Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Věděli jste, že náladu a chuť psa do čuchání můžete poznat i podle toho, jak v daný okamžik drží své uši a co s nimi zrovna dělá? Jak se to naučit „číst“, stejně jako jak si vyrobit originální domácí hlavolam ze starých džínových kalhot se již dozvíte v dalším pokračování našeho seriálu. Tak příjemnou zábavu!
Jakmile jednou vstoupíte do světa hersenwerku, poznáte, že pozorování je bránou k porozumění. Je to nepostradatelný prvek na společné cestě a vzájemné souhře. Umění „číst“ psa budete potřebovat k vytváření těch nejvhodnějších hlavolamů pro zábavu, klid a pohodu. V minulém dílu seriálu jsem vám poradila, že zpočátku se hodí vybrat si jednu část těla psa a na tu se pár hraní zaměřit. Jakmile si začnete všímat rozdílů na jednotlivých částech těla, začnete vše spojovat dohromady a pozorovat psa jako celek. Zaměřme se tentokrát na uši psa.
Uši psa mají nejrůznější tvary a nasazení. V nejjednodušším rozdělení jsou to uši vztyčené(německý ovčák), sklopené(jezevčík), poloohnuté/polosklopené(kolie). Můžete se ale setkat s mnoha různými popisy, jako je třeba ucho knoflíkové, netopýří, tupé, plamínkové, skládané, růžicové apod.
Pár zajímavostí:
Ušní svaly – ušní boltec je ovládán přibližně osmnácti až dvaceti svaly. Počet je orientační, záleží na anatomické variantě psa a plemeni. Díky ušním svalům může pes pohybovat ušima vpřed a vzad, různě je natáčet do stran.
Nezávislé pohyby – uši psa jsou schopny pohybu nezávisle na sobě. To znamená, že pes může natáčet každé ucho zvlášť, což mu pomáhá lépe lokalizovat zvuky a zachytávat podněty z okolí.
Indikátor nálady – pohyb uší může naznačovat i různé emoce psa. Například štěstí a radost, zaujetí (to bývají uši víc vzpřímené) nebo naopak strach či nervozitu (uši víc přitisknuté k hlavě).
ÚKOL: Dobře si prohlédněte uši svého psa. Jaký mají tvar? Jak jsou nasazené? Můžete si i všímat, jak se uši mění při běžné komunikaci nebo cvičení. Vidíte změny? Výborně.
Na pár hraní s hlavolamy se zaměřte na uši psa. Pozorujte, jestli uvidíte změny. Občas jde o mikro pohyby, někdy jsou změny dobře patrné jindy méně. Natáčí pes uši nějak při hraní? Nastraží je? Povolí je? Kdy se to děje?
Jsem si jistá, že při vědomém pozorování zaznamenáte některé změny na uších. Můžete si všimnout, že pes lehce pootočí ucho, když slyší nějaký zvuk. Jakmile se ale pes skutečně začne soustředit na svoji činnost, povolí čelo a uši se tzv. „roztečou do stran“. Povolené uši nejsou stejné u každého psa. Záleží to právě na tvaru a velikosti uší vašeho psa. Někteří psi potom připomínají malé „gremlinky“, jiní zase rozevláté sloníky.
Níže uvádím pár příkladů, které mohou sloužit jako základní orientační pomůcka, ačkoliv jsou velmi obecné a rozhodně neplatí pro všechny psy.
Vyzkoušejte různé typy hlavolamů, různé množství pamlsků. Někdy trvá déle, než se pejsek uvolní. Někdy se neuvolní vůbec. Jindy zase vstoupí do hlavolamu a už relaxuje. Vše je v pořádku. Nenechte se odradit, ani když žádné změny nezaznamenáte. U některých pejsků jsou opravdu méně viditelné a chce to od vás trochu cviku.
Princip je velmi podobný hlavolamu „mišmaš“, prostřednictvím kterého jsme pejskům pomalu začali představovat složitější typy hlavolamů (mozkolamy). Džínovou inspiraci mám od výborné Tessy Savelkoel. Právě džíny jsou nesmírně variabilní pro výrobu nejrůznějších hlavolamů.
Nezapomeňte postupovat krok po kroku. Tento hlavolam může být pro některé psy výzvou, protože uvnitř je velmi mnoho záhybů, do kterých může pamlsek lehce zapadnout, ale pes se k nim špatně dostává. Pokud uvidíte, že má pes potíže pomozte mu. Sledujte preference psa. Má-li rád jemnější, měkké materiály, použijte je do džínové misky. Je spíše fanoušek pevnějších materiálů? Použijte ty. Nevíte, co preferuje? Vyzkoušejte a vypozorujte to. Štvou ho další prvky? Nevadí, vynechte je úplně.
Co budete potřebovat?
Postup:
Tip: Potřebujete-li dát psovi hlavolam výš nebo změnit úhel pro hraní – viz. článek č.18 – vložte džínovou misku do víka od krabice s nízkým okrajem a nabídněte psovi z ruky nebo na vyvýšené podložce.
Vyzkoušeli jste? Sdílejte na sociálních sítích obrázek, které prvky v džínové misce má váš pes nejraději. A nezapomeňte mě tam označit https://www.facebook.com/cuchej.cz nebo https://www.instagram.com/cuchej.cz.
Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?
Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“
Lenka Ležalová
Foto: archiv Lenky Ležalové
Máte rádi lovecká plemena a také loveckou kynologii? Pak si určitě nenechte ujít povídání ...
Lovecká kynologieRozhovory o plemeni-->