Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pes faraónů

Ačkoliv je předobrazem egyptského boha Anubise pravděpodobně spíše šakal, který se v severní Africe běžně vyskytuje, tak mi nedá, abych si nezbožšťovala basenžiho právě spojením s touto mytickou postavou muže se psí hlavou.


Pes faraónů
Mgr. Jana Šikulová 18.11.2017 6877x Představení plemene v podobě portrétu

Kdo byl Anubis?             

Anubis pomáhal při přechodu duší do jiného světa – do takzvané Západní země, u příprav asistoval a je patronem balzamování a mumifikace. Rytiny a kresby, na kterých je při tomto obřadu vyobrazován, jsou staré i přes pět tisíc let. Anubis patřil mezi nejdůležitější egyptské bohy a byl zobrazován jako černý ležící šakal nebo jako muž se šakalí hlavou nebo s hlavou divokého psa. Jeho jméno se objevuje také jako Anub nebo Anúbis. Byl čtvrtým synem boha Re nebo možná synem boha Usira a jeho sestry Nebthet. Každopádně provedl první balzamování právě na Usirovi. Od těch dob Anubis proces balzamování řídí, vítá zemřelé v podsvětí a doprovází k poslednímu soudu před Usirem, kde je váženo srdce na vahách spravedlnosti. Anubis byl uctíván v celém Egyptě a kněží si nasazovali jeho masku, aby se bohu přiblížili.

a b c d

Usir

Usir nebo také Osiris je spojen s Egyptskou knihou mrtvých, která byla také součástí majetku zemřelého v jeho skalním hrobě. Usir byl pravděpodobně synem bohyně nebes Nut a boha země Geba. Nosil na hlavě korunu Atef a je zobrazován s posvátnou kobrou, která se jmenuje Ureus. Usir je téměř vždy zobrazován coby mumie.

Mumifikace a kult smrti

Mumifikace měla pro egyptskou kulturu mimořádný význam. Život starověkého Egypťana měl jeden důležitý pilíř a to byla právě pozemská smrt, po které následuje věčný život. Bez obalu lze egyptskou civilizaci nazvat kultem smrti (kromě kultu osobnosti panovníka a mnohobožství). Bez mumifikace nemohl vytoužený posmrtný život přijít – tělo se muselo zachovat v neporušené podobě. Balzamování vlastně nahrazuje přirozenou mumifikaci působením suchého pouštního písku. Jde o umělé vysušení těla, které bylo vždy velice nákladné a trvalo sedmdesát dní. Balzamování se stalo velice vypracovaným systémem, který měl svá pevná pravidla. Svého vrcholu nabylo za 21. dynastie.

Význam kanopy             

Při balzamování se odstraňují z těla játra, žaludek, střeva a plíce a vkládají se do zvláštních nádob zvaných kanopy, které byly v kanopiové skříňce součástí mumií. Někdy se z těla odstraňovalo i srdce a balzamovalo se zvlášť. Každá ze čtyř kanopy měla svého ochránce, jehož hlava byla zpodobněna na víku. Duamutef je dalším staroegyptským pohřebním bohem, jedním z tzv. čtyř synů Horových. Je spojován s jednou ze světových stran – s východem, s východním větrem a také s ochranou těla zemřelého. Zobrazován byl na víku nádoby jako pes nebo šakal a do jeho kanopy se ukládal žaludek. Ale proč?

         a  b  c

Co s tím vším má společného basenži?

Všechno to zní tak tajemně a záhadně, a tak musí být něco pravdy na tom, že ti naši basenžiové jsou s tím tajemstvím nějak spojeni. Vždyť jim koluje v žilách krev ohřátá sluncem jižního Egypta a v očích se jim občas zaleskne hloubka pramene životodárného Nilu. Možná právě oni znají odpovědi na všechny hádanky Sfingy a mít křídla, jistě by lítali rádi po zemi s ní a zkoušeli lidi nachytat na záludnosti. A i proto je mějme rádi!

Foto: Mgr. Jana Šikulová,

Orly a Frodo, chovatelská stanice Tami’s TamTamy, www.tami.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->