (brachycefalická) a psi s klabonosem (bulteriéři).

PROJEVY PŘEHŘÁTÍ (nemusí být všechny dohromady):

 • zrychlené a namáhavé dýchání s otevřenou tlamou
 • neochota k pohybu/neschopnost chodit nebo se postavit
 • chrčení nebo sípání při dýchání
 • nadměrné slinění
 • namodralý jazyk a sliznice dutiny ústní
 • zvýšení tělesné teploty nad 39,5°C (měřeno v konečníku psa)
 • v poslední fázi ztráta vědomí, křeče, zástava dechu a srdeční činnosti

PRVNÍ POMOC:

 • Umístěte psa do stínu.
 • Dejte psovi napít studenou vodu, příp. mu dejte olizovat kostky ledu.
 • Chlaďte mu břicho a nohy sprchováním vodou (ne ledovou) nebo pomocí zábalů.
 • Otevřete na psa mrazák a nechte ho vdechovat ledový vzduch.
 • Pokud jste venku v přírodě, postavte psa do vody (maximálně po břicho).

Pokud má pes teplotu přes 40°C nebo výrazné dechové potíže či namodralý jazyk, urychleně vyhledejte ošetření u veterinární ho lékaře!

NIKDY NEPOLÉVEJTE PSA VODOU CELÉHO, ANI HO UHŘÁTÉHO NEHÁZEJTE DO VODY!!!

VetalliaMVDr. Lucie Veselá
www.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., archiv redakce

Kam dál ...