Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Proč se krytí nepovedlo?

Také vám někdy hlavu zaměstnává otázka „proč jste proboha nenakryli“, když jste pro to udělali vše, co bylo ve vašich silách? Je to opět tak, člověk míní a příroda dost často mění a okolnosti prostě rozhodnou jinak. Na poměrně široký dotaz v tomto duchu odpovídá Bc. Vladimíra Tichá z veterinární laboratoře Labvet…


Chovatelská poradna – Proč se krytí nepovedlo?
Bc. Vladimíra Tichá 8.3.2024 3072x Chovatelská poradna

Problematika související s chovem, výběrem plemeníka a také samotným krytím je celkem široká a jistě v hlavách majitelů fen i krycích psů vyvstává i řada otázek nejen v případě, když se všechno bez problému zadaří, ale především v momentě, když se něco nepovede nebo nedopadne tak, jak bychom si představovali. A to je i případ naší tazatelky.

Dotaz: Dobrý den, mám fenku kavalíra nar. 1/2022 – chtěla jsem ji v lednu 2024 při jejím čtvrtém hárání nechat poprvé nakrýt, bohužel se to však nepovedlo. Nevím, kde jsem udělala chybu a co si příště ještě více nebo lépe ohlídat. Níže přesně popisuji průběh hárání a odběry krve. Předchozí hárání začalo 23. 7. 2023 – nenechávala jsem tehdy dělat žádné odběry, takže pro srovnání stav progesterenu neznám.

Chovatelská poradna – Proč se krytí nepovedlo?

Nyní vše probíhalo takto:

8. 1. 2024 začátek hárání (barvení) od 6. 1. 2024 se dole lízala, ale při otření kapesníčkem krev nezjištěna.

15. 1. progesteron 1.2 ng/ml měřený na klinice - začala se doma nabízet druhé fence, ocas na stranu

18. 1. progesteron 6,3 ng/ml měřený na klinice

19. 1. – odpoledne návštěva u psa – pes naskakoval, ale nemohl se do ní trefit (pes 3,5 roku, již 7 vrhů), fena si sedala a při podržení pod břichem, aby neměla šanci si sednout, házela zadkem, aby se pes netrefil – po pátém naskočení se začali honit a hrát si – pes již nenaskakoval – odjezd po cca hodině hry dom

20. 1.progesteron 6,8 ng/ml na klinice

21. 1. – odpoledne návštěva u psa – pes jevil zájem, ale po naskočení fena vrčela, oháněla se po něm, pes po cca třech takových naskočeních již nejevil o fenu zájem

22. 1.progesteron větší než 8 ng/ml měřeno na klinice  - přesnou hladinu nebyli schopni říci (přístroj neumí prý naměřit nad 8 přesnou hladinu), proto do hodiny odebrána krev u jiného veterináře a odvezena do lidské nemocnice, kde byl zjištěný progesteron 107 nmol/L = 33 ng/ml. Již zavrhnuta návštěva u psa.

Chovatelská poradna – Proč se krytí nepovedlo?

6. 2. progesteron 33,08 ng/ml odebrán u MVDr. Aloise Lázničky – kde proběhla návštěva kvůli konzultaci, proč se nepodařilo fenu nakrýt – uděláno sono dělohy (nic neobvyklého nezjištěno, bez plodu, bez zánětu), výtěr z pochvy (doktor konstatoval, že podle výtěru by měla do týdne začít hárat, nyní byla 28 dní od začátku barvení) – závěr byl, že až začne příště hárat, tak máme přijet. Fena bez problému žrala, stolice v pořádku, ale byla po psychické stránce hrozně unavená, více spala, a tzv. „ bez šťávy“

13. 2 fenu jsem vzala k veterinářce v Mladé Boleslavi, že je stále spavá, unavená – uděláno sono (nic zvláštního nezjištěno, děloha bez plodu, bez zánětu) – odebrána krev na kompletní rozbor

14. 2. výsledek krve – podle veterinářky vše OK, progesteron 42,9 nmol/L = 13,49 ng/ml  - fena stále unavená a pro psy VELMI voňavá, chtějí ji nakrývat, avšak fena při zájmu psa sedí.

Doporučuje se krýt fenku nejdříve 24 hodin za ovulací, ideální je hladina progesteronu +/- 10 μg /l!

Mám pár dotazů a předem mnohokrát děkuji za váš názor a případnou radu.

Chovatelská poradna – Proč se krytí nepovedlo?
  • Je normální, že u feny vzrostl progesteron z 6,8 ng/ml na 33 ng/ml za 48 hodin (měřeno na jiných přístrojích)?

