Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak udělat ze psa pohodového parťáka – 33. díl

Jak udělat ze psa parťáka úplně na pohodu aneb Jak tě dokáže podpořit kouč pro komunikaci se psy? Tak nějak by se asi mohlo jmenovat další pokračování našeho oblíbeného seriálu z pera sympatické Míši Drábkové, které vystihuje asi vše, co by nám tím autorka chtěla sdělit. Téma je to moc zajímavé a nesmírně důležité. Mimo jiné se v článku dozvíte, jaké vlastnosti by měl mít přirozený vůdce smečky, aby ho jeho pejsek bez problému a hlavně rád respektoval a pochopitelně i čeho je dobré se ve vzájemném vztahu vyvarovat.


Jak udělat ze psa pohodového parťáka – 33. díl
Ing. Michaela Drábková, Ph. D 29.1.2024 6257x Jak na to?

Také máte zkušenost, že život se psem může být příjemný, anebo hodně nepříjemný? Hranice mezi příjemným životem a životem s nepříjemnými omezujícími situacemi je velmi tenká. A hlavně může být dost proměnlivá. Znáte to? Dnes jde vše hladce a zítra může být všechno zcela jinak. A to ne jenom proto, že člověk nikdy neví, kde se jaká situace vyvrbí. Mnohé se děje důsledkem rozdílného vnímání přítomného okamžiku člověkem a psem. Pes má proti člověku jednu přednost – jeho reakce a zpracování podnětů není pouze o tom, co je vidět, ale také o tom, co se děje a přeci ve vnějším světě vidět není. Porozumění tomu, jak vnímá pes, je rozhodující pro budoucnost pohodového partnerství.

Ničemu nevěřte, vše si sami vyzkoušejte

Jak udělat ze psa pohodového parťáka – 33. díl

Přeji si vás upozornit, že ničemu z toho, co v mém seriálu čtete, nevěřte. Vše si vyzkoušejte v různých situacích svého společného života. Získáte poznání, které vás přivede k daleko příjemnější a žádané harmonii ve vztahu se psem. To vám zajistí i lepší komunikaci, výsledky i  klidnější a pohodovější každodenní život.  V dnešním článku se zaměříme více na porozumění „umění komunikace“ se psy.  Ale pozor – i když jste pokročilými pejskaři a máte pocit, že již vše zvládáte, tak raději věnujte pozornost mému sdílení, protože opravdové porozumění obsahu tohoto článku vás dokáže podpořit k omezení budoucích překážek. A to i v případě, když se nyní ještě žádné neprojevují.

Každý člověk s ochotou se učit má výborně nakročeno k úspěchu!

Vůdce musí být přirozený a srozumitelný

Jak udělat ze psa pohodového parťáka – 33. díl

Jedním z velkých rozdílů v komunikaci psa a komunikaci člověka je, že psovo sdělení je jednoznačné, přímé, přirozené a srozumitelné. Podíváme-li se do historie, člověk si vybral ve vztahu, tréninku a výchově psa roli „vůdce“. Neporozuměním přesného významu tohoto slova si člověk vytvořil představu, že zajímá pozici založenou na moci a prosté směně práce za odměnu. Přesný význam je však za prvé vedení = vzor pro své okolí a za druhé vedoucí = inspirující a podporující vnitřní motivaci k aktivitě. Přístup člověka k vedení (leadershipu) je zkoumán již desetiletí a to v různých oblastech, jak mezilidské, tak i v rámci interakce s jinými živočišnými druhy. V respektujícím partnerství člověka a psa leadership z role moci (např. musíš udělat to či ono, protože to říkám) ani jednostranné příkazy (např. nesrozumitelné povely) nebudou nikdy tak podporující důvěru, vstřícnost psa k provedení úkonu či rychlejší ochotě reakce, jako partnerství založené na spolupráci, komunikaci, podpoře i umění být pro psa vzorem, který ho právě „přitahuje“ svojí přirozeností, srozumitelností, uměním vytvořit bezpečné zázemí. Vedení se nevytváří pomocí „návnady“ nebo „zádrže“.

Jak udělat ze psa pohodového parťáka – 33. díl

Schválně ruku na srdce – kdybyste chtěli bez ukázky moci, manipulace či bez žádných pomocných prostředků (vodítko, pamlsek, hračku, obojek...) zastat právě tuto svoji funkci/roli, na kolik myslíte, že se to může dařit? Koneckonců se stačí podívat kolem nás. Vidíme to na denním pořádku i na základě zvyšujících se nepříjemných událostí mezi psy, pokousání u dětí, šířícím se strachu ze setkání či četnost bolestivých nezvládnutých situací, jejichž působení si neseme v našich emocích pro budoucnost.

