Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Nechtěné krytí

Už jste někdy slyšeli o tom, že někomu utekla háravá fenka a neplánovaně ji nakryl cizí pes? Napadá vás také, proč si ji, sakra, pořádně nehlídali a myslíte si, že vám se to opravdu stát nemůže? I zde platí staré známé: „Nikdy neříkej nikdy!“ A tak to bohužel je. S podobnou situací se potýká i jedna naše čtenářka, která však neváhala napsat do naší chovatelské poradny.


Chovatelská poradna – Nechtěné krytí
Bc. Vladimíra Tichá 17.8.2022 9808x Chovatelská poradna

Každý chovatel nebo majitel nekastrované feny by měl být v období říje opravdu ve střehu a mít se na pozoru i v době, kdy už si dávno myslí, že se nemůže nic stát. Ovšem chyba lávky! Ty naše holky chlupaté na nás umí nejednou ušít takovou boudu, že se nestačíme ani divit. I ten nejzkušenější a nejobezřetnější člověk může sem tam „šlápnout vedle“ a stačí k tomu chvilinka nepozornosti a malér je na světě. Co s tím, ptáte se jistě? Řešení se nabízí hned několik…

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu a názor. Mou pětiletou chovnou fenu, která je aktuálně půl roku po štěňatech, před pár dny nakryl cizí pes. K „incidentu“ došlo dvacátý den hárání, když už jsem nepředpokládala, že by se něco podobného mohlo ještě přihodit. Normálně má totiž své nejlepší dny dvanáctý až čtrnáctý den a mimo tento termín je na potencionální ženichy vyloženě protivná. Rozhodně nemám v plánu, v případě, že by měl tento nechtěný akt následky, jí štěňata nechat donosit a porodit. Chtěla bych se tedy zeptat, jak mám dál postupovat, jaké máme možnosti ohledně přerušení březosti a hlavně jaké důsledky by to mohlo mít na organismus fenky a její další cyklus?

Dobrý den,

příroda je mocná čarodějka a v rámci snahy o zachování rodu umí leccos. Dokáže tedy způsobit, že v době, kdy by fenka příslušníka svého plemene nechtěla, ráda se spojí s někým odlišným. Praktická zkušenost učí, že čím větší „vořech“ to je, tím větší bývá ochota fen.

Pozor! Praktická zkušenost učí, že čím větší „vořech“ to je, tím větší bývá ochota fen!

Chovatelská poradna – Nechtěné krytí

Tak zvaná fertilní perioda (období, kdy je fenka schopná oplodnění) v normálním případě trvá pět až sedm dní, někdy i více. Je tedy rozumné fenku, bez ohledu na to, zda byla kryta nebo ne, hlídat i po té, co se chovateli nezdá, že by ona sama měla o psy zájem.  Pokud přes veškerou snahu majitele k nějakému „hříchu“ dojde, je k dispozici několik řešení.

1) Je možné fenku nechat štěňata donosit a odchovat.

2) Je možné fenku nechat vykastrovat a tím se „zbavit“ i nežádoucího potomstva.

3) Je možné březost přerušit. Nabízejí se dvě možnosti:

  • Hormonální injekce na základě estrogenů. Aplikuje se 3. – 5. den po nežádoucím krytí. V podstatě se znovu vyvolá říje a je třeba fenku opět hlídat. Tento typ přerušení březosti je vždy na zvážení. Jako negativní následek se mohou objevovat např. hormonální záněty dělohy, anemie (narušená tvorba červených krvinek) a vyloučit se nedá ani možnost následné neplodnosti fen.
  • Přerušení březosti cca 21. – 40. den. Tento postup má výhodu v tom, že se může použít na základě sonografického vyšetření fenky, tedy v době, kdy víme, že opravdu zabřezla. I v tomto případě se mohou ukázat zdravotní problémy. Nebývají nijak časté a vztahují se k období okolo aplikace léku. Může se jednat např. o nechutenství.

Platí, že vždy by měl o postupu rozhodovat veterinární lékař. U chovných fen může mít takový „hřích „ dopad i na majitele. Kynologické předpisy jsou přísné a hodně pak záleží na tom, zda se jedná o krytí psem stejného plemene nebo psem plemene jiného či křížencem.

Také tak trochu tápete v některých oblastech chovu a hodila by se vám fundovaná rada? Žádný problém! Jen neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Budeme se těšit!

Bc. Vladimíra Tichá

 

Foto: Jan Tichý

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->