Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Zapomenutí psi – Galgo

Galgové, zapomenutí psi – Galgo jsou psi využíváni k lovu, bohužel někteří lovci se galgům za jejich lásku a práci pro lovce odmění smrtí. Mnohdy po skončení lovecké sezony používají někteří lovci starý zvyk a to pověšení galga na strom tak, aby nezemřel hned – pianista, a další kruté způsoby, jak se svého oddaného pomocníka zbavit.


Zapomenutí psi – Galgo
Naděžda Aronová 26.8.2017 9561x Reportáže

Seznamte se – Galgo v nouzi!

Každý z nás někdy slyšel o adopci chrtů, není to nic nového, neznámého, ba naopak. Transporty jsou běžnou záležitostí a i já to tak brala. Nicméně jednoho dne se mi ozvala má letitá kamarádka, že si právě plní svůj dávný sen – adopci fenky španělského galga a zda bych o tom nechtěla napsat článek? No vlastně proč ne? Jenže to jsem netušila, k jakým lidem mě to přivede…

Po hovoru s kamarádkou jsem si našla telefonní kontakt na paní Magdu Urbíkovou, která tento spolek – Galgo v nouzi vede a domluvila jsem si s ní schůzku samozřejmě, že  společně s kamarádkou. Mile mě překvapila vstřícnost paní Urbíkové, která i přes své vytížení neměla problém s naší návštěvou. Má představa byla jednoduchá. Čekala jsem setkání s někým, kdo mi povypráví o začátcích založení spolku a já o tom napíši strohý článek, ale reality byla jiná. Čekalo nás vřelé uvítání v podobě paní Magdy Urbíkové a pana Ladislava Laciny, kteří jsou tělem i duší spolku Galgo v nouzi z.s..

Po letmé prohlídce domu a pokojíčků, ve kterých jsou všichni zachránění psi ubytováni, nám byla puštěna první parta z mnoha zachráněných pejsků. Mezi nimi byla i fenka, která se vrátila z adoptivní rodiny kvůli separační úzkosti, nebo malí kříženci Colombo a Míša z takzvaného Ostravského gengu. A tak se povídání stočilo spíše na problematiku množení a záchranu psů u nás. Mezi tím Magda chvílema odbíhala a pouštěla postupně další party ubytovaných psů. Měla jsem tudíž možnost vidět galgy, podengy  a greyhoundy.

Při povídání o psech jsem si uvědomila, že přede mnou sedí dva lidé, kteří věnují záchraně chrtů a nejen jich opravdu celou duši. Po třech hodinách povídání, představování psů a mazlení s nimi, jsem odjížděla s vědomím, že jsem poznala výjimečné lidi, které kdykoliv ráda opět navštívím a o kterých budu vždy s chutí psát.

A rozhodně o nich nečtete naposledy, protože budeme celý rok sledovat život adoptované galgy Darinky, která se stále ještě nachází ve Španělsku a měla k nové majitelce přicestovat 13. srpna.  Bohužel ve španělském útulku vypukla virová epidemie a tak byla vyhlášená karanténa, z toho důvodu byl příjezd transportu galgů odložen o tři týdny.

    

                   Podenco SALMA a slepý hluchý Flíček

Je mi tedy velkou ctí vám dnes představit Galgo v nouzi z.s..

Španělský galgo se původně využíval jako pes lovecký, především k lovu zajíců, lišek a i divokých prasat. K takovému účelu se bohužel využívá i nyní. Proč bohužel? Protože když je lovci již nepotřebují, odmění se mu smrtí, a to hodně pomalou a bolestivou. A proto vznikl náš spolek Galgo v nouzi, který díky adopci hledá nový domov pro galgy.

Galgové, kteří přijíždějí poté, co jsou zachráněni před smrtí a zařazeni do adopčního programu. Mohou být samozřejmě trošku vystresovaní a nedůvěřiví, ale to vše u nich pomine, když zjistí, že jsou milováni a že mají své místo po vašem boku. Galgo s Vámi bude rád jezdit autem, na dovolenou, rád bude absolvovat návštěvy i restaurací a vždy v něm budete mít hrdého, klidného a vyrovnaného společníka.

 

         Ladislav Lacina a galgo                                        Podenco SALMA a

 Viktor k adopci  (organizace GACR)            Colombo z ostravského Gangu                                

Máte zájem o galga a nevíte jak na to?

