Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Strakáč chce být neustále se svou rodinou!

Zalíbil se vám český strakatý pes, začali jste o něm pomalinku uvažovat a doslova hltáte každou další informaci o tomto našem národním plemeni? Pak vám přinášíme další porci užitečných postřehů a rad, které si rozhodně nenechte ujít.


Strakáč chce být neustále se svou rodinou!
3.9.2023 1308x Rozhovory o plemeni

Paní Kateřina Milbachová je dlouholetou chovatelkou českých strakatých psů. Je také členkou kolegia v chovatelském klubu a osobou opravdu velice povolanou. Prozradila nám zajímavosti nejen o povaze tohoto plemene, ale také o tom, pro koho se tito psi hodí nebo jakým sportům se s nimi lze věnovat. A věděli jste třeba, že strakáč nepatří zrovna mezi skvělé aportéry? Nebo že při rozumném vedení může být dost dobře spokojený i „jen“ jako rodinný pes? Zajímavé jsou ale jistě i naše další otázky…

Kateřino, jste chovatelkou českých strakatých psů. Jak jste se k tomuto plemeni dostala?

Strakáč chce být neustále se svou rodinou!

Plemeno jsem si vybrala během studia na vysoké škole. Moje kritéria byla taková, aby to byl pes krátkosrstý, středně velký, nelovecký a bez extrémních nároků, ať už na výchovu, potřebu práce nebo cokoliv jiného. Zní to celkem jednoduše, ale moc takových plemen není. Vybírala jsem nakonec jen ze tří možných, která jsem si vytipovala podle kapesního atlasu psů. Pak jsme jezdili na akce, abychom si jednotlivá plemena prohlídli naživo. Musím přiznat, že realita povah a chování byla oproti ideálnímu standardu o dost rozmanitější.

Kolik máte v současné době psů tohoto plemene?

Nyní máme jen dvě feny, protože seniorky postupně odešly a chovatelsky se nám v posledních letech moc nedařilo. Ale většinou jsme měli čtyři strakaté holky.

Vím, že jste chovatelku také appenzellského salašnického psa. Dokázala byste nám přiblížit zejména povahový rozdíl mezi těmito plemeny?

Strakáč chce být neustále se svou rodinou!

Appenzell a strakáč jsou povahově dvě nesrovnatelná plemena. Snad jediným společným znakem je jejich potřeba být neustále s rodinou a to, že vyžadují fyzický kontakt a rádi se mazlí. Typický aplík je rezervovaný vůči cizím lidem a často i psům, velmi poslušný a to i na volno, bez loveckého pudu, ostražitý hlídač, velmi náročný na socializaci a páníček je pro něj středobodem vesmíru. Typický strakáč se mazlí s každým na potkání, s poslušností je to občas jako na houpačce, v přírodě se psem na volno musíte být neustále ve střehu, v mládí ho všechno dění v okolí velmi zajímá (ostatní psi, lidi) a soustředění na páníčka se déle učí. Na druhou stranu je strakáče celkem snadné vychovat a odpustí vám i menší chyby.

Pojďme se ale vrátit na úplný začátek. Vzpomínáte ještě na svého prvního psa? Já vím, že to tehdy byl, tuším, jezevčík?

Ano, fena standardního krátkosrstého jezevčíka. Byla z papírového vrhu, ale vzhledem k tehdejší praxi jsme ji dostali bez průkazu původu. To bylo v roce 1991. Pojmenovala jsem ji tehdy podle knihy Příběh levhartice Penny.

Český strakatý pes není vhodný jako hlídací pes na zahradu, protože nemá rád samotu a miluje lidi!

Mohla byste nám povědět trochu více o povaze strakáče a také by mne zajímalo, ke komu se podle vás nejlépe hodí?

Strakáč chce být neustále se svou rodinou!

Možná bych spíš řekla, pro koho se nehodí. Určitě není vhodný jako hlídací pes na zahradu, protože nemá rád samotu a miluje lidi. Vzhledem k vyššímu temperamentu a možné váze i 20 kg je třeba zvážit fyzické limity majitele. Už jsem viděla několik případů menších děti a starších lidí bezradně vlajících za strakáčem, kterého nemohou nijak ubrzdit. Nešťastní z něj budou i lidé, kteří vyžadují od psa naprostou oddanost a poslušnost bez „vlastního názoru“. Dál se nehodí pro ty, kteří sází na to, že jako snadno vychovatelné plemeno se strakáč vychová sám. On to zvládne celkem bez problémů, ale většinou výsledek neodpovídá očekávání majitele. A na druhé straně se podle mě nehodí ani pro příliš ambiciózní majitele v kynologických sportech.

Jinak bych ho popsala slovy: Je veselý, aktivní, v mládí ztřeštěný, sportovně univerzální, s nákloností ke všem lidem a bezproblémový k dětem.

