Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Nemá „ji“ moc malou?

Narazili jste někdy u svého psa na anatomický znak, který vám nepřišel úplně standardní a možná vás to i trochu vyplašilo? Ve stejné situaci se ocitla i naše čtenářka, která si všimla u pětitýdenní fenky ze svého odchovu výrazně menší přezky oproti jejím sestrám. A samozřejmě řeší, jestli jsou takto utvářené pohlavní orgány normální…


Chovatelská poradna – Nemá „ji“ moc malou?
Bc. Vladimíra Tichá 11.12.2022 660x Chovatelská poradna

Je naprosto běžné, že většina pečlivých chovatelů důkladně prohlíží každé doma odchované štěňátko a přitom zkoumají, zda mu někde něco nechybí nebo naopak nepřebývá. Prostě se chtějí ujistit, že je všechno v pořádku a že mohou svá miminka s čistým svědomím svěřit do péče novým rodinám. Když se ovšem vyskytne nějaký „záhadný problém“, není nic jednoduššího než napsat nám do eCanis.

Dotaz: Dobrý den, řeším teď takový problém a přemýšlím, jak to nějak kultivovaně a hlavně správně pojmenovat. Mám ve vrhu štěně – fenku, která má oproti ostatním sestrám jaksi zapadlou přezku. Vypadá taková malinká. Nikdy dřív jsem se s tím nesetkala. Štěňátkům je nyní pět týdnů. Myslíte si, že je to vada, která by jí třeba nějak do budoucna v životě omezovala nebo znemožnila využití v chovu? Jde s tím případně něco dělat?

Chovatelská poradna – Nemá „ji“ moc malou?

Dobrý den,

abych se mohla k problému úplně přesně vyjádřit, musela bych fenečku vidět. Z toho, co tazatelka popisuje, si myslím, že se jedná o případ, na který občas v ordinaci narážíme a také případ, kterého si všimne pozorný chovatel nebo majitel fenečky nebo na který upozorní určité zdravotní problémy.

Oč se jedná. U lymfatičtějších plemen a nejen u nich může dojít k tomu, že přezku fenky překrývá kožní řasa. Ta je tvořena volnější kůží mezi řitním otvorem a přezkou. Většinou z toho neplynou žádné problémy a to zvláště v době, kdy o štěně pečuje matka fena a pečlivě jí čistí zadeček i přezku.

V pozdější době může dojít k tomu, že se pod uvedenou kožní řasou kůže i přezka lehce zapařují. Občas v řase zůstávají zbytky moče a to vše vede k vyvolání mírného zánětu, na který může ukázat hlenohnisavý výtok. Situaci ještě zhoršují chovatelé, kteří fenkám odstřihují delší chlupy, které rostou na spodním konci přezky a fungují jako „trativod“ odvádějící zbytky moče.

Bohužel dochází k situacím, kdy majitel fenky hledá odbornou pomoc a diagnóza zní „zánět dělohy“. Asi nelze vyloučit, že i u mladé fenky k zánětu dělohy může dojít. Je třeba jej ale odlišit od popisovaného problému. Ten se řeší snadno. Stačí postiženou oblast dvakrát denně omýt teplou vodou a mýdlem, důkladně vysušit a případně natřít vazelínou nebo jinou mastí. Nejedná se o léčebný zákrok, ale o ochranu kůže.

Chovatelská poradna – Nemá „ji“ moc malou?

Pokud je problém velký, neuškodí požádat veterináře o stěr zaměřený na záchyt bakterií a kvasinek. Při nálezu patogenního zárodku se udělá citlivost na antibiotika a následně je možné zavést cílenou léčbu. Většinou se nemusí jednat o celkovou léčbu antibiotiky, stačí zvolit mast s účinností na zjištěný patogenní zárodek.

Pokud se teď někdo děsí, že bude celý život několikrát denně pečovat o pohlavní orgány své fenky, nemusí se bát. Fenka dospěje, přezka dosáhne normální velikosti a většinou po první říji problémy zmizí, aniž by měly následek v uvedeném zánětu dělohy, zánětech močového měchýře nebo ohrožení plodnosti fenky.

Bc. Vladimíra Tichá

Ilustrační foto: Michaela Weidnerová

Také máte na srdci nějakou otázku, týkající se chovu a nevíte, kde vypátrat správnou odpověď? To vůbec nevadí! Napište nám na náš redakční e-mail redakce@ecanis.cz a my vám s tím moc rádi pomůžeme! Na vaše dotazy se budeme těšit.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->