Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kde má pejsek vypínač? – 19. díl

Má váš pes nějaký zlozvyk nebo se u něj v průběhu vašeho soužití vyvinulo chování, které byste rádi změnili a nevíte si s tím rady? Možná by vás mohl inspirovat příběh křížence z útulku, se kterým vás seznámíme v dalším dílu seriálu z pera Míši Drábkové. A právě na ni se můžete s důvěrou obrátit i o pomoc!


Kde má pejsek vypínač? – 19. díl
Ing. Michaela Drábková, Ph.D. 28.8.2022 10254x Jak na to?

Tentokrát bych s vámi ráda sdílela skoro až neuvěřitelný příběh ze života, který se skutečně stal. Neskutečný byl pro mě právě zkušeností, jak rychle lze pomoci partnerství člověka a psa od překážek, které se jeví být nepřekonatelnými. Byl velkým překvapením i pro mě samotnou a také nádherným potvrzením, jak je i z velmi náročné a pro pejska hodně složité situace možné vaše partnerství podpořit k příjemnějšímu soužití.

Na akci „Psí den s jezevčíky v nouzi“ mě oslovila paní s pejskem z útulku. Nebyl to jezevčík, ale krásný urostlý pejsek bílé barvy. V očích jiskra ze zkoumání nového prostředí. Hlas tak jasný, že byl slyšet i přes hlasitou hudbu. "Křičel" na každého kolemjdoucího pejska, jenom ho z dálky uviděl. A to asi znáte, že na podobných akcích, je to pejsek vedle pejska. A tak štěkal, trhal se na vodítku a snažil se dostat ke každému z nich. Paní byla při příchodu velmi nešťastná až zoufalá.

Proč?

Kde má pejsek vypínač? – 19. díl

Pejska si vzala před několika měsíci z útulku. Choval se tam mezi ostatními velmi ukázněně. Doma již měla koně a další fenku jezevčíka – také z útulku. Nebyla vůbec začátečnicí. Právě proto ji velmi rozlaďovala situace, která nastala. Pejsek po několika týdnech začal štěkat na všechny pejsky, které potkal. I na ty, kteří byli hodně daleko. Štěkání jako takové bylo omezující a vyvolávalo nebezpečné situace. Hlavně proto, že pejsek je již starší a nemá úplně v pořádku srdíčko. S touto překážkou se zvyšovalo riziko nepřiměřené stresové zátěže na jeho organismus. Panička dělala maximum pro to, aby se měl co nejlépe a vynahradila mu chvíle strastí z období před jejich setkáním. Snažila se také najít pomoc. Vyzkoušela přírodní kapky, vůně, zklidňující techniky i promlouvání „do duše”. Nic nepomohlo. Protože věděla, jak pracovat s koňmi, kteří neměli jednoduché chování, měla již zvládnuté základy komunikace a práce se zvířaty, což velmi přispělo k rychlejšímu výsledku.

Máte-li chuť objevit větší hloubku porozumění při předávání slova/povelu, osvojte si umění z knížky „Znaková řeč pro psy“. Publikaci si můžete pořídit zde:

https://www.ecanis.cz/zbozi/kniha-znakova-rec-pro-psy_81.html

Co se v jejich soužití dělo?

Kde má pejsek vypínač? – 19. díl

Štěkání se stupňovalo. Pejsek vypadal velmi nespokojeně v prostoru s ostatními pejsky. S ostatními zvířátky na farmě vycházel dobře. Jen nedej bože, aby přišel někdo s pejskem na návštěvu. Slečna si velmi přála najít řešení a tak zavítala na akci s důvěrou, že jí dám radu, jak by mohla situaci řešit.

„Dokážete mi poradit?” ptala se skoro se slzami v očích. „Obecné rady nerozdávám. Nejsou partnerství prospěšné. Při konzultaci je velmi důležité pochopit důvod, proč se pejsek chová tak, jak se chová. Při nápravě jeho chování nejde o mé schopnosti, a abych ho provedla ke změně, ale záleží právě na vašem partnerství, jak to zvládnete společně.” odpověděla jsem.

Na akci jsme na sebe neměly moc času a hlavně pro pejska toto prostředí bylo nad míru zatěžující. Zvláště, když k mému stánku s knížkou „Znaková řeč pro psy“ proudilo mnoho pejskařů. Štěkal a s vervou se hnal zastrašit každého pejska, který se k němu jenom přiblížil. V tomto náročném prostředí jsme měly potíž se slyšet.

Ale našly jsme způsob, jak si o jejich situaci na chvíli promluvit. Bylo vidět, že se pejsek v prostředí, které jsme vytvořily, cítil postupně více v klidu. Přesměrováním pozornosti vhodně na to, co se děje, byl vidět skoro ihned posun v chování k nevyjíždění po kolemjdoucích – pejsek začal postupně zjišťovat, že je příjemnější se „neprat”. Že je pro něj jednodušší, když ostatní jen pozoruje. I během této krátké doby si panička uvědomila několik věcí, které přitěžovaly jejich situaci, a dokázala je ihned změnit.

