Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Veterinární poradna – Co když mého psa bodne hmyz?

Také se v teplých letních měsících obáváte bodnutí hmyzem? A víte, jak správně postupovat, pokud se to vašemu psovi stane? Fundované rady, jak co nejefektivněji v daném případě zasáhnout, nám opět dá sympatická MVDr. Lucie Veselá.


Veterinární poradna – Co když mého psa bodne hmyz?
MVDr. Lucie Veselá 10.8.2018 49028x Veterinární poradna

Dotaz: Co mám dělat, když mého psa píchne čmelák, včela, vosa nebo dokonce sršeň?

vetallia Postup při poštípání hmyzem je v podstatě stejný jako u člověka. Je potřeba najít místo vpichu, odstranit žihadlo a místo vpichu intenzivně chladit po dobu 15 – 30 minut. Pokud pes dostane jen jeden štípanec do nohy nebo na tělo, obvykle tato opatření stačí. Rizikovější je, pokud je bodnutí v oblasti hlavy nebo dokonce jazyka, kde může dojít k rychlému a velkému otoku měkkých tkání a problémům s dýcháním.  Pokud tedy začne otékat hlava (nejčastěji oční víčka, pysky, jazyk) nebo pes dostal více žihadel, vyhledejte neprodleně ošetření u veterinárního lékaře.

Stejně problematické je, pokud má pejsek alergii na bodnutí konkrétním druhem hmyzu – pak může stačit jeden štípanec kdekoli na těle, který může vetallia vyvolat závažnou reakci nebo anafylaktický šok. Pokud měl váš pes někdy v minulosti závažné komplikace po poštípání hmyzem, poraďte se se svým veterinárním lékařem, jaké léky byste měli mít s sebou pro případnou první pomoc v terénu.

Důležité je, že hmyzí jed má u jednotlivých druhů odlišené složení, takže např. pes může mít výraznou alergickou reakci po bodnutí včelou a téměř žádnou po bodnutí vosou. Naopak pokud je pes na konkrétní jed alergický, dost často bývá alergická reakce s každým dalším bodnutím silnější než v předchozím případě.

vetallia MVDr. Lucie Veselá
www.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., Nikola Kolářová, Luděk Slavík

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->