Kde děláme často chyby

Jak udělat ze psa pohodového parťáka – 33. díl

Být tím opravdovým/přirozeným „vůdcem“ pro svého psa znamená, že jste mu vzorem, který je srozumitelný, jednoznačný, jasný ve svých sděleních a pochopitelný ve svých aktivitách. Proto nepotřebujete žádné vnější zdroje ani pomůcky k tomu, aby na vás pes reagoval, následoval vás a zodpovědně vám dával pozornost. Člověk je tím, kdo dokáže pejska nasměrovat k reakcím, které jsou bezpečné jemu i jeho okolí. Mnohdy je pro člověka ale složité vytvořit rovnocenný vztah postavený na pevných základech srozumitelné vstřícné a respektující komunikace. Obzvlášť když je vůči pejskovi v reakcích velmi pomalý, řeší situace, které neexistují, je neklidný, nesrozumitelný ve svých rozhodnutích a hlavně nekomunikuje (nedělá ve správný moment správné akce pro společné zvládání situací). Z mnohaleté praxe vím, že každý člověk s ochotou se učit má výborně nakročeno k úspěchu. Osvojí-li si umění komunikace, dokáže žít se psem v harmonii porozumění a bez potíží, stresu, strachu. A jak je možné, že toto dokážu s jistotou říci? Je to krásně vidět na výsledcích – na tom, co, jak rychle a jak bezpečně se pro oba zúčastněné a navíc v příjemné energii děje. V ideálním případě, člověk svého pejska zvládá ve všech situacích, prostředích a to také a pouze s příjemnými pocity. Přáli byste si takovou idylku? Stav, kdy vám váš pes dává plnou pozornost, a to i v případech, když vidí v okolí mnohem větší lákadlo, než jste vy. Nebudeme si však nalhávat, že stoprocentní ideál existuje. 

Být tím opravdovým/přirozeným „vůdcem“ pro svého psa znamená, že jste mu vzorem, který je srozumitelný, jednoznačný, jasný ve svých sděleních a pochopitelný ve svých aktivitách!

Objevíte-li schopnosti přirozeného vůdce, máte vyhráno         

Jak udělat ze psa pohodového parťáka – 33. díl

Lidé, kteří si na společném setkaní objasnili jednoduchý princip komunikace, objevili praktický způsob jak být v situacích nad věcí, značně zrychlili své reakce, zvládli své situaci přitěžující emoce (rozčilení, strach, omezování, manipulace), posunuli se ke změně, kterou jim závidí lecjaký zkušený pejskař – od vztahu s neposlušnostmi ke vztahu založenému na důvěře, respektu, přirozenosti a vztahu v propojení. A to ne tím, že používáte různé metody, jejichž techniky jste se naučili. Ale právě proto, že v sobě objevíte schopnosti přirozeného vůdce. Budete svému čtyřnohému příteli oporou, podporou, budete rozhodnější, omezíte ve svém partnerství vnější vlivy a budete oba mnohem více v klidu. Budete vše zvládat s větším přehledem a nadhledem. Situace každodenního života se sladěním vaší komunikace a upevněním vašeho partnerství zjednoduší. Získáte moc vůdce a přitáhnete si pejskovu pozornost, aniž byste se potřebovali výrazně snažit.

Úspěch pohodového vztahu se psem začíná vždy u jeho člověka!

Vyřešit se dá téměř všechno          

Jak udělat ze psa pohodového parťáka – 33. díl

Dokážete si přestavit ten pohodový (nenáročný) život se psem, kdy vše, co vás obtěžuje a dělá váš společný život nepříjemným, vymizí? Vše je možné. Ať řešíte jakoukoliv překážku v každodenním životě se psem – ve vztahu, ve sportu, v přístupu, v chování, stačí vám jen zaměřit svou pozornost na detaily v přítomném okamžiku, zrychlit reakce, zklidnit emoce a zdokonalit svou komunikaci směrem k psovi. Probudíte v sobě přirozeného vůdce a váš pes k vám začne vzhlížet, aniž byste používali nějakou metodu či pomůcky. Toto je nutným základem pro všechny pejskaře s velkým srdcem a zodpovědností, kteří jsou ochotni svého psa i společné partnerství podpořit k úžasnému výsledku. Úspěch pohodového vztahu se psem začíná vždy u jeho člověka. Proto než se začnete učit jakékoliv metody pro zvládání psa, naučte se nejdříve to nejdůležitější – umění komunikace, která je nezbytným základem pro spolupráci se psem.

Co nás společně čeká v roce 2024?

Pečlivě sledujte www.pespartak.cz  a akce pořádané v roce 2024 a včas si rezervujte své místo, které vám změní život se psem násobně k ideálu, kterého se snažíte dosáhnout. Moc se na vás těším!

Vaše Míša Drábková

Nenechte si ujít zajímavou přednášku

"Jak se stát člověkem, kterému pes rozumí". Více podrobností naleznete zde: https://form.simpleshop.cz/pKRz/
 
 

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

Foto a ilustrační foto: archiv Michaely Drábkové, Pixabay

http://www.pespartak.cz/

http://www.znakovarecpropsy.cz/

https://www.facebook.com/pespartak/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


Použitá slova ze slovníku pojmů:
Povel

    Článek zařazený v seriálu: Rozumíte svému psovi? (35 článků)    -->