Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 23. díl

Baví vás tento náš seriál stejně tak jako nás v redakci a zkoušíte podle něj také doma zabavit svého psa? A naučili jste se již pozorovat jednotlivé části jeho těla? Tentokrát vám tuto dovednost očima hersenwerku rozšíříme ještě o tělo psa a chybět nebude ani další tip na domácí hlavolam s příhodným názvem „sendvič“. A můžete si ho i vyletnit. Tak pojďme na to!


Hersenwerk je balzámem pro duši! – 23. díl
21.6.2024 1804x Hersenwerk

Máte už napozorované změny na uších, ocasu a nohou psa? Přidáme k tomu stručně záda a můžete si začít spojovat dohromady celé tělo. Pozorujte psa jako celek. Určitě si všimnete, že signály uvolnění či naopak tenze nebo frustrace se projevují současně na různých částech těla psa. A to vám bude velkým pomocníkem při nastavování dalšího hraní a poznávání svého psa. 

ZÁDA PSA

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 23. díl

Stejně jako u ostatních částí těla psa, i u zad můžete během hraní hlavolamu pozorovat změny. Záda mohou vypovídat o zdravotním stavu, o kondici psa, o uvolnění nebo napětí při samotném hraní. Uvolněný pes ve správné kondici má v ideálním případě záda rovná. To ale předpokládá, že u řešení hlavolamu rovně stojí. Pokud zpozorujete záda vyhrbená, je důležité si uvědomit, zda jde o normální fyziologickou reakci na konkrétní nastavení a způsob řešení hlavolamu, nebo zda se jedná o neobvyklou změnu. Pokud je to možné, můžete zkusit uzpůsobit výšku a sklon hlavolamu. Někdy to ale není možné a vyhrbení se zkrátka nevyhnete (zejména u pohybových hlavolamů). Pokud si všimnete neobvyklých změn, doporučuji vyšetření u specialisty. Na zádech si někdy můžete všimnout „cukání/škubání“ svalů, které vás může dovést k fyzioterapeutovi. 

Všímejte si psa jako celku, jsou to propojené nádoby!

Tělo psa jako celek

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 23. díl

Všímejte si psa jako celku, jsou to propojené nádoby. Záda obvykle souvisí s postavením nohou, těžištěm psa. Celkové napětí svalstva ovlivňuje nejen psychický stav ale i to, zda pes stojí, nebo se pohybuje, jakou razanci potřebuje vyvinout pro získání pamlsku v hlavolamu apod. Všímat si můžete také celkového nasvalení psa, zda je rovnoměrné nebo jsou některé svaly ochablejší. Nejspíš najdete souvislost mezi uvolněným postojem, svěšeným ocasem, rovnoměrném stoji a například „roztečením“ uší (hersenwerkové uši). Zkrátka celkový pohled napoví. Věřím, že teď už máte všechny části těla ve svém hledáčku a vidíte mnohem víc.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 23. díl

DŮLEŽITÉ: Ano, jde o uvolněného psa – mentálně i fyzicky. Nesnažte se však za každou cenu o dokonalost. Mějte příjemný čas strávený u hlavolamu. Všímejte si primárně změn a vždy si odpovězte na otázky: „Odpovídá postavení a pozice těla, uší i ocasu nastavení hlavolamu a způsobu řešení? Jde o normální fyziologickou reakci těla? Nebo jde o náhlou změnu? Je to psovi příjemné?“. Pokud můžete provést změny ve výběru hlavolamu, jeho nastavení, způsobu nabídnutí (výška/sklon/z ruky/v ohraničené nádobě apod.), pokuste se o ně. Zhodnoťte, zda má změna požadovaný efekt či nikoliv.

ÚKOL: Při hraní hlavolamu se zaměřte chvíli na záda psa. Jsou rovná, vyhrbená nebo prohnutá? Jak to souvisí s postavením nohou, těžištěm, výškou hlavolamu? Postupně přidávejte do kontextu všechny části, které jsme si popsali v minulých dílech. Sledujte, jak spolu projevy souvisí s ohledem na uvolnění nebo naopak napětí a frustraci. Pokud stále tápete, vyhledejte specialistu na psí hlavolamy.

