Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl

Věděli jste, že i při hraní hlavolamů je dobré pozorovat, které pozice při tom pes zaujímá a třeba i to, jak během čuchání tyto polohy mění? A poznali byste, kdy už se pro něj tato činnost stává nekomfortní a bylo by dobré něco upravit, či zjednodušit? I o tom je dnešní pokračování našeho seriálu…


Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl
Lenka Ležalová 27.1.2024 4063x Hersenwerk

Čuchání psi milují. Hlavolamy je baví. Často tak schováváte pamlsky do materiálů, které máte zrovna doma po ruce (ručník, karton, oblečení, roličky od toaletního papíru). Pro zábavu a unavení psa. A pak tu máme hersenwerk. Domácí hlavolamy, kde kromě zábavy jde také o relax. Uvolnění mysli i těla. A tady je prostor pro pozorování a přizpůsobování. Často mi pokládáte otázku „co tam vidíš“ a hned v závěsu „podle čeho provádíš úpravy“. Tak se v dnešním článku pojďme podívat například na to, co může napovědět pozice těla.

POZICE TĚLA     

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl

Když začínáte s hersenwerkem, učíte se vymýšlet hlavolamy. Do čeho a jaké pamlsky schovat. Když už všechno vymyslíte a vyšlete psa do hraní, logicky se nejdřív soustředíte na jeho čumák. Pozorujete, jak pejsek čichá a jestli našel schované pamlsky. Omezit pozorování jenom na čumák by byla velká škoda. Připravili byste se tak o mnoho dalších informací. Odpoutejte pozornost od čumáku a zkuste se na chvíli zaměřit na tělo psa.

U hraní psi nejčastěji stojí. Stojí váš pes na místě? Nebo se pohybuje? Jak ten pohyb vypadá? Je rychlý, opatrný, strnulý nebo plynulý? Má pes rovná záda nebo se hrbí? Jaká je pozice jeho nohou? Stojí pes rovně nebo má zadní nohy trochu podražené pod sebe? Stojí na špičkách nebo na celé ploše tlapek? Jsou pokrčené lokty? Jsou všechny čtyři tlapky rovnoměrně zatížené? Nebo si pes raději lehá?

A mohla bych pokračovat. Zatím nám uvedené body budou stačit k základní představě. Dobře si zapamatujte, jak pes obvykle vypadá. Zkuste si i říct, jestli je mu to pohodlné a vypadá uvolněně.

Během každého hraní můžete provádět úpravy nastavení, aby se pes cítil lépe a měl větší možnost pro relaxaci!

ZMĚNY

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl

Během každého hraní můžete provádět úpravy nastavení, aby se pes cítil lépe a měl větší možnost pro relaxaci. V delším časovém období, pokud hrajete častěji, možná zaznamenáte některé změny u psa. Ty nám často říkají, jak se cítí. Mohou to být známky zlepšení dovedností nebo naopak únavy. Může jít o signály vyrušení psa. Neobvyklé změny v pohybu nebo pozici psa někdy pomohou upozornit na bolest, pohybové potíže. Nejčastěji jde o tyto změny:

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl
 • Pes u hlavolamu stojí, ačkoliv běžně se víc pohybuje.
 • Pes se u hlavolamu pohybuje (rychleji či pomaleji), ačkoliv běžně stojí.
 • Pes si k hlavolamu najednou častěji lehá.
 • Pes má shrbená záda.
 • Pes krčí přední nohy v loktech.
 • Pes stojí na špičkách.
 • Pes má zadní nohy „podražené“ pod sebou.
 • Pes přešlapuje.
 • Pes odlehčuje některou nohu.
 • Pes si začne dělat přestávky (zvedá hlavu, odejde od hlavolamu a zase se vrátí).
 • Pes ukončuje hlavolam dřív než běžně.
 • Pes má strnulejší pohyby.
 • Pes nechce otáčet hlavou.
 • Pes má žirafí nohy (představte si žirafu, když pije).

ÚPRAVY HRANÍ              

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl

Vaší snahou by mělo být najít co nejvíce pohodlnou pozici pro řešení hlavolamu. Výborná věc na domácích hlavolamech je, že je můžete psovi připravit na míru. Můžete změnit:

 • Výšku hlavolamu
 • Úhel hlavolamu (naklonění)
 • Velikost hlavolamu a materiály
 • Délku hraní
 • Počet lekcí

Abyste získali zkušenost s nalezením co nejvhodnější pozice u hlavolamu, nebojte se zkoušet. Zkuste hlavolam vyvýšit (využijte různě vysoké stoličky, krabice, skládací podložky, platformy). Nabídněte hlavolam z ruky v různých úhlech naklopení. Vyzkoušejte hraní vleže.

