Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Můj pes má zdvojený zub I3!

Tušili jste, že pes může mít zdvojený i jiný zub než P1 nebo M3? Že jste se s něčím podobným nikdy nesetkali? Tak to nejste jediní! A co myslíte, jedná se o vadu vyřazující z chovu nebo spíš přípustnou odchylku? Pojďme se na to tedy společně podívat s mluvčí ČMKU Bc. Vladimírou Tichou…


Můj pes má zdvojený zub I3!
Bc. Vladimíra Tichá 22.10.2021 4184x Chovatelská poradna

Ve standardu každého plemene je uvedené, jaký má mít pes ideální typ skusu a také předepsaný počet zubů, případně které odchylky jsou ještě přípustné a které jsou již vadou vyřazující z dalšího chovu. Zdá se to být celkem jasné, ale objevit se mohou i případy na první pohled sporné. A přesně s něčím takovým se na nás obrátil jeden z našich čtenářů.

Dotaz: Dobrý den, chtěl bych vás moc poprosit o názor na následující problém. Jsem majitelem téměř tříletého chodského psa, kterého jsem plánoval uchovnit. Nedávno jsme byli na klubové výstavě, kde bylo konstatováno zdvojení zubu I3, čehož jsem si sám bohužel doposud nevšiml. Skus je „díky“ tomu těsný nůžkový. Rozhodčí situaci vyhodnotil tak, že to v životě neviděl a zadal nám z tohoto důvodu známku „dobrá“. Standard však uvádí jako vylučující vadu z chovu pouze jakýkoliv zub chybějící, nikoliv nadpočetný, anebo vady skusu, jako jsou předkus, podkus či kleště. Sám jsem z toho nyní trochu rozpačitý a vlastně nevím, jak se k tomu postavit. Poradíte mi?

Můj pes má zdvojený zub I3!

Dobrý den,

na nadpočetné zuby se naráží u celé řady plemen. Většinou se jedná o zdvojenou P1 nahoře. U některých plemen bývá i nadpočetný řezák. Záleží pak na pohledu rozhodčího, jak psa ocenění a na pohledu klubu, jak vidí zařazení takového jedince do chovu. Podle fotky se nejedná jen o nadpočetný zub standardní velikosti, ale také o to, že zuby nejsou v jedné linii, což může značně ovlivnit typ skusu a standard plemene říká, že zuby jsou v pravidelném postavení nůžkového skusu. Z fotky nevyplývá, jak skus opravdu vypadá, ale obávám se, že jej rozhodně nelze považovat za pravidelný. Osobně nadpočetný řezák považuji za anomálii a na jedinci s uvedenou vadou bych nechovala a na výstavě u plemen, která posuzuji, vadu penalizuji. Definitivní stanovisko v otázce zařazení do chovu ale může říci jen chovatelský klub a na něj by se měl tazatel s dotazem obrátit.

 

Bc. Vladimíra Tichá

Ilustrační foto: archiv majitele psa

Také máte na srdci nějakou otázku, týkající se chovu a nevíte, kde vypátrat správnou odpověď? To vůbec nevadí! Napište nám na náš redakční e-mail redakce@ecanis.cz a my vám s tím moc rádi pomůžeme! Na vaše dotazy se budeme těšit.

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...