Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Opravdu vám všechno klape? – 18. díl

Také vám záleží na tom, abyste měli se svým psem dokonale nastavený vzájemný vztah, který nebude mít žádnou chybičku? Naučte se tedy „číst i mezi řádky“ a vnímat drobné detaily při každodenní společné komunikaci. Možná objevíte ještě nějakou maličkost, kterou by bylo fajn zlepšit nebo vyladit. Podobně na tom byla i paní, o které se v autentickém příběhu zmiňuje i autorka následujícího článku. Věříme, že to bude užitečné i vám…


Opravdu vám všechno klape? – 18. díl
Ing. Michaela Drábková, Ph.D. 15.7.2022 21143x Jak na to?

Posledně jsme se společně věnovali porozumění člověka a psa a jeho vliv na vztah v partnerství. V tomto díle si blíže odkryjeme, co všechno takovému porozumění brání, aniž by to bylo vidět. Na příkladu ze života se naučíte prozkoumat své partnerství. Pomůže vám odhalit, jak taková neviditelná překážka vypadá a jak jednoduše ji odstranit z vašeho společného každodenního života.

Všímejte si i drobností

Opravdu vám všechno klape? – 18. díl

Mnohdy se nám lidem zdá, že máme se psem úžasný vztah. Trénujeme, vychováváme, používáme pomůcky a prostě fungujeme. Náš každodenní život nevykazuje žádné známky obtíží, kterých bychom si všimli. Naše lidské smysly nás ale mohou dost klamat. Mnoho věcí si v procesu komunikace nevšimneme nebo nevšímáme. Nemusí to být zrovna překážky, které již jako problém vnímáme. Často může jít jen o drobnosti, které naše soužití velmi ovlivňují, ačkoliv jsou našim očím ukryté. Naše nepozornost v přítomném okamžiku může velmi podpořit cestu, kterou se naše partnerství bude v budoucnu ubírat.

Příklad z praxe…

Opravdu vám všechno klape? – 18. díl

Ukažme si jednoduše na příkladu starší, svého pejska nad míru milující, pejskařky, co vše ovlivňuje váš úspěch v komunikaci s vaším chlupáčem. Nepřála jsi být jmenována, tak tedy její jméno uvádět nebudu. Její příběh byl ale natolik úžasný, že si přeji s vámi tuto zkušenost sdílet.

Paní S. mi volala s přáním více se dozvědět o komunikaci se psy, kterou sdílím. Zaujal ji můj rozhovor v rádiu. „Mám již šestiletého pejska a mám s ním úžasný vztah. Nemáme žádný problém. Již před ním jsem měla pejska. Rozuměli jsme si také velmi dobře. Přeji si s vámi jen promluvit a ujistit se, že máme dobře nastavený vztah a že pejsek „netrpí” mojí nevědomostí. Určitě bude něco, čím můžeme obohatit naše partnerství.”  Paní byla zdaleka. Dnes již vzdálenost není žádným problémem. Domluvily jsme si nakonec jen telefonické setkání, protože počítač na online setkání doma nemá. Osobní setkání přes půl republiky by bylo zbytečně finančně i časově náročné.

Nikdo nezná úplně všechno a vždy je možné se něčím obohatit, něco se naučit, něco zlepšit!

Nikdo nezná úplně všechno. Žádný učený z nebe nespadl. Ale vždy je možné se něčím obohatit, něco se naučit, něco zlepšit. A nyní nemluvím pouze o výchově a tréninku pejska. Jelikož jsou v partnerství dva parťáci – člověk a pes, tak je důležité umět rozeznat nedorozumění dříve, než se z něj stane problém. A proč dříve než je to problém? Protože se neporozuměním vystavujete příležitosti nebezpečné situace. To může být přeběhnutí přes silnici za ptákem, „pobrukování” pejska či jiné „nevhodné” chování při setkávání se s ostatními pejsky nebo lidmi. A to, věřím, si nikdo z nás nepřejeme.

Opravdu vám všechno klape? – 18. díl

Paní S. má moji úctu právě proto, že chtěla pomoci svému pejskovi, aby se měl co nejlépe. Z tohoto důvod si zjišťovala informace, které mohly posunout jejich soužití k ještě lepšímu souznění ve vztahu. Šlo jí hlavně o porozumění ze strany člověka. Velmi si jí vážím, že mi zavolala a zkoumala, co ještě více může pro svého pejska udělat i mimo toho, co již měla načtené, odzkoušené a společně se jim povedlo. Její zvídání mělo nakonec obrovský přínos pro společné partnerství.

Během našeho telefonátu jsme se povídaly o jejich každodenním životě. Vše jim dobře fungovalo. Jen v jeden moment se paní S. zmínila o - pro ni - nepodstatné drobnosti: „Mám pocit, že mě můj F. nemá rád. Když ho chci pohladit, tak se odtáhne. Celé dopoledne mi nevěnuje pozornost. Když se k němu přijdu pomazlit, tak odchází.”

Dokážete si představit, kolik stresu paní S. zažívala?

