Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl

Umíte číst řeč těla svého psa a zajímá vás, co to má co dělat s hersenwerkem? A proč se nejdříve zaměřit například na jeho ocas a co všechno nám jeho poloha může prozradit? To všechno se dočtete v dalším pokračování našeho seriálu a k tomu navrch dostanete ještě návod domácí hlavolam s názvem ponožková dečka!


Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl
Lenka Ležalová 30.3.2024 3349x Hersenwerk

Pozorování je klíčem k porozumění. Ať se vám to líbí nebo ne, je to jeden ze základních stavebních kamenů cesty s hersenwerkem. Vaše schopnost „číst“ psa je stejně důležitá jako aktivita samotná. Chcete vytvářet ty nejlepší hlavolamy a upravovat je tak, aby přinesly zábavu a zklidnění pro vašeho psa? Pozorujte. Už jsem o tom něco psala v minulých dílech seriálu. A budeme pokračovat. Odpoutejte se na chvíli od čumáku psa a zaměřte se dnes na jeho ocas.

OCAS PSA

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl

Při každém hraní je potřeba vnímat celkový obraz psa a konkrétní situaci. Psi k nám mluví celým svým tělem, mimikou. Reagují na materiály v hlavolamu, použité pamlsky, na okolní vlivy, prostředí, naši náladu apod. Zpočátku ale může být pro vás velmi složité vnímat všechno naráz, když nevíte, co hledat a kam zaměřit pozornost. Začněte tedy jednoduše. Řešením může být postupně si vybrat jednu část a na tu se pár hraní soustředit. Až potom si skládat dohromady celý obraz. Já jsem na začátek vybrala ocas psa. Na něm jsou obvykle změny dobře rozpoznatelné a patří k jednodušším na pozorování.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl

ÚKOL: Vnímejte, jak vypadá ocas vašeho psa a jak ho běžně nosí. Je rovný, prohnutý, zkroucený? Je krátký nebo dlouhý, kupírovaný? Nosí ho pes vzhůru, dolů, položený na hřbetě?

Když víte, jak běžně vypadá ocas vašeho psa, zaměřte se na něj při hraní hlavolamu. Mění se nějak jeho tvar, položení, pohyb? Začněte pozorovat změny oproti normálu a dávat si je do souvislostí s aktuálním děním. Vrtí pes ocáskem? Víc ho napřimuje nebo naopak svěšuje či dokonce stahuje? Natáčí ho do strany? Kdy se to tak děje?

Utekl vám některý z minulých dílů našeho seriálu nebo je naopak tento první, který v tuto chvíli čtete a zajímaly by vás i všechny předchozí? Tady je najdete všechny pohromadě na jednom místě:
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 23. díl

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 23. díl

Baví vás tento náš seriál stejně tak jako nás v redakci a zkoušíte podle něj také doma ...

Hersenwerk

... přejít na všechny články z rubriky

ŘEČ OCASU PŘI HRANÍ

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl

Jsem si jistá, že se ocásek vašeho psa bude při hraní měnit. Více či méně, to je opravdu velmi individuální. Proto je nezbytné vědět, jak běžně vypadá ocas vašeho psa a jakým způsobem ho nosí.

Je mnoho psů, kteří radostně vrtí ocasem, když vstoupí do hlavolamu. Postupně si můžete všimnout, jak se ocas uvolňuje a svěšuje (u některých plemen přímo „rozbaluje“) nebo naopak různě napřimuje. Intenzita pohybu ocasu, jeho napětí či uvolnění v průběhu hraní může být méně či více proměnlivé. Níže uvádím pár příkladů, které mohou sloužit jako základní orientační pomůcka, ačkoliv jsou velmi obecné a rozhodně neplatí pro všechny psy.

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl
 • Vrtění ze strany na stranu – obvykle znamená radostnou náladu; může signalizovat, že pes bere hlavolam jako oblíbený cvik
 • Intenzivní mávání, zrychlený pohyb kolem své osy (vrtule) – vysoká míra radostné excitace, nadšení
 • Napřímený, strnulý ocas – napětí, pes je zaujatý řešením hlavolamu, příliš se soustředí na pamlsky/materiál/prostředí, může značit i fyzický diskomfort; může být ale přirozenou polohou ocasu psa
 • Uvolněný ocas, povoluje se často dolů – odpočinek, relaxace -> žádoucí stav bez přítomnosti tenze (toho se snažíme docílit)
 • Ocas stažený pod břicho, napjatý – strach, nejistota, nervozita, ostražitost vůči materiálu, nastavení hlavolamu (znatelný rozdíl oproti volně svěšenému ocasu)
 • Kormidlování – pes pohybuje ocasem nebo špičkou ocasu do stran; tento pohyb mu pomáhá udržovat stabilitu, pes vyrovnává dysbalance
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl

Vyzkoušejte různé typy hlavolamů, různé množství pamlsků. Někdy trvá déle, než se pejsek uvolní. Někdy se neuvolní vůbec. Jindy zase vstoupí do hlavolamu a už relaxuje. Vše je v pořádku. Nenechte se odradit, ani když žádné změny nezaznamenáte. U některých pejsků jsou opravdu méně viditelné a chce to od vás trochu cviku.

