Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Také vás moc baví hersenwerk a jiné rozmanité čuchací hry? A rádi svému psovi připravujete i vlastní hlavolamy? Pak se určitě nechte inspirovat dalším dílem našeho seriálu a dozvíte se, jak můžete ke společné zábavě využít i obyčejné ponožky! Tak směle do toho!
Když řeknu, že ve svých lekcích hodně využívám hlavolamy pro psy, co vás napadne? Možná to, že jsem se úplně zbláznila. Možná zvědavost? Možná si vůbec nedovedete představit, o co jde. A nejspíš si řeknete, že lekce s hlavolamy jsou vyhozenými penězi, protože nasypat pamlsky do hlavolamu přece umíte sami. Ono ale nic není jen černoblílé…
Jsem překvapená, kolik lidí stále dokáže hlavolamy „zatratit“ a považuje je za něco „podřadného“ v porovnání s ostatními psími aktivitami (zejména poslušností nebo sporty). A proč? Protože nejde o výcvik? Protože sami vidíte jen to, že pes pouze sní pamlsky a maximálně se tím na pár sekund/minut sám zabaví? V horším případě vám pes hlavolam zničí? Nebo protože zkrátka vás vůbec nenapadne, že hlavolam má i jiné benefity?
Ano, hlavolamy se dají použít různé a také využít pro různé účely. Můžete hlavolam použít pouze jako nástroj k zabavení psa (nejčastěji koupíte v obchodě pevný hlavolam). Nebo k přesměrování jeho pozornosti (nejspíš už jste slyšeli o čuchací dečce). Nebo cíleně k uvolnění napětí, zklidnění (nejčastěji rozházené pamlsky). Omezit se však pouze na tyto způsoby mi přijde velká škoda. Hlavolamy mohou totiž přinášet mnohem víc.
Hersenwerk pomáhá psům, lidem a především společnému žití!
Já ráda používám hersenwerkový způsob hraní hlavolamů. Proboha, co to je? Pokud jste si právě položili tuhle otázku, zalistujte v předchozích článcích z této série. Tady totiž můžete najít nový pohled a objevit kouzlo hlavolamů.
Pro mě je to nedocenitelný nástroj, jak lépe pochopit naše psy a budovat si s nimi vztah. Nástroj, pomocí kterého se mohou cítit lépe nejen psi, ale také jejich majitelé. Nástroj, jak se naučit lépe poznat svého psa, číst jeho signály, komunikovat s ním beze slov. Způsob, jak se na chvíli zastavit, být tady a teď, užívat si přítomného okamžiku. A stačí k tomu pár minut denně. Dalo by se říct malé věci s velkým dopadem. Hersenwerk pomáhá psům, lidem a především společnému žití.
Největší benefity pro psa:
Největší benefity pro lidi:
Buďte při hraní přítomní, užijte si společně strávený čas. Nechte psovi možnost volby a hodně pozorujte (není potřeba skoro vůbec mluvit), učte se vnímat rozdíly v projevu psa. Postačí vám k tomu různé materiály, které najdete doma kolem sebe + nedrolivé a nelepivé pamlsky.
Připomeňte si pár věcí, které byste měli mít vždy na paměti (více v minulých dílech seriálu).
Nemusíte kupovat drahé pomůcky nebo speciální komponenty, dnes nám postačí vytáhnout z šuplíku pár párů ponožek.
Pro nastartování svojí kreativity si zkuste přestavit (nebo i najít ve vyhledávači na internetu), jakými možnými způsoby je možné ponožky složit a ukládat. Možná se vám to při hraní bude hodit, až budete přemýšlet, jaký vytvořit z ponožek hlavolam pro vašeho psa.
Co budete potřebovat?
Příprava hlavolamu v jednotlivých krocích (návod)
Tip: Pokud by pes měl tendenci vzít ponožku do tlamy a odnést si ji na hraní/kousání jinam, můžete ponožky na jednom konci svázat k sobě (kouskem fleesu, provázku apod.) a přidržujte na zemi pevný konec. Můžete také použít knihu jako zátěž, přišlápnout nohou, kleknout si kraj ponožek apod.
