Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Termín odběru štěněte

Víte, že i v chovu, samozřejmě v tom čistokrevném existují určitá pravidla, která je třeba dodržovat? A jedním z nich je i spodní věková hranice odběru štěněte od chovatele! A přesně na toto se nás dotázala jedna naše čtenářka a budoucí majitelka pejska.


Chovatelská poradna – Termín odběru štěněte
8.3.2020 7672x Chovatelská poradna

Termín odběru štěněte je příslušnými předpisy jasně daný a chovatel ho může ovlivnit jen směrem dopředu, zpět však nikoliv. Co je tedy jasně nastavené a jak to v praxi běžně chodí, se dozvíme na následujících řádcích…

Dotaz: Jsme začátečníci a budeme si pořizovat své první štěňátko. Každopádně však chceme pejska s průkazem původu. V „hledáčku“ máme hned několik plemen, zatím jsme se ale ještě definitivně nerozhodli, nicméně už jsme kontaktovali několik chovatelských stanic s dotazy. Zarazilo nás ovšem, že každý uvádí jako dobu odběru jiný věk psa. Dostali jsme dvakrát informaci, že štěňátka dávají do nových domovů v osmi týdnech, jinde až v deseti a jeden chovatel dokonce říkal, že už v sedmi týdnech. Jsme z toho trochu zmatení. Existuje tedy pro toto někde nějaký předpis nebo je to na uvážení daného chovatele?

Děkujeme, že jste se s vaším podnětným dotazem obrátila na náš kynologický magazín. Možná by se někomu mohlo zdát, že to je přeci jasné, ale opravdu tomu tak není a hodně lidí v tom stále ještě poněkud tápe.

Předpisy hovoří jasně!

Chovatelská poradna – Termín odběru štěněte

Čistokrevný chov psů se musí řídit předpisy naší střešní kynologické organizace ČMKU, potažmo FCI a to se týká i odběru štěněte. Zápisní řád Českomoravské kynologické unie v článku I, Obecné podmínky v bodě c) konkrétně uvádí: „Minimální věk pro odběr štěňat od feny je 50. den po jejich narození.“ To znamená, že štěňátko může odejít do nového domova až v sedmi týdnech věku. Do té doby by mělo být samozřejmě ještě třikrát odčervené, jedenkrát očkované, nyní podle nových předpisů také označené mikročipem a v případě, že to chovatelský klub daného plemene vyžaduje, také zkontrolované poradcem chovu nebo veterinářem.

Později ale „jít“ může…

Chovatelská poradna – Termín odběru štěněte

To jsou závazná ustanovení, která musí být splněna. Ovšem věkovou hranici odběru si chovatel může dle svého uvážení ještě posunout. Já sama dávám štěňátka novým majitelům raději až v osmi týdnech (ten týden navíc s matkou i mezi sourozenci jim hodně dá) a podobně to má i většina chovatelů v mém okolí. Výjimkou však není ani odběr v deseti týdnech věku štěněte, s tím jsem se hojně setkala například v Německu. Pokud byste ale uvažovali třeba o importu štěněte ze zahraničí, zde mohou „nastupovat“ v platnost ještě další předpisy, třeba v souvislosti s vakcinací vztekliny. Některé státy (např. Velká Británie) může štěně opustit až po řádném očkování a třítýdenní karanténě právě proti této nemoci. V takovém případě si pejska odvezete nejdříve v jeho čtyřech měsících. Pro jistotu je pak šikovné informovat se ještě předem na Státní veterinární správě a požádat o totéž i zahraničního chovatele, abyste neměli problém třeba na letišti nebo na hranicích.

Přeji šťastnou ruku při výběru vašeho čtyřnohého kamaráda!     

Také tápete v některých ustanoveních týkajících se chovu a nevíte, kde vypátrat správnou odpověď? To vůbec nevadí! Napište nám na náš redakční e-mail redakce@ecanis.cz a my vám s tím moc rádi pomůžeme! Na vaše dotazy se budeme těšit.

 

Foto:  Martina Irglová

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 389
Kam dál ...