Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pes faraónů

Ačkoliv je předobrazem egyptského boha Anubise pravděpodobně spíše šakal, který se v severní Africe běžně vyskytuje, tak mi nedá, abych si nezbožšťovala basenžiho právě spojením s touto mytickou postavou muže se psí hlavou.


Pes faraónů
Mgr. Jana Šikulová 18.11.2017 7648x Představení plemene v podobě portrétu

Kdo byl Anubis?             

Anubis pomáhal při přechodu duší do jiného světa – do takzvané Západní země, u příprav asistoval a je patronem balzamování a mumifikace. Rytiny a kresby, na kterých je při tomto obřadu vyobrazován, jsou staré i přes pět tisíc let. Anubis patřil mezi nejdůležitější egyptské bohy a byl zobrazován jako černý ležící šakal nebo jako muž se šakalí hlavou nebo s hlavou divokého psa. Jeho jméno se objevuje také jako Anub nebo Anúbis. Byl čtvrtým synem boha Re nebo možná synem boha Usira a jeho sestry Nebthet. Každopádně provedl první balzamování právě na Usirovi. Od těch dob Anubis proces balzamování řídí, vítá zemřelé v podsvětí a doprovází k poslednímu soudu před Usirem, kde je váženo srdce na vahách spravedlnosti. Anubis byl uctíván v celém Egyptě a kněží si nasazovali jeho masku, aby se bohu přiblížili.

a b c d

Usir

Usir nebo také Osiris je spojen s Egyptskou knihou mrtvých, která byla také součástí majetku zemřelého v jeho skalním hrobě. Usir byl pravděpodobně synem bohyně nebes Nut a boha země Geba. Nosil na hlavě korunu Atef a je zobrazován s posvátnou kobrou, která se jmenuje Ureus. Usir je téměř vždy zobrazován coby mumie.

Mumifikace a kult smrti

Mumifikace měla pro egyptskou kulturu mimořádný význam. Život starověkého Egypťana měl jeden důležitý pilíř a to byla právě pozemská smrt, po které následuje věčný život. Bez obalu lze egyptskou civilizaci nazvat kultem smrti (kromě kultu osobnosti panovníka a mnohobožství). Bez mumifikace nemohl vytoužený posmrtný život přijít – tělo se muselo zachovat v neporušené podobě. Balzamování vlastně nahrazuje přirozenou mumifikaci působením suchého pouštního písku. Jde o umělé vysušení těla, které bylo vždy velice nákladné a trvalo sedmdesát dní. Balzamování se stalo velice vypracovaným systémem, který měl svá pevná pravidla. Svého vrcholu nabylo za 21. dynastie.

Význam kanopy             

Při balzamování se odstraňují z těla játra, žaludek, střeva a plíce a vkládají se do zvláštních nádob zvaných kanopy, které byly v kanopiové skříňce součástí mumií. Někdy se z těla odstraňovalo i srdce a balzamovalo se zvlášť. Každá ze čtyř kanopy měla svého ochránce, jehož hlava byla zpodobněna na víku. Duamutef je dalším staroegyptským pohřebním bohem, jedním z tzv. čtyř synů Horových. Je spojován s jednou ze světových stran – s východem, s východním větrem a také s ochranou těla zemřelého. Zobrazován byl na víku nádoby jako pes nebo šakal a do jeho kanopy se ukládal žaludek. Ale proč?

         a  b  c

Co s tím vším má společného basenži?

Všechno to zní tak tajemně a záhadně, a tak musí být něco pravdy na tom, že ti naši basenžiové jsou s tím tajemstvím nějak spojeni. Vždyť jim koluje v žilách krev ohřátá sluncem jižního Egypta a v očích se jim občas zaleskne hloubka pramene životodárného Nilu. Možná právě oni znají odpovědi na všechny hádanky Sfingy a mít křídla, jistě by lítali rádi po zemi s ní a zkoušeli lidi nachytat na záludnosti. A i proto je mějme rádi!

Foto: Mgr. Jana Šikulová,

Orly a Frodo, chovatelská stanice Tami’s TamTamy, www.tami.cz

Kam dál ...



-->