POJĎTE SI HRÁT – SENDVIČ ANEB STRČ NOS MEZI…

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 23. díl

Dnešní hlavolam se bude líbit psům, kteří preferují měkčí materiály a rádi stále do něčeho strkají nos. Pro některé psy může být výzva nadzvednout nějaký komponent nebo tenčí látku. Tam bude potřeba tuto dovednost postupně natrénovat. Vám se může zdát několik vrstev prokládaných pamlsky snadné, pro některé pejsky to ale může být pořádná výzva k trpělivosti a je potřeba jim dát návod. Dnes se podíváme jak na to. Pamatujte, že čím tenčí materiál na sebe vrstvíte, tím je pro psa složitější se do jednotlivých vrstev dostat.

Nezapomeňte postupovat krok po kroku. Od silnějších materiálů k tenčím. Pokud uvidíte, že má pes potíže, pomozte mu. Předejdete tak frustraci nebo nechtěným formám řešení jako například braní hlavolamu do tlamy a třepání . 

Tento hlavolam se bude líbit psům, kteří preferují měkčí materiály a rádi stále do něčeho strkají nos!

Co budete potřebovat? 

 • 2 a více žinylkových mopů (později silnějších hadříků)
 • větší množství pamlsků (nedrolivé, nelepivé a méně

Postup:

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 23. díl

Pokud váš pes nezná žinylkový mop, určitě si projděte nejprve návod ze 3. dílu našeho seriálu. Najdete tam nejčastější úskalí spojená s tímto materiálem.

 1. Nejprve představte psovi samotný materiál bez pamlsků, tj. jeden volně položený žinylkový mop. 
 2. Rozprostřete několik pamlsků volně na žinylkový mop. Nechte psa najít pamlsky. Pokud je uvolněný, pokračujte dalším krokem.
 3. Na první mop položte mop druhý. Uprostřed ho nadzdvihněte a vytvořte „jeskyňku“. Do otvoru vložte pamlsky a nechte je psa sníst.
 4. Postupně zmenšujte velikost otvoru. Před každým zmenšením otvoru se ujistěte, že pes je uvolněný a klidně strká nos mezi mopy. 
 5. Když pes chápe koncept strkání nosu mezi mopy, můžete přidat třetí a další mopy. Vždy při přidávání dalšího mopu začněte s jeskyňkou. 
 6. Až si pes bude doopravdy jistý, že nemusí být zbrklý, můžete začít rozmisťovat pamlsky po celém mopu před tím, než ho přikryjete mopem dalším. 

Tip: Jakmile pes pochopí systém na mopech, můžete zkusit to samé s nějakými silnějšími hadříky. A když bude pes trpělivý u hadříků, můžete mu je „vyletnit“ pro osvěžení a hadříky navlhčit.

Nejčastější potíže

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 23. díl
 • Pes do mopů hrabe tlapkou. Nejspíš jste nedostatečně upevnili počáteční kroky. Nepřeskakujte fázi s nadzdvihnutím a vytvořením dostatečně velké jeskyňky. Dávejte pamlsky pouze do otvoru nikam jinam.
 • Pes mop bere do tlamy a třepe s ním. Nejspíš je netrpělivý a našel rychlejší způsob jak se dostat k pamlskům. Vraťte se na začátek. Dbejte na postupné vysvětlení jednotlivých kroků. 
 • Pes vykusuje žinylky z mopu. To se nejčastěji děje, pokud zvolíte nevhodné pamlsky – lepivé, drobivé nebo příliš aromatické. Pes potom cítí zbytkový pach nebo se nemůže pořádně k drobkům dostat a je nervózní, až frustrovaný.  Zvolte nedrolivé a méně aromatické pamlsky. Někdy pomůže zvolit i větší velikost.

Hodně zábavy a poznatků z hraní i pozorování. Máte nějaké dotazy? Chtěli byste nějaké konkrétní tipy na hlavolamy? Pak mi nezapomeňte napsat.

Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?

Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“

www.cuchej.cz

https://www.facebook.com/cuchej.cz

https://www.instagram.com/cuchej.cz

Lenka Ležalová

www.cuchej.cz

Foto: archiv Lenky Ležalové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->