Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Veterinární poradna – Co když mého psa bodne hmyz?

Také se v teplých letních měsících obáváte bodnutí hmyzem? A víte, jak správně postupovat, pokud se to vašemu psovi stane? Fundované rady, jak co nejefektivněji v daném případě zasáhnout, nám opět dá sympatická MVDr. Lucie Veselá.


Veterinární poradna – Co když mého psa bodne hmyz?
MVDr. Lucie Veselá 10.8.2018 2115x Veterinární poradna

Dotaz: Co mám dělat, když mého psa píchne čmelák, včela, vosa nebo dokonce sršeň?

vetallia Postup při poštípání hmyzem je v podstatě stejný jako u člověka. Je potřeba najít místo vpichu, odstranit žihadlo a místo vpichu intenzivně chladit po dobu 15 – 30 minut. Pokud pes dostane jen jeden štípanec do nohy nebo na tělo, obvykle tato opatření stačí. Rizikovější je, pokud je bodnutí v oblasti hlavy nebo dokonce jazyka, kde může dojít k rychlému a velkému otoku měkkých tkání a problémům s dýcháním.  Pokud tedy začne otékat hlava (nejčastěji oční víčka, pysky, jazyk) nebo pes dostal více žihadel, vyhledejte neprodleně ošetření u veterinárního lékaře.

Stejně problematické je, pokud má pejsek alergii na bodnutí konkrétním druhem hmyzu – pak může stačit jeden štípanec kdekoli na těle, který může vetallia vyvolat závažnou reakci nebo anafylaktický šok. Pokud měl váš pes někdy v minulosti závažné komplikace po poštípání hmyzem, poraďte se se svým veterinárním lékařem, jaké léky byste měli mít s sebou pro případnou první pomoc v terénu.

Důležité je, že hmyzí jed má u jednotlivých druhů odlišené složení, takže např. pes může mít výraznou alergickou reakci po bodnutí včelou a téměř žádnou po bodnutí vosou. Naopak pokud je pes na konkrétní jed alergický, dost často bývá alergická reakce s každým dalším bodnutím silnější než v předchozím případě.

vetallia MVDr. Lucie Veselá
www.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., Nikola Kolářová, Luděk Slavík

Kam dál ...