Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Čtyřnozí četníci 27 – Slepičáři

V dalším pokračování čtyřnohých četníků se podíváme na skvělý „nos“ pátracího psa Alta, který byl věrným průvodcem strážmistra Votruby. Zabývat se bude složitým případem krádeží slepic, který však nebyl tak snadný, jak by se mohlo na první pohled zdát.


Čtyřnozí četníci 27 – Slepičáři
JUDr. Michal Dlouhý, Ph.D. 20.8.2018 7742x Četnické příběhy

Úvodní foto: Alto v zimě

Od počátku roku 1933 došlo ke změně podřízenosti pátracích stanic od okresních četnických velitelství v sídlech krajských soudů pod tamní četnická oddělení. V souvislosti s tím došlo ke změně dosavadního názvu Pátrací stanice u okresního četnického velitelství  v Nitře na název Četnická pátrací stanice v Nitře. Namísto okresního četnického velitele štábního kapitána výkonného Hynka Spurného ji začal řídit osobně velitel nitranského  oddělení sdružujícího pět okresních četnických velitelství Nitra, Topolčany, Bánovce nad Bebravou, Prievidza a Hlohovec, major Rudolf Josef Hodinář.

Jakoby to bylo naschvál, ale od počátku roku byl strážmistr Votruba s Altem již dvakrát neúspěšně uveden na stopu zlodějů slepic. Důvodem byla skutečnost, že v blízkosti místa činu byl vždy velký pohyb osob, které překryly stopy pachatelů krádeží. Major Hodinář po druhém neúspěchu poznamenal, že služební pes pátračky není schopen vystopovat ani obyčejného zloděje slepic. Tento výrok se strážmistra Votruby samozřejmě dotknul.

Když v neděli 26. února 1933 byl na základě dožádání četnické stanice Urmín vyslán Alto k případu krádeže 20 slepic v Šalgově, obával se jeho pán toho nejhoršího, tedy třetího neúspěchu. Jeho obavy zcela určitě vycítil Alto sedící v postranním vozíku služebního motorového kola.

Ku škodě rolníka Matěje Slezáka bylo odcizeno 20 slepic v ceně asi 480 Kč. Podle situace na místě činu bylo zřejmé, že pachatelů muselo být více. Alto byl uveden na stopu v místě, kde přelézali plot zahrady poškozeného. Odsud sledoval stopu po poli, mezích a dále po travnatých pěšinách a vozové cestě podél lesa až k samotě Bita Hora. Dále okolo samoty Dolný Ohaj až k obci Horný Kereškýn, kde odbočil u hřbitova k samotě, kde bydlí rodina obecního hajného Josefa Kolaríka a zde se zastavil. To byl důvod k výslechu obyvatel domu. Z chování vyslýchaných bylo zřejmé, že nemají čisté svědomí. Proto bylo přistoupeno k domovní prohlídce. V kurníku bylo mezi větším množstvím drůbeže nalezeno 12 slepic, které poškozený označil za svůj majetek. Dalších 8 slepic je prý u společníka v Horním Kereškýně.

Zásah četníků byl tentokrát úspěšný. Zatkli celkem šest členů zlodějské tlupy specialistů na krádeže slepic a usvědčili je z 28 případů, které spáchali v obvodu četnických stanic Urmín, Ivánka a Nitra. Odcizené slepice pachatelé z části prodávali a z části je zkonzumovali. Kromě uvedených případů byli podezíráni i z dalších krádeží, ale vzhledem k nedostatku důkazů z nich nemohli být usvědčeni. Doznali pouze ty případy, ze kterých byli svědky nebo prostřednictvím věcí nalezených při domovních prohlídkách usvědčeni.

Velitel oddělení rázem změnil názor na schopnosti služebních psů a osobně se zasadil o rekonstrukci Altova kotce na dvoře četnických kasáren a zateplení jeho boudy. 

čtyřnozí četníci
Obálka knihy Četnický pes Alto

Příspěvek byl zpracován podle knihy Michala Dlouhého ČETNICKÝ PES ALTO, vydané nakladatelstvím Pragoline. Kniha byla vydána i v elektronické podobě, která je k dostání na www.kosmas.cz.  Další informace o autorovi se dozvíte na jeho webu www.cetnik-michal-dlouhy.cz nebo na facebooku Četník Michal Dlouhý

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
-->