Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Veterinární poradna – Jak stanovit optimální termín krytí?

Také jste začínající chovatelé a máte v hlavě spoustu otazníků a nejasností? Kdy je ten nejvhodnější okamžik na krytí, jak to poznat a co dělat? To všechno bude určitě zajímat nejen naši čtenářku, ale jistě i některé z vás. Tak pojďme na to…


Veterinární poradna – Jak stanovit optimální termín krytí?
MVDr. Lucie Veselá 29.3.2019 16450x Veterinární poradna

Dotaz: Máme dvou a půl letou fenku hovawarta, je čerstvě uchovněná a rádi bychom nyní odchovali naše první štěňátka. Jsme však začátečníci a vůbec netušíme, jak stanovit optimální den na krytí. Samozřejmě víme, že říje má několik fází, že se mění i barva výtoku a vhodný termín bývá přibližně někdy uprostřed. Mohla byste nám v tom, prosím, udělat trochu jasno?

Hárání fenky a stanovení optimální doby krytí řeší každý chovatel, který nemá vhodného chovného psa doma. K určení optimálního dne je třeba posoudit více aspektů a chce to i zkušenosti, takže je váš dotaz naprosto na místě a rozhodně se za něj nemusíte stydět.

Fena začíná být atraktivní

Veterinární poradna – Jak stanovit optimální termín krytí?

Prvním a nejdůležitějším bodem je chování samotné feny a psích samců v jejím okolí. Fena na začátku říje (nebo i těsně před začátkem) začíná být atraktivní pro psy a také močí častěji a na neobvyklých místech, např. na chodníky, aby dala svému okolí najevo blížící se období vhodné k páření. V první fázi říje, tzv. proestru, dochází k výraznému otoku vulvy, kůže na ní je napjatá a z vulvy vytéká krvavý sekret. Psí samce fena výrazně přitahuje, olizují a přeznačkovávají její moč, snaží se před fenou předvádět, olizovat jí vulvu a naskakovat na ni. Feny si buď se psy hrají, nebo je mohou i agresivně odhánět, rozhodně ale nejsou ochotné nechat na sebe psa naskočit. Proestrus může trvat šest až patnáct dní.

To je ten správný čas

V druhé fázi, tzv. estru, se mění hladiny hormonů, vzhled vnějších pohlavních orgánů a také chování feny. Vulva je stále oteklá, ale je měkčí a pružnější, na kůži se vytváří horizontální vrásky a sekret se mění na masově červený (připomíná šťávu vytékající z masa) až slámově žlutý. Fena je svolná nechávat se od psů očichávat a olizovat, v době vhodné k páření strnule stojí s ocasem na stranu a nechá na sebe psa naskakovat. Estrus a svolnost k páření nejčastěji trvá dva až pět dní.

Třetí a čtvrtá fáze

Veterinární poradna – Jak stanovit optimální termín krytí?

Ve třetí fázi, tzv. metestru, vymizí svolnost feny k páření, vulva změkne a zmenšuje se, výtoku ubývá a je čirý a nažloutlý. Fena přestává značkovat, zájem psů opadá. Tato fáze obvykle trvá tři až sedm dní.

Ve čtvrté fázi, tzv. diestru, se chování feny vrací k normálu, vulva je malá a bez výtoku. Pokud byla fena nakrytá, s napětím očekáváme změny v chování a nález na ultrazvuku, který potvrdí březost.

Živý tvor je živý tvor

Výše popsané příznaky jsou takovým učebnicovým popisem, jak by to mělo správně vypadat. Problém je, že psi jsou živí tvorové a příroda nemá vždy vše nalajnované podle pravítka. Může se tedy stát, že v estru může být svolnost k páření oslabená až vymizelá, zejména u prvniček, protože ze strachu a nevědomosti mohou před naskakováním psa uhýbat a utíkat, případně i psa napadnout. Pokud je ale fena ke psům nesnášenlivá mimo hárání i při něm, jedná se spíše o povahovou vadu a taková fena by neměla být zařazena do chovu.

Co je to skrytá říje?

Veterinární poradna – Jak stanovit optimální termín krytí?

