Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Český strakatý pes záchranářem? Proč ne, jde to!

Věděli jste, že český strakatý pes se může dost dobře uplatnit i na poli záchranářské kynologie a vůbec to nemusí být marné?


Český strakatý pes záchranářem? Proč ne, jde to!

Jak si stojí v konkurenci ostatních plemen a jak se s ním nejen celkově pracuje, ale i běžně žije, to si můžete přečíst v následujícím moc pěkném rozhovoru s Hynkem Dlouhým.

Hynku, mohl byste se nám na začátku našeho povídání nejprve trochu představit?

Český strakatý pes záchranářem? Proč ne, jde to!

Žiji v nádherném městě Žatci, v hlavním městě chmele. Tam jsem se i narodil. Je mi čtyřicet tři let, od mládí jsem měl rád sport, také aktivně. Pracuji jako novinář. V kynologii jsem vlastně nováčkem, mám prvního psa, ale snažím se. Původně jsem s ním zašel na cvičák v Žatci, aby trochu poslouchal. A pak se to nějak zvrtlo...

Mám na vás celou řádu zajímavých otázek a nevím, kterou začít. Tak asi plemenem. Máte českého strakatého psa. Proč zrovna on? Co na něm obdivujete?

Český strakatý pes záchranářem? Proč ne, jde to!

Proč? Chtěl jsem nějaké české národní plemeno. Pokukoval jsem po nich, zvažoval, ale zatím jen v teoretické rovině, že jednou, možná. A pak měli kdysi strakáči sraz na zámku v Krásném Dvoře, to je kousek od nás. A tam jsem si je zamiloval. Jejich vznik, osud, vzhled, prostě všechno. Jenže i pak ještě několik let trvalo, než se narodil můj Amigo. A co na nich obdivuji? To jací jsou. Skvělí parťáci, skladní, nádherní, chytří, unikátní, náš český originál.

Představil byste nám blíže svého Amiga?

Papírově se jmenuje Amigo od Patrona Rocha. Neskutečný bojovník, nikdy neprohrává. Miluje, když může makat. Chytrák. Občas netykavka, hlavně když má volno, tak si rád jde a dělá věci po svém. Tahle jeho povaha mi ale dokonale vyhovuje. Je to skvělý pes.

Společně se věnujete záchranářskému výcviku. Které specializaci?

Vyhledávání v sutinách a v terénu. Hlavně ale děláme sutinu.

V záchranařině je výhodou, že na plemeni až tak nezáleží!

Určitě máte možnost srovnání práce jiných plemen a toho svého. V čem vidíte výhody a nevýhody oproti jiným plemenům, která jsou pro takovou práci jako stvořená?

Český strakatý pes záchranářem? Proč ne, jde to!

V záchranařině je výhodou, že na plemeni až tak nezáleží. Tam je důležitá chuť, temperament a podobné věci. Strakáči jsou malí, vejdou se tedy i do těch skulin, kam velký pes nemůže. To je výhodou. Naopak je někdy ale zase menší vzrůst může limitovat při překonávání překážek v terénu, musí si ale prostě poradit. Jinak nevím. Podle mého názoru v záchranařině jde opravdu spíš o povahu a talent jedince, než o plemeno. Samozřejmě, s mini psy a maxi psy to jde těžko.

Český strakatý pes není původně pracovním plemenem. Jak se s ním tedy cvičí?

Český strakatý pes záchranářem? Proč ne, jde to!

Strakáč samozřejmě není typickým pracovním plemenem, ale když to s ním vydržíte, zprvu to totiž občas bývá divoké, tak vám to bohatě vrátí. Mně se s ním pracuje výborně, neměnil bych. Ale přiznávám, že začátky, třeba na poslušnosti, nebyly lehké. Ale teď už je to úplně o něčem jiném. Strakáč je, když to s ním vydržíte a umíte, skvělým pracantem.

Co považujete za svůj společný největší úspěch?

Začnu sportovní částí záchranařiny, tak sem určitě patří dvakrát účast na republikovém šampionátu Svazu záchranných brigád kynologů ČR v sutinovém vyhledávání, třetí a čtvrté místo na výběrovém závodě na MČR, na Memoriálu Vladimíra Kuchty. A pak je tu samozřejmě to úplně nejdůležitější. Pomoc při několika pátráních po ztracených lidech v terénu.

Strakáč je takový, jakého si ho uděláte. Když se mu budete věnovat, bude vás poslouchat a bude z něj vychovaný pes!

Komu byste plemeno ČSP doporučil a komu naopak ne?

Český strakatý pes záchranářem? Proč ne, jde to!

Hodně těžká otázka, nechtěl bych někomu radit. Povahy strakáčů jsou dost rozdílné. Ale já tvrdím, že strakáč je takový, jakého si ho uděláte. Když se mu budete věnovat, bude vás poslouchat, bude z něj vychovaný pes. Může s vámi sportovat, vyrážet na túry do přírody, může to být aktivní rodinný pes. Ale na druhou stranu dokáže být podle mého i typickým psem domácím. Prostě na gauč, na klidnou procházku do parku, třeba se staršími majiteli. Nezáleží podle mého až tak na tom, co s ním děláte, ale jak intenzivně to prožíváte a jak se svému strakáčovi věnujete. On vám vaši pozornost jistě vrátí.

Co je podle vás nejzásadnější mezi psem a člověkem a asi bez rozdílu plemene?

Důvěra, přátelství a parťáctví.

Sezona je v plném proudu. Co vás letos ještě čeká nebo spíš co máte v plánu?

Pokud se kvalifikujeme, tak možná mistrovství republiky. A potom náš největší cíl a obrovský sen. Chceme se pokusit splnit atesty ministerstva vnitra ve specializaci sutiny. A čeká nás také spousta tréninků, které nás oba neskutečně baví. A to je to nejdůležitější.

Co byste na závěr tomuto našemu národnímu plemeni popřál do budoucna?

Český strakatý pes záchranářem? Proč ne, jde to!

Aby zůstali takoví, jací jsou. Blázniví, potřeštění, zároveň i špičkoví gaučáci, prostě strakáči. Aby kolem nich byla pořád tak výborná „rodina“ majitelů, která drží spolu. Strakáčníci se na ulici zastavují, zdraví, pořádají srazy, vycházky a různé další akce. A také, aby pořád měli tak výborné vedení, jako je tomu dosud. Vedení, které pro plemeno dělá ve svém volném čase neskutečně moc. Máme skvělou poradkyni chovu a chovatelské kolegium, kterému leží na srdci zdraví plemene i jeho standard. Výborné vedení našeho spolku pro plemeno prostě žije.

Moc vám děkuji za rozhovor.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Hynka Dlouhého

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->