Opravdu vám všechno klape? – 18. díl

Stresu, který není vidět, ale „sžírá” nás na emoční rovině našeho vztahu. Věřím, takováto situace není lhostejná nikomu z nás. Kolik strastí a negativních emocí měla v životě po mnoho let jen proto, že to nepovažovala za důležité. Každé partnerství trpí našim nevnímáním drobností, které je možné změnit tak, abychom mohli společně fungovat s větší lehkostí.

Ano, můžete namítat, že to je přeci jedno. Takovýto pocit nevadí. Nijak nás viditelně neovlivňuje. Dokážeme na něj nemyslet či na něj zapomenout. Paradoxem je, že v nás pořád je. Obtěžuje. Ať ho chceme vnímat nebo ne. A pejsek ho také vnímá. Vnímá naše emoce jako překážku, protože takto cítící člověk pro něj není klidným vědomým průvodcem, kterého může následovat. Tato emoce vytváří blok, který při naší komunikaci směrem k pejskovi vysíláme. A na tuto situaci poté reaguje způsobem, který nám nemusí být nejpříjemnější. Dokonce nás může i zraňovat.

Cokoliv se v každodenním soužití změní, je důležité komunikovat právě proto, aby na to parťák (a to nejen psí) dokázal patřičně zareagovat!

Prožívaný smutek v tomto případě nebyl ale pravým důvodem, proč F. projevoval odmítavé chování.  Během rozhovoru jsme přišly na pravý „zdroj” pejskova chování. Přišly jsme společně na to, že se v jejich soužití změnila určitá situace. Paní S. před mnoha měsíci přestala chodit do práce. Teď byla celé dny doma. F. se od začátku soužití choval ukázněně a když byla v práci, tak spal.

Opravdu vám všechno klape? – 18. díl

Člověk většinu situací v životě bere, jakože jsou. Nemá potřebu okolí vysvětlovat nějakou změnu. Mnohdy i jen proto, že ji nevnímá on sám. Ale poté se divíme, že ten druhý nechápe, co a jak. Cokoliv se v každodenním soužití změní, je důležité komunikovat právě proto, aby na to parťák (a to nejen psí) dokázal patřičně zareagovat. Změnou situace a nevysvětlením nového nastavení dochází ve smečce k nedorozumění. Pejsek se vždy pomazlil jen ráno - to byl jejich ranní rituál. A pak během pracovní doby spal. A to dělal, i když byla paní S. doma.

Během našeho telefonátu jsme našly pro paní S. nejvhodnější řešení, které je právě pro jejich soužití možné a vhodné. Vycházely jsme s jejich schopností, možností, zkušeností a hlavně také z přirozenosti její i jejího pejska (pozn. autorky „přirozenost” - podstata bytí, projevení sama sebe jako základ chování jedince). Uvědomění si zdroje potíží bylo pro paní S. velkým odlehčením. Přála si pejskovi pomoci porozumět dané změně a našly jsme společně způsob, jak pejska správnou komunikací podpořit ke změně návyků, které již nyní nebyly pro partnerství prospěšné.

Ono to funguje!

Opravdu vám všechno klape? – 18. díl

Člověk by řekl, že takový telefonát nemůže fungovat, že ano? Další den mi paní S. nadšeně volala: „Míšo, já tomu nemohu uvěřit. Vyzkoušela jsem tu komunikaci. F. už ode mne neodchází. Zůstal se mnou celou dobu, kdy jsem si přála jej láskyplně hladit. A dokonce si přišel sám. Je to úplně jiné. Mnohem příjemnější. Moc děkuji.” Její nadšení a vděčnost byla obrovská.

Dokážete si představit tu velkou změnu, která v jejím životě nastala? Nyní již neřeší neviditelný stres a smutek. Tato situace již neváže její pozornost, vědomou ani podvědomou. Může ji tedy dávat mnohem prospěšnějším a příjemnějším věcem. Dnes s pejskem fungují úplně jinak než před naším telefonátem. Paní S. mi sdílela i to, že je velmi odlehčující umět zpracovat výčitky, stres a smutek, který dříve zažívala. Srdečně mě těší, že jsem jejich vztah mohla podpořit a zkrátit jim cestu k partnerství, které je opravdu příjemné pro oba.

Chtěli byste vyrazit na víkend se Psem Parťákem a zdokonalit si vzájemnou komunikaci se svým čtyřnohým kamarádem? Pak se podívejte sem https://forms.gle/ByiBKK53fwYiKpJA8 a nezapomeňte se včas přihlásit.

A zkušenost z tohoto setkání?

Je důležité vědět, co si v partnerství přejete mít. Ale mnohem důležitější je umět rozeznat tu drobnost, která mezi vámi již překážku tvořit dále nemusí a umět ji jednoduše odstranit.

Máte-li chuť objevit větší hloubku porozumění při předávání slova/povelu, osvojte si umění z knížky „Znaková řeč pro psy“. Publikaci si můžete pořídit zde:

https://www.ecanis.cz/zbozi/kniha-znakova-rec-pro-psy_81.html

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

Foto a ilustrační foto: archiv Michaely Drábkové, Jitka Metličková, Alena Vanžurová

 http://www.pespartak.cz/

http://www.znakovarecpropsy.cz/

https://www.facebook.com/pespartak/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


    Článek zařazený v seriálu: Rozumíte svému psovi? (35 článků)    -->