Průběh adopce je podobný né-li stejný jako u jiných spolků. Vyplníte dotazník, ihned se Vám ozvou lidé z organizace, kteří si s vámi popovídají o Vašich možnostech, členech domácnosti, životním stylu, tedy jestli jste spíše sportovnější rodiny, nebo gaučáci. Společně ve spolupráci se španělskou organizací vám pomohou vybrat pejska vhodného do Vaší rodiny - smečky. Také Vás někdo z organizace navštíví a předvede Vám galga v plné kráse.

I zde se platí adopční poplatek, který je 6500,- Kč. Možná si říkáte, že je to celkem dost ale na druhou stranu si musíme uvědomit, co vše se z této částky zaplatí.  Pejsci se vozí ze Španělska do Německa, kam si pro ně jezdí zástupci Galga v nouzi. Na pokrytí výdajů na jeden transport potřebují mít v autě tři psy. Na takovýto transport padnou dvě třetiny z vybraných peněz. Zbytek peněz padne na očkování, kastrování, odčervení a vet. vyšetření.

Tým Galgo ve Španělsku spoluprauje v první řadě s oranizací CIUDADANIMAL - španělská organizace u města Pedro Munoz, které leží na jihovýchod od Madridu. Zachraňují také vše, co se zachránit dá. Ciudadanimal úzce spolupracuje s německou organizací TSV Galgo-Friends e.V. Německá organizace vozí psy ze Španělska do trvalých domovů, ale hodně také do dočasné péče. Adopční poplatek psů vezených ze Španělska činí 6. 500Kč, z čehož jde 100Eur na útulek( úhrada za péči, čip..) a 115 Eur na dopravu. SEVILLE - adopční poplatek činí 6. 900,-Kč ( 120 euro pro útulek, 120 euro doprava).

Další organizací se kterou spolek spolupracuje je La Voz Animal, která bojuje za práva a život psů a koček na jihu Madridu. Ročně naberou cca 500 psů a 300 koček, ale není jim lhostejný ani osud ovcí či oslíků. Sbírají zvířátka na ulici, zachraňují je před usmrcením z perrer, ale také aktivně podávají trestní oznámení na každého, koho přistihnou při týrání zvířat. La Voz Animal nemají až tak velkou nabídku galgoušků, ale pokud ano, tak číní adopční poplatek 6.500Kč , z čehož jde 100Eur do Španělska na náklady za zdravotní péči, čipování a 115 Eur na dopravu.

 

Pokud Vás smutný osud galgů zaujal, navštivte webové stránky www.galgovnouzi.cz. Třeba tam uvidíte svého parťáka.

 

  

          

Kdo je Španělský galgo   

 

                              Galgo Caruso k adopci.

Povaha plemene

Španělský galgo je klidný, spíše rezervovaný pes. Ovšem při lovu je živý a průbojný. Je vytrvalý, inteligentní, zvědavý a přítulný k dětem, věrný svým pánům, v případě nutnosti je ochoten je bránit.

Popis španělského galga

Výška tohoto psa je u psů 62 - 70 cm a u fen 60 - 68 cm. Jsou dvě varianty srsti a to krátkosrstý a hrubosrstý. Srst je velmi jemná, hustá, krátká a hladká, v zadní části delší. Barva bývá žíhaná černá, písková, bílá, červená, hnědá nebo jednobarevná. Hlava je vzhledem k tělu dlouhá, kostnatá a suchá. Při pohledu shora je hlava velmi dlouhá a stejnoměrná s dlouhou a štíhlou tlamou. Španělský galgo má malé, šikmé oči mandlového tvaru. Vysoko nasazené vzpřímené uši jsou u hlavy široké a zužují se k zaoblené špičce. Španělský galgo má dlouhý,oválný, plochý, štíhlý a pohyblivý krk. Má silně vyvinutý hrudní koš a silně vtažené břicho. Výška beder může ve střední části přesahovat kohoutkovou výšku. Španělský galgo má mohutnou, ne však širokou hruď s plochými žebry. Ocas je hluboko nasazen, je silný u kořene. Těsně přiléhá k zadním končetinám. Tlapy jsou uzavřené, lehce protáhlé.

Historie plemene španělský galgo

Španělský galgo pochází ze starých asijských chrtů a přizpůsobil se na poměry ve stepích a plošinách. V antických dobách byl oblíben ve starém Římě. V 16. až 18. století byl španělský galgo exportován i do jiných zemí, jako je Irsko a Anglie. Byl chován hlavně pro lov menší zvěře, například zajíců. Španělský galgo se používal také k lovu lišek a divokých prasat. Svoji kořist rychle pronásleduje.

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->