Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

V Mělníku byla pestrá účast i výkony

Fandíte také služební a praktické kynologii a sledujete i takto zaměřené závody a šampionáty? Pak nám tedy dovolte, abychom vás alespoň virtuálně přenesli do místa konání letošního (2023) Mezinárodního mistrovství služebních psů v Mělníku. Reportáž z pera Josefa Růžičky vám přinese více podrobností a postřehů zkušeného kynologa.


V Mělníku byla pestrá účast i výkony
Josef Růžička 5.5.2023 1019x Reportáže

Tvrdý a nekompromisní policejní obranář, jenž se osvědčil doma i v zahraničních misích, je až překvapivě kamarádský. Obojí předvedl na Mezinárodním mistrovství psů se služebním výcvikem v Mělníku. Je to belgický ovčák malinois, slouží v Praze a jmenuje se Argento.

Tradiční šampionát organizovaný TARTem.cz probíhal od 21. do 23. dubna 2023 v městském kempu, přičemž stopy se vypracovávaly poblíž sportovní střelnice. Netradiční však byla účast. Zatímco v předkovidové době se mistrovství pravidelně konalo za účasti policejních kynologů z pobaltských republik a ze Slovenska, tentokrát zahraniční psovody reprezentovali jen dva sportovní pejskaři, jeden z Rakouska a Barbora Hemauer z Bavorska.

Nepřející doba

Nenaplnila se ani předpověď, či spíše přání pořadatelů, že po Covidu 19 bude vše jako dříve.

„Chápeme to. Policisté v zemích tradičních účastníků asi mají jiné starosti než si vyměňovat zkušenosti a zdokonalovat psy na soutěži v Mělníku. V Pobaltí ozbrojené složky intenzivně hlídají východní hranice a na Slovensku mají policisté velké starosti s migranty nelegálně překračující státní hranice. Já jen doufám, že se bezpečnostní situace na podzim uklidní a psovodi ze zemí pravidelných účastníků přijedou. Alespoň od nás dostanou pozvání na Velkou cenu obranářů TARTu.cz Mělník,“ uvedl hlavní pořadatel Miroslav Zábranský.

Suverén

Do Mělníka se tentokrát sjelo třiadvacet soutěžících kynologů ve dvou kategoriích. V hlavní kategorii všestranných psů zopakoval své loňské vítězství policista Jiří Macoun z OSK Tuchoměřice. Suverenitu svého malinoie Argenta stvrdil i prvenstvím v samostatně vyhlašovaných kategoriích obranářů a stopařů. Jedině v posledně jmenované kategorii (stopy + poslušnost) měl vážnou konkurenci, když zvítězil o pouhé dva body před vojenským policistou Pavlem Petrem. O skvělé povaze vítězného Argenta by se dalo napsat hodně, stejně jako o profesionalitě jeho páníčka. Diváky však asi nejvíce zarazil moment, když si vybavili obrázek z razantních obranářských zákroků a brzy nato si ho mohla pohladit a dokonce si s Argentem pohrát cizí žena. Tak trochu opakem je pojetí přípravy německého ovčáka Mata Jiřího Hojka z Kynologického klubu Strmilov, který skončil na bronzovém stupínku. Je sice rovněž skvělým obranářem, a psovod se na něho může spolehnout v jakkoliv nebezpečné situaci. Protože však Matovi neunikne žádné podezření na možného útočníka, neradno se k němu přibližovat. Pro úplnost lze jen dodat, že stříbrný post v hlavní kategorii patřil Kamile Peškové a jejímu malinoisovi Mufovi z VS ČR Liberec.

Jediným způsobem přípravy na noční průzkum je, že psi výcvikově zaměření pro praktické nasazení musí absolvovat mnoho tréninků v různých místech a za nejrůznějších podmínek, neboť díky svým generalizačním schopnostem mohou úspěšně zabodovat i v neznámém prostředí!

Jiný závod   

Za zmínku jistě stojí účast Jaroslava Suchého ze ZKO Nové Strašecí. Svého německého ovčáka Gaunera má připraveného na soutěže podle sportovního zkušebního řádu, takže je jasné, že v městě vína to byl pro něho zcela jiný závod. Některé obranářské prvky byly pro psa novinkou, ale i stopa měla jiné parametry. Ten nejzásadnější rozdíl byl však mezi sportovním revírem a tartově či služebně pojímaném průzkumu terénu.