Vyzkoušejte různé typy hlavolamů, různé množství pamlsků. Někdy trvá déle, než se pejsek uvolní. Někdy se neuvolní vůbec. Jindy zase vstoupí do hlavolamu a už relaxuje. Vše je v pořádku.

POJĎTE SI HRÁT – PONOŽKOVÁ DEČKA

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl

Dnes jsem vybrala hlavolam, který je spíše klidový. Můžete si ho snadno vyrobit doma z ponožek a děrované rohožky (nebo podložky do dřezu). Nebo využijte čuchací kobereček. Koberečky a dečky jsou velmi využívané hlavolamy. Většina psů ihned pochopí, co mají dělat. Vy zase máte velkou šanci zaznamenat změny v držení a nesení ocásku vašeho psa.

Tip: Vše co potřebujete vědět o čuchacích koberečcích, najdete v tomto článku.

Co budete potřebovat?

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl
 • Ponožky a děrovanou podložku (rohožka, podložka do dřezu). Do otvorů jednoduše navažte ponožky na uzel nebo jen tak protáhněte. A ponožkovou dečku máte hotovou.
 • Větší množství pamlsků. Výběru věnujte velkou pozornost. Jsou potřeba nedrolivé, nelepivé a méně aromatické. Tím usnadníte psovi hraní a předejdete nežádoucím projevům.

Postup:               

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl
 1. Položte před psa prázdnou dečku. Někteří psi už teď budou déle očichávat materiál, jiné to nebude příliš zajímat. Nechte vždy rozhodnout psa, jak dlouho se potřebuje u tohoto kroku zdržet.
 2. Celou dečku shora posypejte hrstičkou pamlsků. Nechte pamlsky volně, není žádoucí je nijak schovávat nebo zatlačovat.
 3. Celou dečku posypte pamlsky a pomocí prstů ji lehce prohrábněte. Pamlsky tak propadnou hlouběji.

Nejčastější potíže

Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl
 • Pes kouše a žvýká ponožky/třásně. Tohle se nejčastěji stává, když zvolíte drobivé či hodně aromatické pamlsky. Pes potom cítí drobečky nebo zbytkovou vůni pamlsku, ale nemůže se k ničemu dostat. Stejně tak, zvolíte-li pamlsky mastné nebo vlhčí konzistence, přilepí se k materiálu. Dejte si opravdu záležet na výběru suchých, nedrolivých a méně aromatických odměn.
 • Pes zbrkle vykusuje a vytahuje ponožky/třásně – nejspíš je váš pes příliš netrpělivý a bude potřebovat návod v jednotlivých krocích. Mezi krok 1 a 2 vložte ještě mezikrok. Ponožky srovnejte do jednoho směru a uhlaďte je rukou. Na stranu směrem ke psu volně položte pamlsky těsně před dečku a na první řadu ponožek. V dalším kroku můžete u některých ponožek změnit směr a opět posypat dečku volně pamlsky.
Hersenwerk je balzámem pro duši! – 20. díl
 • Pes nemůže vzít pamlsek z dečky do tlamy. Pes se dlouho snaží, hodně ryje čumákem, jeho svaly jsou napjaté, vykazuje nervozitu. V takovém případě použijte větší pamlsky volně položené na dečce.
 • Pamlsek propadne podložkou na dno a pes se k němu nemůže dostat. Pomozte mu tím, že mu dečku nadzvednete nebo zkrátka pamlsek vyndáte a položíte ho volně navrch dečky.

Hodně zábavy s dečkou a při pozorování vašeho psa. Klidně si postřehy zapisujte anebo ještě lépe, podělte se o ně se mnou. Můžete mi napsat e-mail, WA zprávu, nebo sdílet dojmy na sociálních sítích a označit mě tam. Děkuji, Lenka

Jak vám může pomoci projekt Čuchej.cz?

Měli byste chuť vyzkoušet si hersenwerk či nosework? Nebo se jen potřebujete zorientovat v základní komunikaci se psem a naučit se správně vychovávat a zvládat své štěně? Pak by vám mohla pomoci sympatická pražská trenérka Lenka Ležalová z Čuchej.cz. Má absolvovaný certifikovaný kurz pro instruktory noseworku, kurzy pro poradce hersenwerku a certifikovaný UK kurz pro trenéry ProDogTrainer. A sama upřímně říká: „Snažím se, aby u mě lidé spolu se psem našli cestu k zábavě i poznání.“

www.cuchej.cz

https://www.facebook.com/cuchej.cz

https://www.instagram.com/cuchej.cz

Lenka Ležalová

www.cuchej.cz

Foto: archiv Lenky Ležalové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
  -->