Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Heterozygotnost

je jedinec, jehož genotyp je v daném lokusu tvořen odlišnými alelami umístěnými na homologních chromozomech. Tento stav se označuje jako heterozygotnost (heterozygocie) a jejím opakem je homozygotnost (homozygocie).

Genotyp heterozygota se často zapisuje velkými a malými písmeny, čímž se odlišují dvě alely genu. Příkladem může být zápis „Aa“ nebo „Bb“.

Heterozygot podle mendelovské genetiky vždy vznikne zkřížením dvou různých homozygotů, např. aa × AA. Dle Mendelova zákona o uniformitě hybridů mají všichni potomci vzešlí z takového křížení stejný genotyp Aa. Při křížení dvou heterozygotů (Aa × Aa) nacházíme v potomstvu genotypový štěpný poměr 1:2:1 pro genotypy AA:Aa:aa.


Někdo to rád horké

SOUTĚŽ O BRIT CARE MINI KAPSIČKY PRO PSY

Také tento měsíc jsme si pro vás připravili soutěž ve spolupráci se značkou krmiv pro domácí mazlíčky Brit. Tentokrát můžete vyhrát kapsičky pro psy řady Brit Care Mini.

SVS zachytila problematickou zásilku sedmi psů a šesti koček z Bulharska

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) v Ústeckém kraji ve spolupráci s tamními celníky zajistili na dálnici D8 v okrese Litoměřice vozidlo přepravující problematickou zásilku psů a koček z Bulharska

... přejít na aktuality