Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Proč se rodí mrtvá štěňata?

Stalo se vám někdy, že vaše fenka přivedla na svět mrtvé štěně a vás to velmi trápilo nebo jste si říkali, co jste mohli udělat špatně, či jak tomu pro příště zabránit? Podobný dotaz nám před několika dny přišel do naší chovatelské poradny a my jsme o odpověď na něj požádali Bc. Vladimíru Tichou, mimo jiné i specialistku v oblasti reprodukce.


Proč se rodí mrtvá štěňata?
Bc. Vladimíra Tichá 10.2.2021 14548x Chovatelská poradna

Porod a odchov každého vrhu je pro většinu slušných a obětavých chovatelů jistě velkou událostí, na kterou se sice velmi těší, ale zároveň mají tak trochu obavy, aby vše probíhalo v pořádku a bez komplikací. Aby jejich fenka tento náročný úkol zvládla, a aby štěňátka byla zdravá a životaschopná. Počítat je však třeba také s tím, že i když běží všechno tak, jak má, mohou se některá miminka narodit již mrtvá. A příčin může být celá řada…

Dotaz: Jsme začínající chovatelé a v dohledné době se chystáme na svůj první vrh. Rádi bychom se na tuto událost alespoň teoreticky co nejlépe připravili. Zajímalo by nás, jaké všechny faktory mohou způsobit, že se ve vrhu jinak zdravých a životaschopných štěňat narodí i nějaká mrtvá, a zda jsme schopni toto i my sami třeba nějak ovlivnit nebo to případně maximálním možným způsobem eliminovat. Můžete nám v tom udělat trochu jasno?

Důvodů může být mnoho

Proč se rodí mrtvá štěňata?

Odpověď na výše uvedenou otázku je složitá a obávám se, že jasno lze udělat jen velmi těžko a že to je téma, které přesahuje možnosti jednoho krátkého povídání. Přesněji řečeno možností, proč se narodí mrtvé štěně nebo štěňata, je opravdu hodně. A většinu z nich chovatel moc ovlivnit nemůže. Někdy se také těžko rozlišuje, zda štěně uhynulo ještě v děloze fenky nebo zda k úhynu došlo v průběhu porodu nebo těsně po něm.

Možností, proč se narodí mrtvé štěně nebo štěňata, je opravdu hodně. A většinu z nich chovatel moc ovlivnit nemůže!

Odloučení placenty

Proč se rodí mrtvá štěňata?

V souvislosti s úhynem štěňat v děloze se často hovoří o odloučení placenty.  Ta je vlastně jakousi spojnicí mezi matkou a štěnětem a to spojnicí, která zabezpečuje štěněti dostatek všeho, co potřebuje ke svému zdárnému vývinu. Při odloučení placenty štěně brzy hyne, rozkládá se a ohrožuje život matky i sourozenců a často negativně ovlivní průběh porodu. Příčin pro odloučení placenty je hodně. Od špatné výživy fenky přes infekční onemocnění až po úraz.   

Prvorozený má těžký úkol

Proč se rodí mrtvá štěňata?

Dost často dochází k úhynu prvního štěněte, které se rodí. Má před sebou těžký úkol otevřít porodní cesty sourozencům. Většinou je důvodem pro úhyn přidušení nebo udušení štěněte. Příčinou může být to, že se na svět snaží protlačit dlouho, někdy jsou porodní cesty matky úzké nebo méně pružné a často také dojde k protržení obalů a přerušení pupečního provazce a štěně se nadechne dřív, než má k dispozici vzduch.

„Oživení“ štěněte – za pokus to stojí…

Proč se rodí mrtvá štěňata?

Zabránit takovému přidušení je velmi těžké, protože chovatel nemůže porod nijak uspíšit. Jediné, co lze udělat, je pokus o oživení štěněte. Je třeba vytřít nosní dírky a tlamičku, silnější nátury přes nějakou roušku hleny z dýchacích cest štěněte odsají. Štěněti je třeba třít hrudník. Jednak ho osušíte a také mu rozproudíte krev. Zafungovat může i manipulace se štěnětem.  Vhodné např. je si položit štěně do dlaní a to tak, že má hlavičku dolů a zády se opírá o dlaně a pak prudce dlaněmi trhnout zpět. Funguje to tak, jako když škubnete dolů se skleničkou vody a voda z té skleničky vystříkne. Jen místo vody vystříknou nečistoty, které má štěně v dýchacích cestách. Účinkovat může i jemné povytahování jazyka z tlamičky. Podráždí se tak dýchací centrum a štěně je vyprovokováno k nadechnutí. Chovatel ale musí počítat s tím, že manipulace se štěnětem velmi znervózňuje fenku a že v zájmu dalších potomků je někdy vhodné se s mrtvým štěnětem smířit.

