Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl

Věděli jste, že náladu a chuť psa do čuchání můžete poznat i podle toho, jak v daný okamžik drží své uši a co s nimi zrovna dělá? Jak se to naučit „číst“, stejně jako jak si vyrobit originální domácí hlavolam ze starých džínových kalhot se již dozvíte v dalším pokračování našeho seriálu. Tak příjemnou zábavu!


Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl
Lenka Ležalová 23.4.2024 5559x Hersenwerk

Jakmile jednou vstoupíte do světa hersenwerku, poznáte, že pozorování je bránou k porozumění. Je to nepostradatelný prvek na společné cestě a vzájemné souhře. Umění „číst“ psa budete potřebovat k vytváření těch nejvhodnějších hlavolamů pro zábavu, klid a pohodu. V minulém dílu seriálu jsem vám poradila, že zpočátku se hodí vybrat si jednu část těla psa a na tu se pár hraní zaměřit. Jakmile si začnete všímat rozdílů na jednotlivých částech těla, začnete vše spojovat dohromady a pozorovat psa jako celek. Zaměřme se tentokrát na uši psa.

UŠI PSA

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl

Uši psa mají nejrůznější tvary a nasazení. V nejjednodušším rozdělení jsou to uši vztyčené(německý ovčák), sklopené(jezevčík), poloohnuté/polosklopené(kolie). Můžete se ale setkat s mnoha různými popisy, jako je třeba ucho knoflíkové, netopýří, tupé, plamínkové, skládané, růžicové apod.

Pár zajímavostí:

Ušní svaly – ušní boltec je ovládán přibližně osmnácti až dvaceti svaly. Počet je orientační, záleží na anatomické variantě psa a plemeni. Díky ušním svalům může pes pohybovat ušima vpřed a vzad, různě je natáčet do stran.

Nezávislé pohyby – uši psa jsou schopny pohybu nezávisle na sobě. To znamená, že pes může natáčet každé ucho zvlášť, což mu pomáhá lépe lokalizovat zvuky a zachytávat podněty z okolí.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl

Indikátor nálady – pohyb uší může naznačovat i různé emoce psa. Například štěstí a radost, zaujetí (to bývají uši víc vzpřímené) nebo naopak strach či nervozitu (uši víc přitisknuté k hlavě). 

ÚKOL: Dobře si prohlédněte uši svého psa. Jaký mají tvar? Jak jsou nasazené? Můžete si i všímat, jak se uši mění při běžné komunikaci nebo cvičení. Vidíte změny? Výborně.

Na pár hraní s hlavolamy se zaměřte na uši psa. Pozorujte, jestli uvidíte změny. Občas jde o mikro pohyby, někdy jsou změny dobře patrné jindy méně. Natáčí pes uši nějak při hraní? Nastraží je? Povolí je? Kdy se to děje?

ŘEČ UŠÍ PŘI HRANÍ

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl

Jsem si jistá, že při vědomém pozorování zaznamenáte některé změny na uších. Můžete si všimnout, že pes lehce pootočí ucho, když slyší nějaký zvuk. Jakmile se ale pes skutečně začne soustředit na svoji činnost, povolí čelo a uši se tzv. „roztečou do stran“. Povolené uši nejsou stejné u každého psa. Záleží to právě na tvaru a velikosti uší vašeho psa. Někteří psi potom připomínají malé „gremlinky“, jiní zase rozevláté sloníky.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl

Níže uvádím pár příkladů, které mohou sloužit jako základní orientační pomůcka, ačkoliv jsou velmi obecné a rozhodně neplatí pro všechny psy.

 • Přiklopené k hlavě, stažené trochu dozadu – radostná nálada, nejčastěji když vás pes vítá (při hraní nejspíš neuvidíte)
 • Ztuhlé, přilepené k hlavě a stažené dozadu – mohou signalizovat napětí, diskomfort, strach, nedůvěru (k materiálu, komponentům hlavolamu, celkově k prostředí, z vaší přílišné blízkosti)
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl
 • „Pozorné uši“, vzpřímené – radostná excitace, nadšení (podobá se tomu, když se psem cvičíte), zvědavost. Často jsou vidět na začátku hraní.
 • „Hersenwerkové uši“ – uvolněné, povolené, „rozteklé“ do stran, jsou známkou relaxace a odpočinku. Když je pes plně ponořen do hraní, má zaměstnanou tlamu a nos, neřeší dění kolem.