Nezapomeňte, že někdy možná bude nutné provést některé změny v hraní z důvodu nařízeného klidového režimu, pooperačního stavu, rekonvalescence. Pak všechny nasbírané zkušenosti vaše i vašeho psa jako když najdete.

Abyste získali zkušenost s nalezením co nejvhodnější pozice u hlavolamu, nebojte se zkoušet!

POJĎTE SI HRÁT – MIŠMAŠ

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl

K dnešnímu tématu jsem vybrala hlavolam, na kterém snadno můžete testovat vhodné nastavení výšky, úhlu, uspořádání hraní a také preference psa. Je vhodný pro nabízení z ruky. Jde o takový kouzelný box, mišmaš všech možných materiálů, velikostí, tvarů. Někteří psi budou nadšení z většího a většího chaosu, z mnoha vrstev. Jiným bude stačit pár komponentů. Záležet bude také na zkušenostech psa.

Upozornění: Zde obzvlášť platí „začínejte od nejjednodušší varianty a ztěžujte postupně v dalších krocích“.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl

Co budete potřebovat? 

 • Nádobu ne vyšší než loket psa, která se vám bude dobře držet v ruce (miska, lavorek, protihltací podložka, apod.).
 • Nejrůznější komponenty – žinylkový mop, balonky, věnec z textilních kvítků, ponožky, silikonové formičky, plastová víčka, kousek lana, apod.
 • Vhodné odměny (nedrolivé, nelepivé, různé velikosti)
 • Něco na vyvýšení hlavolamu (polštáře, stoličky, stolečky, pevné krabice apod.)

Postup:               

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl
 1. Připravte si všechny komponenty, které máte v plánu použít. Vyskládejte na hromádku různé materiály, různé tvary. Než přidáte pamlsky, nechte toto uspořádání psa očichat. Někteří psi budou očichávat dlouho, jiné to nebude příliš zajímat. Nechte vždy rozhodnout psa, jak dlouho se potřebuje u tohoto kroku zdržet.
 2. Do misky vložte nejdříve jeden komponent, v našem případě žinylkový mop. Pamlsky rozložte volně na vrch materiálu.
 3. Přidejte další komponenty, například balónky.
 4. Přidávejte postupně další komponenty (ponožky, formičky). Zpočátku velmi volně, aby pes měl snadný přístup k pamlskům pouze pomocí rejdění čumákem.
 5. Zná-li pes různé varianty řešení hlavolamů, můžete více kombinovat různé techniky. Zarolujte pamlsky do ponožky. Přiklopte pamlsky formičkou. Čím víc vrstev a čím víc technik, tím složitější je hlavolam pro psa.
 6. Nezapomeňte vyzkoušet umístění hlavolamu do různých výšek. Přidržujte hlavolam, pokud pes nádobku posouvá. Nabízejte tento hlavolam i z ruky a přizpůsobujte úhel naklopen.

Nejčastější potíže

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl
 • Pes příliš natahuje krk, aby se dostal do některých částí hlavolamu. Je potřeba upravit výšku a sklon misky.
 • Pes kouše do jednotlivých prvků. Zamyslete se, zda jste postupovali opravdu postupně a nevynechali některý krok. Zda jste neukryli pamlsky příliš složitě a zda pes zná mechanismus, kterým se k pamlskům dostane.
 • Pes váhá u některého z matriálů, je mu nepříjemný. Odstraňte tyto nechtěné prvky.
 • Pes se nemůže dostat k pamlskům. Hrabe do hlavolamu, odejde od hlavolamu. Zkontrolujte, zda někde není pamlsek přilepený, zapadlý. Snižte počet komponentů.
 • Pes kouše do jednotlivých prvků. Takový pejsek už nemá tolik trpělivosti, nebo jste použili nevhodný pamlsek. O frustraci se dočtete v jednom z minulých dílů.

Tip: Různé varianty hraní s žinylkovým mopem, ponožkami nebo silikonovými formičkami si můžete vyzkoušet podle návodů v předchozích článcích.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 18. díl

Postupujte pomalu a hlavolam nabízejte v jednotlivých krocích. Nejde úplně o výsledek, jde hlavně o proces samotného hraní a pozorování, co psovi vyhovuje a jak můžete lekci upravovat. Může chvíli trvat, než rozklíčujete, co konkrétně nevyhovuje a jaké úpravy udělat. Hersenwerk je vzájemná spolupráce. Těším se, že se budeme potkávat i v tomto roce. Hodně zábavy a poznatků z pozorování.

Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?

Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“

www.cuchej.cz

https://www.facebook.com/cuchej.cz

https://www.instagram.com/cuchej.cz

Lenka Ležalová

www.cuchej.cz

Foto: archiv Lenky Ležalové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
  -->