Pokud fenka nezačne rodit do 64 – 65. dne po krytí, je rozumné vyhledat veterináře!

Předčasný nebo opožděný porod

Proč se rodí mrtvá štěňata?

Další příčinou může být buď předčasný porod, nebo naopak porod v době, kdy už jsou některá štěňata mrtvá. Pokud fenka nezačne rodit do 64 – 65. dne po krytí, je rozumné vyhledat veterináře. Někdy bývá uváděno, že příčinou příliš časných nebo naopak opožděných porodů je velký časový rozestup mezi prvním a posledním krytím. Vypadá to, jako by v děloze fenky byla štěňata z různého krytí, mezi kterými může být i týdenní rozdíl ve vývoji. Porod pak spustí štěňata z prvního krytí a dalších x štěňat ještě není na příchod na svět připravených. Naopak mohou spustit porod štěňata z posledního krytí a jejich sourozenci z krytí prvního jsou již mrtví. Tuto teorii odmítají nebo potvrzují i vynikající odborníci. Přísahat na ni asi nelze, ale rozumný chovatel s ní počítá.

Existují i další možnosti…

Proč se rodí mrtvá štěňata?

Narození mrtvých štěňat může způsobit celá řada dalších příčin. Rodit mrtvá se mohou štěňata fenky, která onemocněla herpesvirózu, brucelou canis nebo některým z dalších infekčních onemocnění. Mrtvá štěňata může mít fenka, která se v době březosti potkala s něčím toxickým. Někdy stačí jen prosté lakování podlahy nebo enormně silná dezinfekce psince. Vždy je rozumné zvažovat případnou léčbu březí feny nebo preventivní zákroky proti vnitřním či zevním parazitům. Zda použitý přípravek může, či nemůže fence ublížit, zájemce zjistí snadno. Příbalové letáky vždy uvádějí, jak to je s použitím u březích fen nebo malých štěňat.

Žijeme v době a prostředí, které zdravé reprodukci příliš neprospívají.  Občas se tak stane, že štěně má  vývojovou vadu. Pak hyne buď v děloze fenky, hned po porodu nebo v průběhu prvních dnů po něm.

Rozum do hrsti, chovatelé!

Proč se rodí mrtvá štěňata?

Těžko se radí, jak výše uvedeným problémům předejít. Asi by chovatel měl používat zdravý rozum. Krýt fenky v rozumném věku a nesnažit se pod heslem „my jí chtěli dopřát jen jedna štěňátka“ mámit vrh ze staré fenky.  V březosti je třeba dopřát fence dostatek pohybu, ale nepřetěžovat ji. Pokud chce chovatel odčervovat, očkovat nebo použít něco proti blechám a klíšťatům, měl by se poradit s veterinářem nebo si aspoň najít na internetu příbalový leták přípravku. Porod je rozumné sledovat, ale pokud to není nezbytně nutné, do něj nezasahovat. Zvláště u společenských plemen je třeba zachovat klid a určitě fenku nelitovat. Zkušenost učí, že taková lehce rozmazlená „závislačka“ kouká smutně na majitele a čeká, kdy to porodí za ni. Některá dokáže porod úplně zastavit a výsledkem jsou pak mrtvá štěňata.

Rodiče si třeba „nesednou“

Proč se rodí mrtvá štěňata?

Pokud není úhyn štěněte způsoben výše uvedeným udušením, je rozumné uhynulé štěně dát pitvat a to i v případě, že máme podezření, že uhynulo už v děloze matky. Věnované korunky se v zájmu příštích vrhů určitě vyplatí. Počítat je třeba i s tím, že mrtvá štěňata nebo nedostatečně života schopná štěňata mohou být následkem úzké příbuzenské plemenitby. Vhodné také je změnit krycího psa. Některý pár, i když se nejedná o příbuzenskou plemenitbu, na sebe prostě „nesedne“. Nad volbou spojení je třeba uvažovat i z tohoto pohledu. Bohužel v poslední době chovatele více zajímají tituly voleného psa než jeho zdraví, povaha a počty odchovů.

 

Ilustrační foto: Martina Irglová, Nikola Kolářová, Michaela Weidnerová

Také máte na srdci nějakou otázku, týkající se chovu a nevíte, kde vypátrat správnou odpověď? To vůbec nevadí! Napište nám na náš redakční e-mail redakce@ecanis.cz a my vám s tím moc rádi pomůžeme! Na vaše dotazy se budeme těšit.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->