Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Mohou být v jednom vrhu různě stará štěňata?

Věnujete se aktivně problematice chovu psů a zajímají vás k tomu také otázky na nejrůznější témata? O vyjádření na jeden takový docela „záludný“ dotaz jsme požádali Bc. Vladimíru Tichou a vám si ho nyní dovolíme zreprodukovat…


Chovatelská poradna – Mohou být v jednom vrhu různě stará štěňata?
Bc. Vladimíra Tichá 17.6.2022 685x Chovatelská poradna

Poměrně často se mezi chovateli spekuluje o tom, zda je nutné fenku jednou či vícekrát překrývat, a pokud ano, tak s jakým časovým rozestupem, anebo je to zcela zbytečné. S tím souvisí i otázka, zda je možné, aby se v jednom vrhu narodila různě stará štěňata právě s ohledem na termín krytí. No, a přesně s tímto dotazem se na nás obrátila jedna naše čtenářka. A jaká je tedy odpověď?

Dotaz: Dobrý den, jsem začínající chovatelkou a vrtá mi v hlavě jedna věc. Je možné, aby v jednom vrhu byla různě stará štěňata podle toho, kdy se krylo. Jak to v těle feny v tomto ohledu funguje a má vůbec smysl překrývat v případě, když krytí proběhlo zcela bez problémů? Předem moc děkuji za vysvětlení.

Chovatelská poradna – Mohou být v jednom vrhu různě stará štěňata?

Dobrý den,

zajímavá otázka a odpovědi na ni se mohou lišit. Většina lidí zastává názor, že v jednom vrhu u fenky by neměla být různě stará štěňata. Praktická zkušenost ale učí něco trochu jiného. Fertilní perioda, tedy období, kdy může dojít k oplození vajíček je u feny poměrně dlouhá, v normálních případech se uvádí pět až sedm dní. Pokud se fenka kryje s velkým časovým rozestupem, může se stát, že dojde s určitým časovým rozestupem i k oplození vajíček. Otázkou pak je, jak bude vypadat jejich další vývoj, zda některá z nich fenka vstřebá, či zda svůj vývoj dokončí.  V druhém případě pak je velmi důležité, které z plodů spustí porod. Jsou-li to ty dříve oplozené, nehrozí většinou žádný problém, maximálně se narodí nějaké lehce nedonošené štěně. Horší je, když porod spustí až ta „mladší“ štěňata. Pak může dojít k tomu, že ta starší už nejsou dostatečně životaschopná a ještě v děloze uhynou. To pak může být podkladem pro nepříjemné poporodní záněty dělohy. Nedonošená štěňata chovatel pozná. Nemívají osrstěné končetiny (u naháčů to je samozřejmě jiné), a leckdy nejsou vyvinuté např. drápky. Většinou ale taková štěňata přežívají bez větších problémů.

Je-li optimální den krytí správně vypočítán, není v podstatě nutné překrývat a mezi opakovaným krytím a počtem štěňat ve vrhu nebývá přímá úměra. Překrývání je ale doporučováno např. u psů, kteří delší dobu nekryli.

Rozumný chovatel se snaží problému vyhnout, a pokud překrývá, nedělá mezi prvním a posledním krytím větší rozestup než 48 hodin. Je-li optimální den krytí správně vypočítán, není v podstatě nutné překrývat a mezi opakovaným krytím a počtem štěňat ve vrhu nebývá přímá úměra. Překrývání je ale doporučováno např. u psů, kteří delší dobu nekryli.

Chovatelská poradna – Mohou být v jednom vrhu různě stará štěňata?

Uvědomuji se, že výše uvedený názor je konfrontační a že s ním hodně lidí nebude souhlasit. Opírám se v něm ale o praktické zkušenosti. Určitě však není možné tvrdit, že k rozdílnému věku štěňat ve vrhu dochází u všech fen nebo že ten rozdílný věk se počítá na týdny. Většinou se jedná o pár dní. Bohužel je někdy i malý časový úsek podkladem pro velký problém.

Také tak trochu tápete v některých oblastech chovu a hodila by se vám fundovaná rada? Žádný problém! Jen neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Budeme se těšit!

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Michaela Weidnerová, Alena Vanžurová, Jitka Metličková

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...