V jedné chvíli se pejsek trhal na vodítku a v další sekundě to vypadalo, jakoby mu to “došlo”. A přestal. Přestal štěkat. Přestal vybíhat pejskům něco vysvětlovat…

A pak se to změnilo…          

Kde má pejsek vypínač? – 19. díl

Celkově náš rozhovor trval asi třicet minut, ale změna, která úžasnou spoluprací obou parťáků nastala, byla velkým překvapením i pro mě. V jedné chvíli se pejsek trhal na vodítku a v další sekundě to vypadalo, jakoby mu to “došlo”. A přestal. Přestal štěkat. Přestal vybíhat pejskům něco vysvětlovat. Doslova se mu pod vedením jeho paničky povedlo „vypnout” jeho špatné chování. Kompletně se změnil. Seděl v klidu. Začal pozorovat prostor a jakoby s ním „srostl”. Tento nádherný pocit a moment mi jde jen stěží popsat. V této situaci nastal klid. Tak příjemný klid, jako když si představíte prostě jen bytí v přítomném okamžiku, kdy jste součástí všeho, a vše je součástí vás. Úplně sladění s prostorem a okolím, příjemný pocit hřejivé lásky. Společně jsme našly vypínač špatného chování.

Pejsci se velmi snaží opravit své chování. Myslíte, že jim je příjemné mít obavy z okolí, strach z neznáma nebo nevědět jak si se situací poradit jinak? Mají-li svého člověka = průvodce, který je ochoten je podpořit změnou svého vnímání, přístupu a chování, tak je většinou obrat k lepšímu mnohem rychlejší. "Ano, je to práce. Mnohdy náročná práce. Ale nese nevyčíslitelný užitek pro budoucí spolupráci a vaše partnerství.”

Obecné rady nejsou pro partnerství vhodné

Kde má pejsek vypínač? – 19. díl

Ale nejde to tak, jak si představovala paní, která nás při společné práci sledovala. Přišla za mnou, když jsme skončily a požádala mě: „Opravte i mého psa.” Bohužel takto to v partnerství nefunguje. Nejde to jednostranně. Žádný vztah nefunguje, když v něm vázne komunikace, parťáci si nerozumí nebo se necítí dobře.  Pro vaše každodenní soužití je důležité, abyste se rozvíjeli oba.

A právě proto nedokážu rozdávat obecné rady. Existují zažité techniky a metody pro výchovu pejska, které člověku pomáhají být vůdcem. Mnohdy s nimi ale vztah se psem nefunguje tak, jak bychom si přáli. Každý jsme jedinečný. Každý pejsek je jedinečný. Každé partnerství je unikátní. Každé vaše soužití je jiné, postavené právě na vaší spolupráci, právě ve vašem prostředí, právě s vašimi schopnostmi a možnostmi a právě s vašimi vhodnými návyky, rituály a dohodami. Právě proto, v čem si přejete být společně úspěšní. Právě vy dva potřebujete najít tu jedinečnou společnou řeč – neviditelné propojení, kde si porozumíte. Kde najdete vypínač nepříjemností, které společně zažíváte a najednou začnete společně zvládat více. I jednodušším způsobem.

Žádný vztah nefunguje, když v něm vázne komunikace, parťáci si nerozumí nebo se necítí dobře!

Chtěli byste vědět, co je vhodné právě pro vás?

Kde má pejsek vypínač? – 19. díl

Přála bych si vás provést k jednoduššímu vnímání a probudit ve vás přirozené schopnosti, které zajistí, aby se vám v budoucnu i beze mne dařilo. Nejde o to, jaký povel se naučíte nebo co děláte. Jde o to, v jak příjemném každodenním soužití si přejete žít. Zvídejte, jak si můžete společně pomoci. Nejbližší akcí je víkend „Pes Parťákem” 16. – 18. 9. 2022, na kterou vás srdečně zvu. Budeme společně objevovat hlubší umění komunikace, která vám pomůže k ještě lepšímu porozumění a pohodovější budoucnosti. A věřte, že lze zlepšit i to, co nyní možná překážkou ještě není.

 

Odkaz na přihlášení a podrobnosti:

https://form.simpleshop.cz/4jmE/

 

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

Foto a ilustrační foto: archiv Michaely Drábkové, Martina Irglová, Martin Molnár, Alena Vanžurová, Jitka Metličková

Kde má pejsek vypínač? – 19. díl

http://www.pespartak.cz/

http://www.znakovarecpropsy.cz/

https://www.facebook.com/pespartak/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


    Článek zařazený v seriálu: Rozumíte svému psovi? (35 článků)    -->