- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Vědecké články a studie »Barevný svět border kolie
Barevný svět border kolie
„Borderky“ jsou velmi oblíbeným psím plemenem. Snad každý zná jejich základní zbarvení, tedy černobílé. Druhým základním zbarvením je hnědobílá. Ale co ty ostatní varianty? Pojďme si tedy společně povídat o barevném světě borderek.
Border kolie patří k plemenům s velmi variabilním zbarvením. Povolena je takřka jakákoliv barevná kombinace, ve které nepřevládá bílá. Kombinace barvy s bílou mají různý stupeň irského vzoru. Zbytek těla je zbarvený dle genotypu, který ovlivňuje expresi (produkci) dvou základních pigmentů – eumelaninu a feomelaninu.
Malé okénko genetiky na úvod
Genetika je vědní obor zabývající se dědičností v živých organismech. Gen neboli vloha určuje, jaké vlastnosti bude živý organismus mít. Od roku 1953, kdy byla objevena DNA, jde její vývoj nesmírně rychle kupředu. Dědičnost jednotlivých znaků zprostředkovávají geny a jejich konkrétní formy - alely. Lokus je označení konkrétního místa výskytu jednotlivých znaků v genomu jedince. Pochopení základních zákonů dědičnosti je klíčové pro pochopení celé problematiky genetiky.
Každý znak (gen) se v genomu (souboru všech genů) jedince nachází ve dvou kopiích. Jedna pochází od matky, druhá od otce. Konkrétní kombinace genů se nazývá genotyp. Skutečný projev (např. na barvě srsti) se pak nazývá fenotyp. Pokud štěně od obou rodičů zdědí dvě stejné kopie jednoho genu, štěně je v daném znaku homozygotní. Nejsou-li stejné, pak je heterozygotní. Jak se daný genotyp projeví, to záleží na každém znaku.
V tomto modelovém příkladu je použitý gen pro hnědou barvu srsti. Písmenem „B“ je gen pro klasické černé zbarvení, „b“ pro hnědé. Vzhledem k tomu, že hnědou barvu má pouze homozygot „bb“, tento gen označujeme jako tzv. recesivní. Heterozygot „Bb“ je černý a nelze na něm poznat, že by nesl vlohu pro hnědou barvu (dokud není zkřížen s jiným nositelem vlohy nebo rovnou s hnědým psem, viz dále).
Pokud se zkříží dva homozygoti, první Mendelův zákon dědičnosti říká, že potomci budou stejní – všichni heterozygotní. Dobře to lze pozorovat, pokud je to rozepsáno do tabulky, kde se rodičovské geny zanesou do řádku a sloupečku a navzájem se kombinují:
Jinak řečeno, z hnědého psa a černého psa bez vlohy pro hnědou vzniknou pouze štěňata černá s vlohou pro hnědou (carrier). Pokud se zkříží dva černobílí psi, z nichž pouze jeden nese vlohu pro hnědou (Bb), hnědé štěně se nemůže narodit. polovina vrhu však ponese vlohu pro hnědou. Křížení dvou heterozygotů (neboli psů nesoucích vlohu pro hnědou) je popsáno v druhém Mendelově zákonu. Statisticky se narodí čtvrtina vrhu bez vlohy, polovina s vlohou pro hnědou a čtvrtina štěňat hnědých. Hnědý a černý pes s vlohou mají poloviční šanci na hnědá štěňata. Druhá polovina bude černá s vlohou. V posledním příkladu je rozepsané křížení dvou recesivních homozygotů – ti spolu nemohou dát nic jiného než další recesivní homozygoty – hnědá štěňata. Pokud se ve vrhu objeví černé štěně, tak má jiného otce. Uvedené tabulky popisují působení pouze jednoho genu, některé znaky však mohou být výsledkem působení hned několika genů zároveň.
Jak je to s barevnými pigmenty?
Existují dva typy pigmentů. Černý eumelanin, který je základním barvivem v celé živočišné říši, a červený feomelanin (phaeomelanin), který může srst zbarvovat do všech odstínů od oranžové přes krémovou až po takřka bílou. Pro oba pigmenty platí, že mohou být dalšími geny modifikovány. Sliznice (nosu, víček) jsou pigmentované stejně jako srst – hnědý pes tak nikdy nemůže mít černý čenich.
