Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Nečitelný čip a co s tím?

Slyšeli jste už někdy o tom, že čip vašeho psa může být nečitelný nebo jiný, než má uvedeno v průkazu původu nebo v europasu? I to se bohužel stává a vůbec to nejsou ojedinělé případy. Jak je to z pohledu předpisů a co je třeba v takové situaci podniknout za kroky? Odpovědi na obě tyto otázky naleznete na následujících řádcích…


Nečitelný čip a co s tím?
Bc. Vladimíra Tichá 3.10.2022 12399x Jak na to?

Z pohledu zákonů (Zákon o veterinární péči) musí být každé štěně nejpozději ve věku tří měsíců identifikačně označeno čipem a to nejdéle v době, kdy odchází od chovatele k novému majiteli. Ať se nám to líbí nebo ne, povinnost čipovat má ten, u koho se štěňata narodila, nikoliv ten, kdo si štěně kupuje. Platí také, že aplikovat čip podle zákona smí jen veterinář, nikoliv chovatel sám.

Trochu jiné to je z pohledu kynologických předpisů. Bez identifikačního označení štěněte nelze vystavit průkaz původu. V tomto případě je uznáváno čipování i tetování a je na chovatelském klubu, aby určil, co akceptuje. Rozhodně ale nejsou kynologické předpisy nadřazeny zákonu. Chovatel tedy musí své odchovy čipovat a k tomu může přidat tetování. Většina klubů i chovatelů používá jako identifikační označení jen čip.

Záměna štěňat u chovatele

Nečitelný čip a co s tím?

Někdy ale mohou nastat výše uvedené problémy, které je třeba řešit. Myšleny tím nejsou problémy zdravotní, ale spíše administrativní. Poměrně často se stane, že chovatel zamění štěňata a dá nabyvateli psa nebo fenku, u kterých nesouhlasí kód čipu uvedený v PP s kódem, který se načte u psa. Takový případ se řeší mezi chovatelem, nabyvatelem štěněte a plemennou knihou. Je třeba zjistit, zda souhlasí či nesouhlasí čísla čipů u ostatních štěňat ve vrhu a případnou záměnu pak řešit tak, že se průkazy původu vrátí plemenné knize s informací, které číslo čipu kterému štěněti přísluší. Plemenná kniha nevystaví nové průkazy původu, ale pouze opraví čísla čipů. Má-li štěně vystavený pas a čip nesouhlasí ani v něm, je třeba vše řešit s veterinárním lékařem.

V případě nečitelnosti čipu je rozumné požádat dalšího veterináře nebo kolegu, který má čtečku, aby ověřili, že ani jejich čtečka čip nenačte! Nelze-li čip přečíst, je třeba psa znovu identifikačně označit!

Druhý případ je trochu složitější…

Nečitelný čip a co s tím?

Pes je sice označen čipem, který ale nelze načíst. Může se to stát např. při špatné aplikaci čipu, může se jednat o případ, kdy pes čip vyloučí, může dojít k mechanickému narušení čipu např. při psí rvačce a může se stát, že čip takzvaně vyhasne. V případě nečitelnosti čipu je rozumné požádat dalšího veterináře nebo kolegu, který má čtečku, aby ověřili, že ani jejich čtečka čip nenačte. Občas se stává, že jedna čtečka čip nezjistí, zatímco druhá jej najde bez problémů.

Jedinou cestou je přečipování!

Nečitelný čip a co s tím?

Nelze-li čip přečíst, je třeba psa znovu identifikačně označit. Pro úpravu identifikačního označení v průkaze původu psa a v databázi plemenné knihy v tomto případě nestačí spolupráce mezi majitelem psa a plemennou knihou. Své stanovisko k tomu musí dát i chovatelský klub. Říká to Směrnice pro označování štěňat ČMKU. Chovatelský klub v podstatě potvrzuje, že se opravdu jedná o daného jedince. Je na chovatelském klubu, aby stanovil pravidla, jak v takové situaci postupovat. Jsou kluby, které jen dají potvrzení pro plemennou knihu, ve kterém uvedou, že souhlasí se změnou identifikačního označení jedince. Jsou ale naopak kluby nebo jednotlivé případy, kdy je požadováno doložení parentity (původu) a teprve na základě výsledku může dojít k úpravě v průkazu původu a v plemenné knize. Je to smutné, ale někdy se musíme bránit podvodníkům.

V obou případech veterinář očipuje psa znovu, potvrdí čipování do průkazu původu a vlepí do něj samolepku s novým kódem čipu a to do rubriky Ostatní záznamy. Změnu čísla čipu s potvrzením chovatelského klubu pak majitel nahlásí plemenné knize.

Souhlas se změnou identifikace jedince s PP musí dát i chovatelský klub, který má pro takové případy stanovená svá vnitřní pravidla!

Předpisy hovoří jasně

Nečitelný čip a co s tím?

V každém případě platí, že pokud nesouhlasí číslo čipu uvedené v průkaze původu s číslem čipu psa samotného nebo je-li čip nečitelný, nemůže být pes přijatý na celou řadu zkoušek, protože jeho identita není potvrzena. Je-li např. při výstavě nebo bonitaci čip nečitelný nebo jiný, než uvádí PP, neměl by být pes posouzený.

Teď si možná někdo říká, že má psa čipovaného, a že je mu jedno, že čip nelze přečíst. Protože na zkoušky, bonitací nebo výstavu nemá v plánu jít.  Ale pozor! Z pohledu zákona je jako platné uznáváno očkování proti vzteklině jen u čipovaných psů. Výjimku tvoří jedinci narození před červencem 2011. Může se tedy stát, že náhodná kontrola veterinárního inspektora skončí nepříjemnou finanční pokutou.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Michaela Weidnerová, Martina Irglová, Jitka Metličková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->