Největší zradou při plánování krytí feny je tzv. skrytá neboli tichá říje. V takovém případě fena sice hormonálně hárá a obvykle probíhá i normální ovulace, ale nejeví žádné nebo jen slabé vnější příznaky říje – vulva je oteklá minimálně nebo vůbec, nedochází ke krvácení a i atraktivita pro psí samce je slabší a intenzivní bývá pouze v období svolnosti k páření. V takovém případě vám může napovědět chování psích samců v okolí feny a k určení přesné doby krytí je třeba využít dalších metod (viz níže). Pozor, i při skryté říji může být fena samovolně nakrytá psem a zabřeznout, aniž by to majitel plánoval!

Vaginální stěr

Jednou z možností, jak přibližně určit termín pro krytí, je vyšetření u veterinárního lékaře, který provede vaginální stěr a vyšetří ho pod mikroskopem. Tato metoda je poměrně přesná, ale má svá úskalí. Na sklíčku veterinář posuzuje různé typy buněk, jejich vzájemný poměr a schopnost vázat různá barviva. Tyto charakteristiky se v průběhu hárání typicky mění, ale ne u každé fenky přesně ve stejnou dobu. Hodnotí se tedy nejen jedno vyšetření, ale určitá dynamika celého procesu a vyšetření by se mělo provádět na konci proestru/začátku estru a pak znovu za dva až tři dny dle instrukcí od veterináře. Z výše uvedených důvodů existují feny, u kterých tato metodika funguje naprosto přesně a pak ty, které mají krásný stěr „na krytí“ třeba týden, i když reálně se nechají nakrýt jen dva dny a na druhou stranu feny, které jsou svolné páření čtyři dny, ale ideální stěr „ke krytí“ nemají nikdy (což je případ i mé vlastní chovné feny).

Progesteron je přesnější

Veterinární poradna – Jak stanovit optimální termín krytí?

Za nejmodernější a nejpřesnější metodu k určení vhodné doby ke krytí se nyní považuje stanovení hladiny progesteronu v krvi. Progesteron je hormon, jehož hladina v průběhu hárání postupně stoupá a přibližně kopíruje hladiny luteinizačního hormonu, který je indikátorem ovulace (uvolnění vajíček z vaječníků a tedy doby vhodné ke krytí). Luteinizační hormon je velmi nestabilní a jeho stanovení je technologicky obtížné, proto místo něj stanovujeme progesteron, se kterým se pracuje lépe, a výsledky jsou pro chovatelské plánovaní dostatečně přesné.

Každá fena je originál

Neexistuje jedna spolehlivá metoda, která funguje stoprocentně pro všechny feny za všech okolností!

Existují tabulkové hodnoty, které určují, při které hladině progesteronu dochází k ovulaci a od kdy do kdy je vhodné fenu krýt. Z mých zkušeností ale nejde pouze o jednotlivou hodnotu měření, ale také o dynamiku procesu. Některým fenám stoupá progesteron pomalu a jsou svolné k páření o něco později než při ideální hodnotě, ale zase se nechají krýt více dní po sobě. Pak jsou feny, kterým progesteron vystřelí nahoru velmi rychle, nechají se třeba nakrýt i při vyšší hodnotě, ale období páření mohou mít velmi krátké (jeden až dva dny). U velkých plemen psů jsou často feny svolné k páření při vyšších hladinách progesteronu než feny malých plemen, které při stejné hodnotě už přecházejí do metestru a nakrýt se nenechají a ani pes už o ně nejeví zájem. Proto doporučuji u prvničky první odběr krve již mezi sedmým a devátým dnem od začátku hárání a pak opakovat po dvou až třech dnech.

Termínování krytí je věda

Z výše uvedeného je jasné, že neexistuje jedna spolehlivá metoda, která funguje stoprocentně pro všechny feny za všech okolností. Termínování krytí je někdy tak trochu věda, je třeba posoudit jak chování feny, tak vývoj laboratorních testů, což vyžaduje zkušenost veterináře a hlavně dobrou spolupráci majitele feny, který musí dodržovat doporučené rozestupy vyšetření tak, aby vhodný čas ke krytí neprošvihl.

 

www.vetallia.cz

Ilustrační fotografie psů: Michaela Weidnerová

Chtěli byste se také MVDr. Lucie Veselé na něco zeptat? Tak neváhejte a pošlete nám svůj dotaz týkající se zdraví psů na redakce@ecanis.cz. Budeme se těšit!

Veterinární poradna – Jak stanovit optimální termín krytí?
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->