Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Veterinární poradna - Proč se mému psovi třepí drápy?

Víte, že i psa mohou trápit problémy s drápy podobně, jako člověk řeší obtíže se svými nehty? Co s tím a jak je to závažné? Právě této otázce se věnuje naše červencová veterinární poradna.


Veterinární poradna - Proč se mému psovi třepí drápy?
MVDr. Lucie Veselá 8.7.2018 3307x Veterinární poradna

Dotaz:

Dobrý den,

ráda bych využila vaší veterinární poradny. Na přiloženém snímku je náš pes – kříženec z útulku, který je cca sedm let starý. Takto ošklivě se mu ale třepí drápy. Čím by to mohlo být způsobené a jak problém případně řešit? Krmíme granulovaným krmivem značky Brit a Eminent. Žádné jiné obtíže pes neprojevuje. Děkuji za odpověď.

  veterinární poradna veterinární poradna

Dobrý den,

na vaši otázku bohužel nedokáži jednoznačně odpovědět. Chybí mi řada informací z anamnézy a bez prohlídky pejska se diagnóza určuje jen těžko.

Může se jednat o problém ve výživě, jmenované granule nemusí být pro vašeho pejska optimální. Můžete zkusit změnit krmivo za kvalitnější, přidat doplňky na podporu růstu srsti, kůže a drápů (přípravky s obsahem selenu, zinku, biotinu a nenasycených mastných kyselin).  Pokud jde pouze o nedostatečnou výživu, počítejte s tím, že kvalitní drápy budou dorůstat pomalu, může to trvat i půl roku. Samozřejmostí je pravidelná péče o drápky – krácení na vhodnou délku, ve vašem případě spíše pilování pilníčkem než stříhání kleštěmi.

Problém ale může být mnohem vážnější, může se jednat např. o bakteriální nebo plísňový zánět drápového lůžka, autoimunitní onemocnění a další. Doporučuji návštěvu veterinární ordinace, ideálně veterinárního dermatologa. Určitě se vás bude ptát na následující otázky, tak si zkuste dopředu vzpomenout a připravit pravdivé a úplné odpovědi: Jak dlouho máte pejska doma? Jak dlouho celý problém trvá? Trpí tímto problémem celou dobu nebo se problémy objevily později?  Postihuje problém drápy na všech tlapkách nebo jen na jedné? Třepí se střídavě všechny drápy nebo jen některé? Je pejsek bolestivý, má kolem drápů nějaký výtok atd.? Stává se, že si pejsek strhne dráp úplně a zůstane jen odhalené lůžko?

Podle vámi uvedených informací se lékař rozhodne, jaké další diagnostické kroky je potřeba udělat, aby se našla příčina onemocnění a pejsek se uzdravil.

veterinární poradna www.vetallia.cz

Foto: © Vetallia, s.r.o.

 «Chtěli byste se také MVDr. Lucie Veselé na něco zeptat?»

«Tak neváhejte a pošlete nám svůj dotaz týkající se zdraví psů na redakce@ecanis.cz. Budeme se těšit!»

Kam dál ...