Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Slyšeli jste už někdy o tzv. antistresových hlavolamech, a jak může právě tato společná zábava pomoci zklidnit nepohodu a napětí u vašeho psa? Touto tematikou se zabývá další díl našeho oblíbeného seriálu a vy si ho určitě nenechte ujít. A nezapomeňte nám napsat, jak vám o zafungovalo…
Za námi jsou Vánoce a Silvestr – období, které je často hektické nejen pro nás, ale i pro naše čtyřnohé přátele. Ohňostroje, návštěvy, spousta podnětů nebo naopak dlouhé chvíle o samotě mohou vést k nepohodě. Leden je proto ideální příležitostí, jak se zklidnit a najít rovnováhu. Dnešním tématem tedy bude stres a hlavolamy.
Stejně jako my, i psi mohou zažívat stres – ať už jde o hlasité zvuky (ohňostroje, bouřka), návštěvy veterináře, bolest, změny prostředí nebo setkání s neznámými lidmi či psy. Stres ale nemusí být jen negativní. Přemíra nadšení, například z oblíbené aktivity, intenzivního tréninku nebo divoké hry s ostatními psy, také může být vyčerpávající.
Projevům stresu u psů můžete předcházet i je mírnit, a to jednoduchým a zábavným způsobem – pomocí hlavolamů. Tyto hry nejen zklidňují mysl a zmírňují napětí, ale také přesměrovávají pozornost a podporují pocity bezpečí I úspěchu. V celém seriálu o hersenwerku najdete nezbytné základy i spoustu návodů a tipů.
Projevům stresu u psů můžete předcházet i je mírnit, a to jednoduchým a zábavným způsobem – pomocí hlavolamů!
SOS hlavolamy při akutním stresu
Tyto hlavolamy využijete jako první pomoc k okamžitému zmírnění nepříjemné situace. Pokud se pes lekl petardy, je po návštěvě veteriny, rozrušil se přítomností jiných psů nebo lidí apod., nejprve opusťte danou situaci. Vezměte psa na klidnější místo a nabídněte hlavolam. Nezbytný je jednoduchý hlavolam, který nepředstavuje pro psa žádné výzvy a nezpůsobí mu frustraci. Máte ho vždy po ruce a je rychlý na přípravu.
Moje oblíbené SOS hlavolamy jsou tyto:
Tip: Pokud pes nemá o hlavolam zájem, ukažte mu první kroky. Je-li stále rozrušený a nepřijímá pamlsky, nenuťte ho. Dejte mu čas a zkuste to později nebo na klidnějším místě.
Hlavolam jako „přechodový rituál“
Nadměrného vzrušení může být pro psy stejně vyčerpávající jako negativní stres. Hlavolam zde slouží jako prostředek, který psovi pomáhá přecházet mezi vzrušením a klidem. Nejčastěji se s velkým rozrušením setkávám v těchto situacích:
Pro regulaci excitace vyberte jednoduché hlavolamy, které nejsou příliš náročné, ale přesto psa zaměstnají a může se u nich pohybovat.
Mezi mé oblíbené možnosti patří: rozházené odměny, rolování, víření, míčky, pochůzkové hlavolamy, osuška, vytahování.
Věděli jste, že může trvat až tři dny než se stresové hormony vyplaví z těla psa? Hlavolamy mohou pomoci psovi „upustit páru“ a přispět k celkovému zklidnění.
Hlavolam jako dekompresní rutina
Dlouhodobý stres se u psů může projevit jako neklid a nepřiměřené reakce na podněty. Znáte to – pes „najednou“ víc intenzivně štěká, vrčí, cení zuby, kouše, smýká se na vodítku a chce utéct, zalézá všude možně, je strnulý, nereaguje na povely, začichává se mimo dění, pobíhá zběsile sem a tam, vyskakuje na lidi, štípe, překusuje vodítko, tahá na vodítku, je hyperaktivní… Věděli jste, že může trvat až tři dny než se stresové hormony vyplaví z těla psa? Mezitím pes zažije nové stresové situace a stres se kumuluje. Je tedy klíčové průběžně dbát na snižování hladiny stresu. Hlavolamy mohou pomoci psovi „upustit páru“ a přispět k celkovému zklidnění.
Pro tento účel jsou vhodné hlavolamy, které váš pes dobře zná a má je rád. Ano, potřebujete je mít vypozorované. Náš rozsáhlý seriál vám pomůže se v tom vyznat. Moje oblíbená sada zahrnuje: ručník, ponožky, vír, džínovou misku, silikonovou louku, muffinkovník. Jde o variace schovávání pamlsků, různé materiály a možnosti k objevování.
Hlavolamy jsou jednoduchým, ale velmi účinným nástrojem pro zvládání každodenního stresu i vyrovnání se s větším napětím. Jejich síla spočívá v tom, že umožňují psovi uklidnit se a cítit se úspěšně, aniž by musel čelit složitým výzvám.
Začněte jednoduše a objevujte, co vašemu psovi vyhovuje nejvíce. Nejenže tak podpoříte jeho psychickou pohodu, ale posílíte i váš vzájemný vztah. Mějte na paměti – klidný pes je spokojený pes, a spokojený pes znamená radost i pro vás!
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
https://www.facebook.com/cuchej.cz
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Máte rádi lovecká plemena a také loveckou kynologii? Pak si určitě nenechte ujít povídání ...
Lovecká kynologieRozhovory o plemeni-->