Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Veterinární poradna – Co je to psincový kašel?

I vás straší na podzim a v zimě různá možná i nemožná infekční onemocnění vašich psů? A setkali jste se už někdy s tzv. psincovým kašlem? Co to je a jak se proti němu lze účinně bránit se dozvíte od MVDr. Lucie Veselé.


Veterinární poradna – Co je to psincový kašel?
MVDr. Lucie Veselá 11.12.2018 5414x Veterinární poradna

Dotaz: Dobrý den, chodím do kurzu poslušnosti na kynologické cvičiště. Minulý víkend se tam objevila zpráva, ve které bylo napsáno, že se v naší lokalitě vyskytl psincový kašel, a že si tedy máme hlídat své psy. Nevím přesně, co to znamená. Nikdo mi nedokázal odpovědět, co mám vlastně dělat. Jen to, když by pes začal náhodou kašlat, tak mám jít na veterinu. Můžete mi blíže specifikovat, o jakou nemoc se jedná a co to znamená pro mého psa? Předem děkuji.

vetallia Infekční laryngotracheitida psů (lidově psincový nebo kotcový kašel) je nakažlivé onemocnění horních dýchacích cest, na jehož vzniku se může podílet několik různých virů (adenovirus typu 2, virus parainfluenzy atd.) a bakterií (Bordetella bronchiseptica a další). 

Toto onemocnění se přenáší mezi psovitými šelmami přímým kontaktem nebo prostřednictvím kapének, podobně jako chřipka u lidí a nejlépe se šíří v místech s velkou koncentrací psů (hotely, cvičáky, psí tábory). Nemoc nemá nic společného s psinkou, lidový název je odvozen od toho, že dřív propukala infekce hlavně v psincích (zařízení s větší kumulací psů – např. lovecká plemena, služební psi), kde byly k šíření nejlepší podmínky.

Onemocnění není přenosné na člověka ani jiná domácí zvířata (kočky, hlodavce). Inkubační doba (od kontaktu s infekcí po propuknutí klinických příznaků) může činit tři až čtrnáct dní podle typu a virulence viru, imunokompetence jedince a velikosti infekční dávky. Onemocnět nemusí všichni psi v kolektivu. 

vetallia Průběh bývá různý, od lehkého výtoku z nozder a občasného kýchání přes kašel a vykašlávání bílé pěny, až po horečku a dočasnou ztrátu hlasu způsobenou zánětem hlasivek. U oslabených nebo starých psů může dojít k rozšíření infekce i na dolní dýchací cesty a vzniku zápalu plic.

Prevence spočívá ve vakcinaci proti komplexu psincového kašle (buď klasická injekční vakcína nebo intranasální vakcína, která se aplikuje do nosu a vyvolává lokální imunitu na sliznicích).  U jedinců se slabší imunitou se v podzimním a zimním období doporučuje podpora imunity (přípravky s obsahem betaglukanu) a vyhýbat se místům s větší kumulací psů.

vetalliawww.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., Jitka Metličková

 

Chtěli byste se také MVDr. Lucie Veselé na něco zeptat? Tak neváhejte a pošlete nám svůj dotaz týkající se zdraví psů na redakce@ecanis.cz.

Budeme se těšit!

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->