Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Máte rádi lovecká plemena a také loveckou kynologii? Pak si určitě nenechte ujít povídání o americkém vodním španělovi v naší mini sérii „Vybraní z osmičky“. Věříme, že se vám bude líbit, a že se nám opět podaří rozšířit vám trochu obzory.
Paní Adéla Cibulková Levorová říká, že by své vybrané plemeno, do kterého se jednoduše zamilovala, za žádnou cenu nevyměnila. A pokud si přečtete naše společné povídání, bude vám to hned jasné, protože jednoduše odhalíte, jak skvělý americký vodní španěl je. Možná u nás ještě není tak známý jako jeho ostatní „kolegové“ z VIII. Skupiny FCI, ale to vůbec nebrání tomu otevřít mu své srdce…
Paní Adélo, poslední dobou mne velmi překvapuje, kolik žen se pohybuje mezi myslivci a věnují se lovecké kynologii. Proč jste si vy sama zvolila právě toto odvětví?
K myslivosti mě odmala vedl můj táta a děda, ale kynologii jsem se začala věnovat, až když můj otec dostal svého prvního psa. A tím byla naše teď už dvanáctiletá fenka Valda. Tehdy pro mě myslivost dostala nový rozměr a od té doby jsem pověsila flintu na hřebík a v leči běhám raději se psem.
Američan je pes, který žije pro svého pána a snaží se mu maximálně vyjít vstříc. Kamkoliv se hnete, bude vám vždy v patách!
Podle čeho jste vybírala plemeno, ve vašem případě tedy amerického vodního španěla a jak byste jej charakterizovala?
Tohle plemeno se k nám dostalo úplnou náhodou, vlastně jsme si ho ani nevybrali. Náš známý ho choval a ve vrhu mu zbývala poslední volná fenka, kterou pořád nemohl udat. Tak jednou po honu v hospodě se koukl na mého tátu a řekl mu: „Ty Tondo, ty vlastně nemáš žádného psa, tak já ti jednoho přinesu.“ A tehdy vznikla láska na celý život.
Američan je pes, který žije pro svého pána a snaží se mu maximálně vyjít vstříc. Kamkoliv se hnete, bude vám vždy v patách. Je to velice temperamentní zvíře a vášnivý lovec, který není zbrklý a dokáže se sám rozhodnout a vyhodnotit situaci. A to je v lese, kde mu nemůžete pořád stát za zadkem a musí sám prohledávat křoviny a vyhánět zvěř, neocenitelnou vlastností.
Co považujete za jeho největší přednost?
Právě jeho samostatnost a vášeň pro lov. Vytrvale bude prohledávat každičký kousek v lese, a když už si myslíte, že vyčerpáním musí padnout, tak stačí, aby vyběhl zajíc a on se bez jediného zaváhání nebo rozmyšlení pustí do jeho pronásledování se štěkotem a obrovskou vervou a chutí.
Předností tohoto plemene je jeho samostatnost a vášeň pro lov!
Jak vypadá současná sestava vašich psů?
Momentálně mám šest jedinců, kteří tvoří tři po sobě jdoucí generace. Zakladatelka a prabába všech je naše již zmiňovaná dvanáctiletá fenka Valda, která dala název i naší CHS „od Valinky“. A pak jsem si z každého vrhu (celkem jsem měla čtyři vrhy) nechala jednoho potomka. Takže mám ještě osmiletou fenu, čtyřletou fenu, tříletou fenu a ročního pejska. A dále pak nepříbuzného sedmiletého psa importovaného z USA, který je otcem dvou vrhů. Co se týče výstav, tak vlastníme tituly českého junior šampiona a šampiona a v oblasti práce mají splněny zkoušky vloh, podzimní zkoušky, barvářské zkoušky a zkoušky základní ovladatelnosti ze sportovní kynologie.
Našlo by se ještě nějaké plemeno, které obdivujete a chtěla byste si jej třeba někdy pořídit?
V dnešní době existuje velké množství plemen, ale já už jsem se zamilovala a za žádnou cenu bych neměnila. Američani jsou mým životem.
Moc děkuji za rozhovor a na závěr bych se ještě ráda dozvěděla, co byste americkým vodním španělům popřála do budoucna?
Na to není těžké odpovědět. Rozhodně těmto psům přeji, aby se stále rodili lidé, kteří budou potřebovat jejich pomoc při své práci a společnost při odpočinku. A aby to byli lidé, kteří tráví život v přírodě a ne jen u počítače a televize.
Iveta Panýrková
Foto: archiv CHS od Valinky
-->