Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Veterinární poradna – Jak vypadá pes po kastraci?

Opravdu zajímavý a ne zcela obvyklý dotaz nám poslala jedna naše čtenářka, a to včetně ilustračních fotografií. Jste také zvědaví, co na to odpověděla naše paní doktorka? Tak neváhejte a čtěte!


Veterinární poradna – Jak vypadá pes po kastraci?
MVDr. Lucie Veselá 5.6.2018 49717x Veterinární poradna

Dotaz:   Ráda bych vám položila poněkud netradiční dotaz. Můj pes v nedávné době absolvoval kastraci. Vždy jsem se však domnívala, že po tomto zákroku mu „pytlík s kulkami“ jaksi zmizí nebo bude jen nepatrných rozměrů. Výsledek mne ale poněkud mate. Dovoluji si pro ilustraci přiložit dvě fotografie – na té první je můj pes a druhou mi zaslala majitelka jiného jedince jako reakci v diskuzi na internetu. Mohla bych tedy poprosit o vysvětlení?

Odpověď:

Dobrý den,

pro kastraci psa máme dvě různé chirurgické metody, které se běžně používají.

veterinární poradna Preskrotální kastrace je zákrok, kdy je veden pouze jeden řez před šourkem (v oblasti mezi penisem a „pytlíkem“) a postupně jsou obě varlata vybavena a odstraněna touto rankou. Jedná se o málo invazivní, málo bolestivý a velmi bezpečný postup, při kterém dochází k minimálnímu krvácní z operační rány a rychlému hojení. Tento postup volíme, pokud varlata ani kůže šourku není narušena např. zraněním nebo nádorem. Po operaci tedy zůstává šourek na místě. Kůže šourku se postupně stáhne a šourek se zmenší nebo úplně zmizí, ale trvá to několik měsíců. To bude pravděpodobně případ vašeho pejska.veterinární poradna 

Skrotální kastrace s resekcí šourku je naopak zákrok, při kterém jsou odstraněna varlata i se šourkem, takže pejsek vůbec nemá „pytlík“ hned po operaci. Tento postup volíme, pokud je nezdravá i tkáň šourku nebo má pes nádor varlete, který může zasahovat i šourek. Další indikací může být nutnost chirurgie v oblasti pod šourkem, například nutnost udělat uretrostomii (umělé vyústění močové trubice v oblasti šourku). Tento zákrok je většího rozsahu, více krvácí a je o něco bolestivější, proto k němu přistupujeme pouze v indikovaných případech.

Některými staršími kolegy je ještě používána metoda skrotální kastrace bez resekce šourku, kdy je dvakrát naříznuta přímo kůže šourku a každé varle je vybaveno samostatnou incizí. Pak je šourek zašit. Tato metoda není doporučována pro vyšší výskyt pooperačních komplikací (otoky, bolestivost, reakce na šicí materiál). Jsou i kolegové, kteří kastrují psy stejně jako kocoury, to znamená, že naříznou kůži šourku, odstraní varlata a nechají šourek hojit otevřený. Jedná se o postup „non lege artis“, tedy neodpovídající moderním medicínským postupům a pokud některý lékař takto kastraci provádí, měl by si majitel zvířete stěžovat na tento postup na Revizní komisi Komory veterinárních lékařů.

veterinární poradna www.vetallia.cz

Foto: © Vetallia, s.r.o., Petra Stewichová, Květoslava Menciková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
    -->