Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pozor na přehřátí organismu!

Víte, jaké jsou příznaky přehřátí organismu u psa? A tušíte, jak nejlépe těmto nepříjemným a život ohrožujícím komplikacím předcházet, co dělat a čemu se raději vyhnout? Dokonce ani ponechávat samotného psa bez dozoru na zahradě není v horkých dnech zrovna nejlepší nápad. Zajímá vás, proč? Nejen tuto, ale i mnohé další otázky vám zodpoví MVDr. Lucie Veselá.


Pozor na přehřátí organismu!
22.8.2018 41032x Veterina

Vzhledem k horkému počasí posledních dnů rapidně narostl počet akutních výjezdů k ošetření přehřátých psů a ne všechny případy skončily úspěšně (záchranou života přehřátého pacienta).

Jak se chovat při vysokých teplotách?

vetalia Doporučujeme omezit veškeré denní aktivity s vaším psím parťákem na minimum, zejména dlouhé procházky, cvičení, aportování nebo intenzivní plavání. Využijte chladnějších částí dne (ráno do osmi hodin a večer po dvacáté hodině), přes den omezte pobyt venku pouze na nutné vyvenčení, choďte se psem ve stínu, vyvarujte se pobytu na rozpálených ulicích a nenuťte psa k žádné delší nebo intenzivnější zátěži.

O režimu psa rozhoduje majitel, který by měl správně odhadnout délku a intenzitu činnosti ve vztahu k její fyzické náročnosti, kondici psa a podmínkám vnějšího prostředí! To, že pes vyžaduje další a další opakování aktivity (např. aportování) neznamená, že mu daná činnost nemůže ublížit. Pracovití psi jsou schopní doslova uštvat se k smrti.

Nenechávejte své psy volně na pozemku bez dozoru!vetalia 

Váš pes se může přehřát i při pobytu na zahradě, kde je stín! Za psa je vždy zodpovědný majitel, který za něj musí myslet a předvídat důsledky jeho činů dopředu.

U starých psů s problémy s pohybovým aparátem se může stát, že upadnou v místě, ze kterého se nebudou moci bez pomoci majitele zvednout. Pokud pes upadne na přímém slunci, stačí v tomto počasí i půlhodina, aby se jeho organismus přehřál, a následky mohou být fatální.

U aktivních psů naopak hrozí, že se přehřejí, pokud příliš dlouho provozují svou oblíbenou činnost a neumí včas přestat a odpočívat (např. běhání podél plotu při ostraze pozemku, honění hmyzu, samostatná hra s aportem...).

Samozřejmostí je nenechávat zvířata zavřená v autě!

vetalia Ani stín, ani pootevřená okénka nejsou dostatečnou prevencí proti přehřátí organismu. Teplota v uzavřeném vozidle narůstá velmi rychle a již během patnácti minut může zvířeti způsobit vážné zdravotní komplikace, které nezřídka končí kolapsem a úmrtím.
Nenakládejte zvířata ani do rozpáleného auta! Před cestou auto důkladně vyvětrejte, nejlépe vychlaďte pomocí klimatizace. Zvíře se v rozpáleném autě může přehřát během několika minut, i když tam jste s ním!

Náchylnější k přehřátí jsou hodně chlupatí nebo obézní psi, psi staří a nemocní (zejména kardiaci a psi s dechovými potížemi), dále plemena se zkrácenou čenichovou partií (brachycefalická) a psi s klabonosem (bulteriéři).

PROJEVY PŘEHŘÁTÍ (nemusí být všechny dohromady):

 • zrychlené a namáhavé dýchání s otevřenou tlamou
 • neochota k pohybu/neschopnost chodit nebo se postavit
 • chrčení nebo sípání při dýchání
 • nadměrné slinění
 • namodralý jazyk a sliznice dutiny ústní
 • zvýšení tělesné teploty nad 39,5°C (měřeno v konečníku psa)
 • v poslední fázi ztráta vědomí, křeče, zástava dechu a srdeční činnosti

PRVNÍ POMOC:

 • Umístěte psa do stínu.
 • Dejte psovi napít studenou vodu, příp. mu dejte olizovat kostky ledu.
 • Chlaďte mu břicho a nohy sprchováním vodou (ne ledovou) nebo pomocí zábalů.
 • Otevřete na psa mrazák a nechte ho vdechovat ledový vzduch.
 • Pokud jste venku v přírodě, postavte psa do vody (maximálně po břicho).

Pokud má pes teplotu přes 40°C nebo výrazné dechové potíže či namodralý jazyk, urychleně vyhledejte ošetření u veterinární ho lékaře!

NIKDY NEPOLÉVEJTE PSA VODOU CELÉHO, ANI HO UHŘÁTÉHO NEHÁZEJTE DO VODY!!!

VetalliaMVDr. Lucie Veselá
www.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., archiv redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
  -->