O strakáčcích si povídám s různými majiteli prakticky celý měsíc a tak již víme, že je to opravdu aktivní nezmar. Jaké aktivity pro ně vidíte jako nejvhodnější a čemu se konkrétně věnujete vy osobně?

Strakáč chce být neustále se svou rodinou!

Pokud jde o psí sporty, tak jsou pro strakáče vhodné téměř všechny. S výjimkou obran, pasení a sportů založených na aportu. Nejvhodnější jsou aktivity, kde se řádně vyběhají (hlavně agility) a taky když budou používat nos (stopy, nosework apod.) Chci však zdůraznit, že speciální aktivity nejsou ke spokojenosti strakáče i majitele nutné. Pokud se bude pes aktivně účastnit života svého majitele (pravidelné vycházky, výlety, návštěvy příbuzných, hraní s dětmi, běhání se psy na procházkách apod.), tak bude i tak šťastný a spokojený.

My osobně se věnujeme ze psích aktivit teď jen výstavám. Dříve jsme s holkami běhali rekreačně agility, ale poslední dobou na to nezbývá čas. A také s námi naši psi chodí jako instruktoři do psí školky pro štěňata, kterou vedeme na jaře a na podzim.

Toto plemeno se s výjimkou obran, pasení a sportů založených na aportu hodí téměř pro všechny ostatní kynologické sporty!

Zdraví je u těchto psů hodně diskutované. Jak jej hodnotíte vy jako chovatelka?

Strakáč chce být neustále se svou rodinou!

Myslím, že zdraví velmi podrobně v chovu monitorujeme, takže to může občas zkreslovat četnost výskytu různých nemocí a neduhů. Mám pocit, že se celkové zdraví plemene hodně zlepšilo. Je to vidět hlavně na odchovu štěňat. Ale samozřejmě je pořád plemeno hodně navzájem příbuzné, takže každý výskyt nemoci ovlivňuje celou chovnou populaci. Z pohledu majitelů bych se zdraví vůbec nebála, jsou na tom zhruba podobně jako ostatní plemena.

Jste členkou chovatelského kolegia. Co si pod tím máme představit?

Strakáč chce být neustále se svou rodinou!

Strakáč je specifickým plemenem v tom, že je málopočetné a rozšířené v podstatě jen v naší republice. Proto máme řízený chov a ne volný, jako naprostá většina ostatních plemen. Z toho plyne, že na bedrech poradkyně chovu leží mnohem větší zodpovědnost, než je v chovu psů obvyklé. Takže máme tříčlenné chovatelské kolegium (poradkyně chovu a další dvě členky), protože i v chovu psů platí, že víc hlav víc ví. Vše konzultujeme dohromady, aby všechna rozhodnutí a doporučení byla co možná nejlepší.

Strakáč je specifickým plemenem v tom, že je málopočetné a rozšířené v podstatě jen v naší republice.

Jak vidíte chovnou základnu v Čechách?

Strakáč chce být neustále se svou rodinou!

Bohužel ne úplně optimisticky. Chovná základna nám v posledních letech spíš stagnuje a neroste tak, jak bychom si přestavovali. Počty narozených strakáčů sice rostou, ale počty uchovněných jedinců už tolik ne. Bylo by potřeba, aby mnohem víc majitelů mělo zájem o chov. Potíž je v tom, že u štěněte nepoznáte, co z něho vyroste. U exteriérově ustálených plemen zkušenější chovatel pozná, které štěně by mohlo být vhodné k chovu a které spíš jen jako mazel. A podle toho může vybírat majitele. U strakáče je to sázkou do loterie.

ČSP musí mít k chovnosti bonitaci. Jak taková bonitace vypadá?

Strakáč chce být neustále se svou rodinou!

Bonitace je posouzení, zda je strakáč vhodný k chovu. Samotná bonitace probíhá stejně jako posouzení na výstavě. Pes se musí předvést v postoji a pohybu. Rozdíl je v tom, že na bonitaci se počítají všechny zuby, což se na výstavách obvykle nedělá, a měří se kohoutková výška a obvod nadprstí. Samozřejmě se pes popisuje mnohem podrobněji než na výstavě. Lehčí oproti výstavě je to v tom, že se každý jedinec posuzuje samostatně a není tedy rušený ostatními strakáči.

Propagace plemene je jistě důležitá, ale co vy osobně si myslíte, že je dobrou propagací a existuje nějaká opravdu zajímavá kniha o plemeni?

Zajímavá kniha o plemeni se chystá. Věřím, že realizace proběhne v brzké době. Podílí se na ní Spolek českého strakatého psa. Podle mě jsou nejlepší propagací plemene spokojení majitelé s vychovanými a šťastnými psy.

Velice vám děkuji za krásné povídání a na závěr položím svou oblíbenou otázku. Co byste českému strakatému psu přála do dalších let?

Českému strakatému psu bych přála pevné zdraví, zodpovědné majitele a rozšíření chovu jak u nás, tak i mimo naši republiku.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Kateřiny Milbachové

http://psi.dakam.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->