Opravdu se může stát, že hladina progesteronu u některé fenky během 48 hod prudce stoupne. Těžko ale na 100% tvrdit, že je to případ Vaší fenky. Údaje z jednotlivých přístrojů se mohou lišit a ví se, že u některého typu přístroje jsou výsledky srovnatelné u nízkých hodnot, později se ale značně liší. Rozumné je stanovovat hladinu progesteronu na stejném přístroji a samozřejmě na přístroji, který je schopný měřit širší rozsah.

  • Jelikož zvažuji fenu krýt další hárání – kdy ji nakrýt?

Doporučuje se krýt fenku nejdříve 24 hodin za ovulací, ideální je hladina progesteronu +/- 10 μg /l. Vzhledem k podezření na rychlý nástup říje bych Vaši fenku kryla, jakmile přesáhne 7 μg /l.

  • Je možné, že se pes feně „nelíbil“?
Chovatelská poradna – Proč se krytí nepovedlo?

Ano, může se stát, že fenka určitého psa odmítá. Příroda je mocná čarodějka a fena a pes někdy vědí, proč spojení odmítají. U submisivních fen ale občas dochází k tomu, že odmítá každého psa a že vše okolo krytí je jí nepříjemné. Doby, kdy se fenky kryly v návaznosti na to, kdy se staví a dávají ocásek na stranu, už dávno nejsou pravdou. Taková „netýkavka“ prostě nechce, aby ji někdo obtěžoval. Někdy začne fungovat něco, co by se dalo označit jako „zákon na vyrovnání rodu“ a fena by se nechala nakrýt kdejakým „vořechem“, ale námi vybraného šampiona stejného plemene nechce.

Někdy začne fungovat něco, co by se dalo označit jako „zákon na vyrovnání rodu“ a fena by se nechala nakrýt kdejakým „vořechem“, ale námi vybraného šampiona stejného plemene nechce.

  • Jak roste progesteron u nakryté/nekryté feny?
Chovatelská poradna – Proč se krytí nepovedlo?

Roste přibližně stejně. Tak zvaná fertilní perioda, tedy období, kdy fenka může zabřeznout je udávána do 17 – 18 μg /l. Praktická zkušenost učí, že fenky zabřeznou i na vyšší číslo. Následně hladina progesteronu dále stoupá. Určit ale přesné číslo, jaké nejvyšší hodnoty dosáhne, je složité. Moc se to nekontroluje a je to v rámci jednotlivých fen velmi individuální. Progesteron je hormon žlutého tělíska a mimo to, že celkem jasně ukazuje, kdy dochází k ovulaci, má v následném období za úkol nepřipustit, aby fenka začala znovu hárat, a vlastně udržuje březost. Problémy nejsou v tom, kam až hladina progesteronu stoupne jako v tom, že u některých fen začne prudce klesat a fenka potratí nebo vstřebá štěně.

  • Kdy začíná progesteron klesat u nakryté/nenakryté feny?

Opět je to zhruba stejné. Tak zvaný metestrus, ve kterém je hladina progesteronu vyšší, trvá cca 2 – 3 měsíce. Částečně se to tedy překrývá s délkou březosti a na jejím konci progesteron klesá.

  • Řešit nějaký gynekologický problém u feny? Popř. Jaký?
Chovatelská poradna – Proč se krytí nepovedlo?

U Vaší fenky bych neřešila žádný gynekologický problém, maximálně bych požádala slušné pracoviště o gynekologické vyšetření, které ověří, zda má fenka dobře průchozí pochvu. Za vyšetření ale určitě nepovažuji to, že někdo do fenky strčí prst.  Podle toho, co píšete, bych spíše než na nemoc měla podezření na povahu fenky. Určitě bych změnila krycího psa, a pokud o štěňata opravdu stojíte, asi budete muset fenku přidržet. Pokud se bude hodně bránit, tak se smiřte s tím, že děti prostě nechce.

  • Je normální, že pět týdnů od začátku barvení je pro psy fena velmi žádoucí (cvakají zuby, chtějí nakrývat a kňučí)?

Tipovala bych to na falešnou březost. Při ní se u fenky objeví nejen laktace, ale zevní pohlavní cesty bývají prosáklé a může se ukázat i hlenovitý sekret. V praxi to znamená, že fenka mimo jiné voní psům.

Také tak trochu tápete v některých oblastech chovu a hodila by se vám fundovaná rada? Žádný problém! Jen neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Budeme se těšit!

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Michaela Weidnerová, Lenka Bednářová, Markéta Poušková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->