Vyzkoušejte různé typy hlavolamů, různé množství pamlsků. Někdy trvá déle, než se pejsek uvolní. Někdy se neuvolní vůbec. Jindy zase vstoupí do hlavolamu a už relaxuje. Vše je v pořádku. Nenechte se odradit, ani když žádné změny nezaznamenáte. U některých pejsků jsou opravdu méně viditelné a chce to od vás trochu cviku.

POJĎTE SI HRÁT – DŽÍNOVÁ MISKA

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl

Princip je velmi podobný hlavolamu „mišmaš“, prostřednictvím kterého jsme pejskům pomalu začali představovat složitější typy hlavolamů (mozkolamy). Džínovou inspiraci mám od výborné Tessy Savelkoel. Právě džíny jsou nesmírně variabilní pro výrobu nejrůznějších hlavolamů.

Nezapomeňte postupovat krok po kroku. Tento hlavolam může být pro některé psy výzvou, protože uvnitř je velmi mnoho záhybů, do kterých může pamlsek lehce zapadnout, ale pes se k nim špatně dostává. Pokud uvidíte, že má pes potíže pomozte mu. Sledujte preference psa. Má-li rád jemnější, měkké materiály, použijte je do džínové misky. Je spíše fanoušek pevnějších materiálů? Použijte ty. Nevíte, co preferuje? Vyzkoušejte a vypozorujte to. Štvou ho další prvky? Nevadí, vynechte je úplně.

Co budete potřebovat?

 • Džíny
 • Další prvky: silikonové formičky, textilní havajský/dekorační věnec, míčky
 • Větší množství pamlsků. Jsou potřeba nedrolivé, nelepivé a méně aromatické.  Pro tento hlavolam jsou lepší větší kousky. Tím usnadníte psovi hraní a předejdete nežádoucím projevům.
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl

Postup:                               

 1. Stáhněte nohavice dovnitř (obrázková koláž napoví) jednu podruhé. Tím vznikne jakási „miska“.
 2. Ukažte psovi džínovou misku bez pamlsků. Někteří psi už teď budou mít hezký podnět pro čuchání. Jiné to nebude příliš zajímat. Nechte vždy rozhodnout psa, jak dlouho se potřebuje u tohoto kroku zdržet.
 3. Začněte jednoduše. Posypte látku několika pamlsky. Velmi volně – dejte pozor, aby nikam hluboko nezapadly, aby nebyly nikde zastrčené.
 4. Pamlsky můžete trochu vkládat mezi záhyby.
 5. Začněte k pamlskům přidávat další prvky (nejprve po jednom druhu), např. silikonové formičky. V dalším kole textilní věnec.
 6. Nakonec zkombinujete pamlsky a různé prvky dohromady (např. formičky a přes to věnec).

Tip: Potřebujete-li dát psovi hlavolam výš nebo změnit úhel pro hraní – viz. článek č.18 – vložte džínovou misku do víka od krabice s nízkým okrajem a nabídněte psovi z ruky nebo na vyvýšené podložce.

Nejčastější potíže

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl
 • Pes velmi intenzivně doluje na jednom místě a začíná být frustrovaný. Nejspíš mu pamlsek zapadl hluboko do záhybu a nemůže se k němu dostat. Pomozte psovi. Příště můžete použít větší pamlsky.
 • Pes zběsile vykusuje záhyby v džínách. Nejčastější projev toho, že je pamlsek někde rozdrobený, přilepený a pes se k němu nemůže dostat. Stává se to v případě, že použijete drolivé pamlsky nebo nějaké vlhčí, které se přilepí k materiálu. Případně váš pejsek opravdu hodně slintá a materiál už je mokrý a přilepil se na něj pamlsek. Dejte si záležet na výběru suchých a méně aromatických odměn. U slintavých psů neopakujte příliš koleček hraní za sebou nebo použijte džínovou misku z nových kalhot.
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 21. díl
 • Pes kouše do jednotlivých prvků a je zbrklý. Zamyslete se, zda jste představili hlavolam opravdu postupně a nevynechali některý krok.
 • Pes posunuje hlavolam, ten mu ujíždí. Přidržte hlavolam psovi oběma rukama tak, abyste mu co nejmíň zavázeli. Nenaklánějte se u toho nad psa.

 

Vyzkoušeli jste? Sdílejte na sociálních sítích obrázek, které prvky v džínové misce má váš pes nejraději. A nezapomeňte mě tam označit https://www.facebook.com/cuchej.cz nebo https://www.instagram.com/cuchej.cz.

Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?

Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“

www.cuchej.cz

https://www.facebook.com/cuchej.cz

https://www.instagram.com/cuchej.cz

Lenka Ležalová

www.cuchej.cz

Foto: archiv Lenky Ležalové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
  -->