Z ponožek můžete vytvořit nepřeberné množství různých hlavolamů!
Z ponožek můžete vytvořit nepřeberné množství různých hlavolamů. Už jen to, že použijete různé materiály, různé gramáže, různé délky ponožek může způsobit rozdíl v hraní. Schválně si vyzkoušejte, jaký „typ“ ponožek váš pes preferuje.
Dál můžete využívat různé techniky, které jsem vám popsala v minulých dílech. Velmi oblíbené bývá například rolování. Zarolujte jednu, dvě, nebo všechny ponožky. Zkuste vypozorovat, zda váš pejsek má raději cestičku s hodně pamlsky, nebo mu stačí pamlsky umístěné pouze na konci.
Na ponožce můžete také udělat sklady, jako když děti skládají harmoniku z papíru. Pamlsky dáváte do jednotlivých „drážek“. Tento hlavolam je také často u psů oblíbený. Není nikterak složitý, ale současně je zajímavější než volně položené pamlsky na rovné ponožce. Můžete také pro zajímavost pozorovat, jaký má pes styl řešení. Jestli postupuje zprava doleva, postupně či na přeskáčku, jestli se to každé hraní mění, anebo má svůj osvědčený postup, který stále opakuje.
Ponožky můžete také skládat na sebe do komínků. To už od psa ale vyžaduje poměrně trpělivější práci, zpočátku bude potřeba psovi ukázat systém a na několika místech ponožku nadzvednout, aby se snadněji dostal k pamlskům.
Pokročilým řešitelům můžete ponožky srolovat a vložit třeba do formy na muffiny. Ponožky můžete také umístit do nějakého předmětu, odkud si je pejsek bude moci nejdřív vytáhnout.
Až už budete vytvářet z ponožek hlavolam jakýkoliv, NIKDY nedávejte pamlsky DOVNITŘ PONOŽKY. Pes se potřebuje k pamlsku dostat a nemá prsty jako my, aby si pamlsek zevnitř snadno vyndal. Předejdete tak frustraci a navíc udržujete hraní bezpečné.
Lekce udržujte krátké (do 5 minut zpočátku úplně stačí). Když budete končit celé hraní, je vhodné to psu nějakým způsobem oznámit. Velmi se hodí signál o konci lekce, něco jako „všechno hotovo, končíme“. Signál si zvolte, jaký chcete: buď nový, nebo který už běžně používáte pro ukončení svých tréninkových lekcí. Můžete hlavolam vyměnit za pamlsek (psovi podat pamlsek do tlamy, slovo „končíme“ a schovat hlavolam). Můžete psovi rozhodit hrstku pamlsků na podložku a mezitím schovat hlavolam. Způsob záleží na vás, používejte ale ideálně pořád stejný.
POZOR: Před tím, než ukončíte celé hraní, nezapomeňte, že pes musí být hotový s hlavolamem (tedy dát vám signál o ukončení hlavolamu). Vy možná víte, že už v hlavolamu žádné pamlsky nejsou nebo naopak že tam nějaké zbyly. Ale to nic neříká o tom, jak je na tom pes. Někdy je na konci potřeba ještě nějaký čas navíc, kdy si pes zkoumá pachy, případně se potřebuje ujistit, že už tam nic nenajde. Jindy zase pes už některé pamlsky nechce dál hledat a je v pořádku, když v hlavolamu zůstanou. Ponožky měňte klidně i v průběhu hraní. Čím víc koleček opakujete, tím je ponožka mokřejší a drží v sobě i víc zbytkového pachu. To znamená, že některé pamlsky se mohou začít k materiálu lepit nebo pes cítí mnoho pamlsků, které už tam nejsou – obojí může způsobit frustraci nebo nezájem.
Užijte si hraní a já se budu těšit, až se potkáme u dalšího článku.
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Máte rádi lovecká plemena a také loveckou kynologii? Pak si určitě nenechte ujít povídání ...
Lovecká kynologieRozhovory o plemeni-->