Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Veterinární poradna – Kdy je potřeba očkovat proti tetanu?

Vzhledem k tomu, že nám do redakce začalo chodit velké množství dotazů týkajících se zdravotní problematiky psů, otevíráme pro vás nyní nově i VETERINÁRNÍ PORADNU! Na vybraný dotaz bude vždy jedenkrát za měsíc odpovídat MVDr. Lucie Veselá. Tentokrát na téma tetanus!


Veterinární poradna – Kdy je potřeba očkovat proti tetanu?
MVDr. Lucie Veselá 9.5.2018 7111x Veterinární poradna

Odpověď na dotaz naší čtenářky týkající se tetanu bude jistě zajímat nejednoho majitele psa žijícího v podobné lokalitě jako ona. A zda očkovat, či neočkovat – to už nám zodpoví právě paní doktorka.

Dotaz: Bydlíme na okraji menšího města v těsném sousedství zemědělské usedlosti s rozsáhlým chovem koní, skotu a ovcí, se kterými mí psi přicházejí běžně do kontaktu. Zvažuji, zda je mám, či nemám nechat očkovat proti tetanu, a zda je případně vhodné vakcinovat i velmi starého jedince. Poradíte mi, prosím?

tetanus Očkování proti tetanu není povinné a není ani zahrnuto v běžném očkovacím schématu. Rozhodnutí, zda psa očkovat nebo neočkovat, se zakládá na více faktorech, které je nutno posoudit komplexně.

Tetanus je velmi nebezpečné onemocnění nervového systému, jehož původce Clostridium tetani se vyskytuje ohniskově, to znamená, že se nevyskytuje všude ve stejné míře. Spory Clostridií se vyskytují volně v prostředí, v půdě a hojně právě u hospodářských zvířat, která je vylučují v trusu. Vaše lokalita je tedy z hlediska rizika onemocnění tetanem vysoce riziková.

Dalším faktorem je pracovní využití psa. Rozhodně jsou ohrožena pastevecká a honácká plemena pohybující se denně u hospodářských zvířat. Více ohrožená jsou také lovecká plemena, psi služební a záchranářští, kteří se mohou během své práce zranit např. o hřebík nebo drát, a tím umožnit prostup infekce do těla.

Byla zjištěna odlišná míra vnímavosti k této infekci u různých plemen psů – nejcitlivější je německý ovčák (cca 50% všech nakažených psů). Dalším faktorem je věk zvířat, téměř tři čtvrtiny nemocných tvoří štěňata v období přezubování.

Vzhledem k tomu, že tetanus je onemocnění, které v neléčených případech končí smrtí a i u léčených zvířat přežívá jen asi polovina pacientů, je vakcinace u rizikových skupin nejlepší volbou. Vakcína se aplikuje intramuskulárně (do svalu), takže může dojít k přechodné bolestivosti v místě vpichu a kulhání. Jiné nežádoucí účinky jsou velice vzácné, ale nelze je zcela vyloučit (stejně jako u aplikace jiných vakcín nebo léčiv). Vakcinovat lze samozřejmě jen zvíře klinicky zdravé a imunokompetentní. Pojem „velmi starý pes“ je zavádějící, neboť stáří není diagnóza a i čtrnáctiletý zdravý pes aktivně pobíhající ve výběhu u koní může onemocnět tetanem a rozhodně je na místě jej preventivně vakcinovat.

vetallia www.vetallia.cz 

 

Foto: © Vetallia, s.r.o., archiv redakce

Onemocnění tetanem se bude podrobně věnovat náš další článek v příštím vydání časopisu e-Canis.

Chtěli byste se také MVDr. Lucie Veselé na něco zeptat? Tak neváhejte a pošlete nám svůj dotaz týkající se zdraví psů na redakce@ecanis.cz.

Budeme se těšit!

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->