Tato ryze praktická a navíc noční disciplína je pro každého účastníka velkou neznámou, neboť nikdo neví, kde se bude odehrávat, v jak rozlehlém a členitém prostředí. Jediným způsobem přípravy je, že psi výcvikově zaměření pro praktické nasazení musí absolvovat mnoho tréninků v různých místech a za nejrůznějších podmínek, neboť díky svým generalizačním schopnostem mohou úspěšně zabodovat i v neznámém prostředí. Tentokrát se revír konal v chátrající rozlehlé restaurační budově s jednou velkou místností a několika menšími. A v jedné z malých místností byl ukrytý figurant. Ačkoliv ovčák Gauner byl aktivní, práce ho zjevně zaskočily na revíru i při nočním zadržení na sto metrů. „Pro mne i pro psa to je zajímavá soutěž, něco jiného než na co jsme zvyklí ze sportu. Já jsem spokojený a určitě si to chci někdy v budoucnu zopakovat. Zvláště když si nyní dokážu představit, jak psa na takovou soutěž připravit,“ zmínil Jaroslav Suchý po dokončení stopy, na které získal 64 bodů.     

Peníze, peníze

Ve vloženém jednodenním závodě určeném hlavně pro začínající kynology a mladé psy zvítězila Jana Světlíková se psem Jess Kiltevs ze ZKO Hostivice – Jeneček. Tato kategorie obsahuje snadnější poslušnostní a obranářské disciplíny. Na rozdíl od předchozích let se do této kategorie hlásí i zkušení psovodi s vyzrálými psy a vedou je k tomu stále více náklady spojené s účastí na soutěži. Jak se jeden z účastníků svěřil, třídenní hlavní závod, který začíná v pátek nočními pracemi a končí v neděli v poledne vyhlášením výsledků, by ho stál za současných cen nejméně sedm tisíc korun pro jeho čtyřčlennou rodinu. Pokud jede na jednodenní vložený závod, rodina oželí jeho sobotní nepřítomnost a on takový výlet pořídí za tisícovku. Peníze tak nejsou noční můrou jen pro pořadatele, ale i pro ty pejskaře, kteří mají své čtyřnožce rádi nejen proto, že jsou pro ně a rodinu milými společníky, ale i proto, že si společně užívají výcvik i soutěže na zdravém vzduchu.  

Kynologie je úžasným koníčkem v tom, že je stále co zlepšovat. Na sobě, stejně jako na psovi!

Sbírat zkušenosti

Vložený závod si vybralo několik zkušenějších psovodů, kteří měli mladé pejsky, a na hlavní závod si nepochybně troufnou další rok. Mezi nimi třeba mnohonásobný a v minulosti úspěšný účastník hlavního závodu Martin Vlček od vojenské policie. Závod si vyzkoušela také mladá pejskařka Veronika Molová z KK Strmilov. Byť neskončila mezi nejlepšími, z výkonů své fenky německého ovčáka Corny měla evidentně radost a závod si užívala i ona. „Kynologii se věnuji čtyři roky. Corny je mým prvním psem a věřím, že nebude ani posledním. S fenkou neustále sbíráme zkušenosti a já poznávám nové lidi, od kterých se mám hodně co učit. Samozřejmě k poznávání patří i místa na cvičení, proto jsem přijela na závod do Mělníka. Kynologie je úžasným koníčkem v tom, že je stále co zlepšovat. Na sobě, stejně jako na psovi,“ svěřila se Veronika.

Závod jako trénink 

Seznámit se s jinak pojatou soutěží a zároveň zvykat psa na práci v jiném prostředí je dalším důvodem, proč někteří zkušení kynologové startují ve vloženém závodě. Podobně svoji účast komentovala policistka z Litoměřic Michaela Heřmanová. Svého služebního malinoise Ansa vychovala od štěněte a kromě nezbytných policejních kurzů a výjezdového atestu má tři zkoušky ze sportovní kynologie a tři tartové zkoušky. Dalším stupínkem by měly být zkoušky IGP. Ovšem nejbližším cílem je účast na tentokrát národním šampionátu SKS TARTu. Dalo by se tedy říct, že účast se solidním výkonem ve vloženém závodě byl jakýmsi tréninkem na náročné národní MR obranářů v Srbské Kamenici. K maliňákovi Ansovi se jistě někdy vrátíme, neboť i za nedlouhou služební kariéru pomohl policistům zajímavým způsobem uzavřít případy, při kterých by se bez psa neobešli. Tak tedy někdy příště.         

Josef Růžička        

Foto: Josef Růžička

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->