Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Krásné pondělí všem fanouškům čtyřnohých četníků! Další díl oblíbeného seriálu, který pro nás zpracoval četník Michal Dlouhý, je zde. Tentokrát se vypravíme do Chotusic zavzpomínat na posledního kutnohorského četníka a jeho četnického psa – fenku Almu.
Úvodní foto: Osazenstvo kutnohorské pátrací stanice se služebním psem
Padesátým a posledním četníkem, který na kutnohorské pátračce sloužil, byl strážmistr Bohumil Boháč. Nastoupil 1. prosince 1941 na místo psovoda se služebním psem, německým ovčákem Almou, se kterým právě ukončili kurs v Pyšelích.
Alma měla svoji premiéru 14. prosince 1941 ve Chotusicích, kde došlo během noci ke vloupání do hostince Josefa Douděry.
Na telefonické vyžádání četnické stanice Čáslav k případu vyjela automobilem Tatra hlídka pátračky pod velením praporčíka Votruby, složená ze strážmistrů Boháče a Ramajzla a služebního psa Almy.
Od velitele čáslavské stanice vrchního strážmistra Antonína Smolíka se na místě činu dozvěděli, že neznámí pachatelé rozbili okenní sklo u kuchyně, kterým se snažili vniknout do hostince. Byli však jeho majitelem vyplašeni a utekli, aniž by stačili cokoliv odcizit.
Na místě byly nalezeny stopy gumových podrážek, které praporčík Votruba zajistil odlitím do sádry. Alma uvedená na stopu tuto sledovala zahradou a dále po okraji lesa až k obci Jakub, kde stopa skončila u místního románského kostela.
Obhlídkou kostela, bylo podle stejných stop gumových podrážek zjištěno, že se do něj pronásledovaní pachatelé vloupali. Vlezli na kůr kostela, kde uřízli provaz od zvonu, na němž se spustili dovnitř kostela. Tam vylomili dvířka u svatostánku, vyjmuli monstranci, která zůstala bez poškození pohozena na zemi. Na skle monstrance byly nalezeny a zajištěny slabé otisky prstů.
Od kostela Alma sledovala stopu po silnici do Církvice a dále směrem na Čáslav, kde byla zadržena dvojice mužů v nichž byli zjištěni potulní brusiči Jaroslav Vondra z Čáslavi a Josef Fanta z Běstviny. Josef Vondra byl z obou činů usvědčen podle gumových podrážek. Oba pachatelé byli dodáni do vazby okresního soudu v Čáslavi, kde byli vyfotografováni a byly jim odebrány otisky prstů.
Při zkoumání na Ústředním četnickém pátracím oddělení v Praze bylo zjištěno, že otisk prstu zajištěný na monstranci jakubského kostela je od pravého ukazováku Josefa Fanty.
Počátkem roku 1942 obdržely všechny četnické pátrací stanice rozkaz velitele Ústředního četnického pátracího oddělení podplukovníka Oldřicha Pinkase čís. jedn. 607/42 ze dne 2. ledna 1942 na základě kterého měli velitelé jednotlivých pátracích stanic zpracovat aktuální seznamy příslušníků četnických pátracích stanic. Stav kutnohorské pátrací stanice byl podle spisu čís. jedn. 39 int./1942 podepsaného praporčíkem Hubeným ke dni 13. ledna 1942 následující:
praporčík Rudolf Hubený - pověřen vedením pátrací stanice
praporčík Rudolf Votruba - zástupce
štábní strážmistr Rudolf Poskočil - pomocná síla
štábní strážmistr Jindřich Stehlík - kancelářský pomocník
štábní strážmistr Antonín Kuchinka - pomocná síla
štábní strážmistr Ladislav Dvířka - kancelářský pomocník
štábní strážmistr Josef Kudlík - kancelářský pomocník
štábní strážmistr Josef Borecký - fotograf
štábní strážmistr Jaroslav Pospíšil - fotograf
štábní strážmistr Alexander Carbol - pomocná síla
štábní strážmistr Otakar Chaloupka - pomocná síla
štábní strážmistr Jan Boček - pomocná síla
štábní strážmistr Václav Krejčí - pomocná síla
štábní strážmistr Bohumil Šivr - pomocná síla
štábní strážmistr Emil Lacina - pomocná síla
štábní strážmistr Karel Löffelmann - I. řidič služebního automobilu
strážmistr Josef Vachek - I. řidič služebního automobilu
strážmistr Jaroslav Vašák - pomocná síla
strážmistr František Ramajzl - II. řidič služebního automobilu
strážmistr Bohumil Boháč - psovod
Potulní brusiči a zločinci z povolání Jaroslav Vondra a Josef Fanta, vypátraní služebním psem Almou, byli na základě zanechaných stop, způsobu provedení a věcí nalezených u nich při domovních prohlídkách usvědčeni z řady krádeží vloupáním spáchaných v měsících listopadu a prosinci roku 1941 v okresech Čáslav a Ledeč nad Sázavou.
Byli eskortováni ke kutnohorskému krajskému soudu, kterému byli udáni pro řadu zločinů krádeže.
Obálka knihy Kutnohorská pátračka na stopě
Příspěvek byl zpracován podle knihy Michala Dlouhého KUTNOHORSKÁ PÁTRAČKA NA STOPĚ, vydané nakladatelstvím Pragoline. Kniha byla vydána i v elektronické podobě, která je k dostání na www.kosmas.cz. Další informace o autorovi se dozvíte na jeho webu www.cetnik-michal-dlouhy.cz nebo na facebooku Četník Michal Dlouhý.
Ačkoliv je předobrazem egyptského boha Anubise pravděpodobně spíše šakal, který se v ...
Představení plemene v podobě portrétuTaké to znáte? Potkáte jiného psa, či se k vašemu psu někdo přiblíží a on je najednou jak ...
Začínáme-->