Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Fena mi hárá moc často!

Slyšeli jste už někdy o om, že existují i fenky, které nehárají úplně podle učebnice a také nemusí mít svůj cyklus vždy úplně „podle tabulek“? Zda to je normální, anebo ne a co z toho plyne, je už tématem naší chovatelské poradny! Doufám, že i tyto informace vám budou k užitku!


Chovatelská poradna – Fena mi hárá moc často!
Bc. Vladimíra Tichá 15.4.2022 5215x Chovatelská poradna

Většina fen má svůj hormonální cyklus pravidelný a hárá dvakrát do roka. A asi tak to máme všichni v hlavě zafixované, a pokud je něco jinak, vede nás to k nejrůznějším obavám. A je to i pochopitelné. A přesně to je i případ naší čtenářky, která neváhala a napsala nám.

Dotaz:   Dobrý den, moje tříletá fena německého ovčáka hárá třikrát až čtyřikrát do roka a po celou dobu říje se tváří, že je ke krytí každý den. Je to normální? A může se stav upravit třeba po štěňatech?

Dobrý den,

pes je považován za zvíře diestrické a uvádí se, že fenka barví dvakrát ročně s pravidelným rozestupem. Je to ale pouze teoretické vyjádření. Existují velké rozdíly mezi plemeny a také u jednotlivých fen.

Chovatelská poradna – Fena mi hárá moc často!

Častější bývá větší rozestup mezi barvením než šest měsíců. Zkrácený termín může být normou u určité fenky, někdy ale naznačuje problém, který může spočívat v netypickém hormonálním naladění nebo např. v cystách na vaječnících. K podobné situaci občas dochází u mladých fen a s dospíváním se vše upraví. To asi ale nebude váš případ. Otázkou je, zda fenka dojde k normálnímu vrcholu říje a pokud ano, zda po něm zůstává hladina hormonů zvláště pak progesteronu na odpovídající úrovni. To, že je svolná ke krytí v celém průběhu říje, nemusí nic naznačovat. Některé fenky takové jsou.

Můžete požádat specializované pracoviště o sledování cyklu fenky a o sonografickou kontrolu vaječníků. Můžete fenku zkusit nakrýt. Pokud zabřezne, může se stát, že se její hormonální cyklus upraví. Pokud ne, tedy pokud nezabřezne nebo se cyklus neupraví, je fenka adeptkou na kastraci. Ve vyšším věku často podobné fenky onemocní zánětem dělohy. 

Také tak trochu tápete v některých oblastech chovu a hodila by se vám fundovaná rada? Žádný problém! Jen neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Budeme se těšit!

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: Iveta Panýrková, Jitka Metličková

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...