Eumelanin je základní černý pigment. Působením různých genů se může nabývat různých odstínů. Působením lokusu B se barví do hněda, lokus D zase ředí na modrou. Případně mohou pracovat oba lokusy naráz a vytvořit barvu lila.
Feomelanin je takzvaný červený pigment, který je dominantní nad eumelaninem. Chlupy jsou zbarvené do různých odstínů od plavé přes zlatou (odtud název „golden“ u některých plemen) až po oranžovou. Lokusy, které barví eumelanin (D, B), nemají na feomelanin takřka žádný vliv. Světlost a odstín plavé barvy určují jiné geny (C, I).
A jdeme a barvy
Jak bylo uvedeno v úvodu článku, v zásadě rozlišujeme dvě základní barvy, černou a hnědou. Obě lze pravidelně i nepravidelně ředit.
Lokus K Tento lokus je zodpovědný za expresi eumelaninu. Pokud není pes recesivní homozygot na australskou červenou (ee-red), pak bude produkován eumelanin coby základní pigment bez příměsi feomelaninu – tedy nemůže být přítomno například pálení. Není-li ovlivněn jiným lokusem (např. pro ředění), srst je černá. Jinak řečeno, stačí jedna alela K, aby pes byl jednobarevný. Laicky: Když je pes jednobarevný a není to žlutá, tak má určitě aspoň jedno velké K.
Lokus B (brown)
Na tomto lokusu se nachází vloha pro hnědou barvu srsti. Je recesivní, proto hnědí jsou pouze homozygoti (bb). Za rozdílné odstíny hnědé barvy jsou zodpovědné tři mutace tohoto genu, konkrétně alely bc, bs a bd. V angličtině se označují jako red, chocolate a brown. Fenotypové projevy těchto alel ani jejich interakce nejsou zatím známé a názvosloví je nejednotné. V češtině se jednotlivé odstíny nerozlišují. Laicky: hnědý pes zdědil vlohu pro hnědou od obou rodičů. Odstíny hnědé můžou být různé.
Lokus D (dilution)
Tento recesivní gen má na svědomí pravidelné ředění barvy. Ovlivňuje eumelanin, který kompletně ředí – z černé se stává modrá, z hnědé lila. Je geneticky nemožné, aby pes s genotypem dd měl byť jen jediný černý nebo hnědý chlup. Ředění ovlivňuje veškerý pigment, tedy i pigment, sliznic, oka (z hnědého se stává jantarové, intenzita je ovlivněna „původní“ barvou oka a dalšími faktory) a nosu (z černého je břidlicové). Laicky: Modrý pes zdědil vlohu od obou rodičů. Pigment na celém těle je zesvětlený.
Lokus M (merle)
Známá a oblíbená barva merle („plesnivá“) je způsobena přítomností dominantní alely M (genotyp Mm). Ta vede k náhodnému nepravidelnému „zředění“ eumelaninu a výsledkem je světle šedá srst pokrytá většími či menšími plotnami a skvrnami základní barvy. Laicky: Strakatost se dědí od jednoho rodiče. Kdyby se zdědila od obou, byl by to průšvih - viz níže (double merle).
Pokud vás nejen ředění barev zajímá a chcete se podívat na krásné fotografie a dozvědět se něco víc o barvách, pak navštivte stránku http://barvy.weebly.com.
Veronika Tvrdá
Foto: Veronika Tvrdá, Nikol Kolářová (úvodní foto)
Článek je pouze výňatkem z webu http://barvy.weebly.com
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Prvním klonovaným psem ve střední Evropě je Aristocrat Korec Corso II
Představujeme vám Aristocrata II Korec Corso, prvního naklonovaného psa ve střední Evropě! ...
Vědecké články a studieZjistěte více o světě klonování psů… exkluzivní rozhovor
První naklonovaný pes ve střední Evropě je skutečností! V exkluzivním rozhovoru pan Evžen ...
Vědecké články a studie
Podobné článkyCelkem 14 článků z rubriky: Vědecké články a studiepředchozí článek
Dědičnost zbarvení srsti plemene cane corsodalší článek
První případ DSRA u cane corso v Čechách
▲ - Vybavení