Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Žatec opět hostil mistry!

Jistě víte, že královské město Žatec je proslulé nejen výtečným pivem, ale také kynologií opravdu na úrovni. A tak není divu, že se zde několikrát do roka koná mnoho zajímavých pejskařských akcí. A není ani tajemstvím, že odtud vzešlo mnoho skvělých kynologů. A letošní říjen se opět zapsal do historie…


Žatec opět hostil mistry!
Naděžda Aronová 9.11.2019 10048x Záchranářská kynologieReportáže

Záchranářští psi k Žatci rozhodně patří! A proč? Protože jsou přímo v centru dění, mají tu parádní zázemí a i organizace klape jako na drátkách. No, a letos začátkem října, konkrétně 5. – 6. 10. 2019 tu byl opět pěkný cvrkot. Pod taktovkou místního kynologického klubu se zde uskutečnilo již devětatřicáté mistrovství České republiky svazu záchranných brigád ČR (SZBK ČR). A jakže to dopadlo tentokrát?

Historicky NEJ...

Žatec opět hostil mistry!

Možná nevíte, že se jedná se o mistrovství s nejdelší historií v České republice. A ačkoliv je to nejstarší soutěž u nás, její konání bylo letos vážně ohroženo. Je velmi smutné, že se ze čtrnácti regionálních brigád nenašla jediná, která by byla ochotna jej upořádat, a proto se organizace ujal samotný svaz pod vedením prezidentky Ing. Heleny Šabatové.

Z původních šestnácti nominovaných psovodů nakonec nastoupilo pouze čtrnáct, a z toho ve výsledku pouze dva se splněným limitem.

Oč šlo...

Mistrovství probíhalo dle nejvyšší sutinové zkoušky ZZP3 a předem daného harmonogramu. Psi se musí poprat s fyzickým i psychickým náporem.  Speciální cviky probíhaly na sutinovém trenažéru ve Chbanech. Tyto se u zkoušky ZZP3 provádí dvakrát, vždy na různých terénech a s různými osobami. Oba terény se prohledávají ve dne.

Terény o rozměrech 100 x 200 kroků jsou v neimitovaném prostředí a ozývají se v něm nárazové hluky (sirény, kompresory apod.).

Kdo hledá, najde!

Žatec opět hostil mistry!

Šest pohřešovaných subjektů, z toho čtyři osoby a dva vzorky lidského pachu, jsou rozmístěny ve dvou terénech v neurčeném poměru (2:4, 4:2, 1:5, 5:1, 0:6, 3:3). Ze čtyř hledaných osob se nacházejí dvě osoby 1 – 2 m pod úrovní terénu a dvě osoby 2 – 3 m nad úrovní terénu. Vzorky lidského pachu jsou uloženy následovně – jeden v hloubce 10 cm pod vrstvou suti a jeden v hloubce 1 m.

Časový limit pro jedno prohledání prostoru je 30 minut. Přestávka mezi prohledáním obou terénů je pevně stanovena na třicet minut, poté následuje další třicetiminutová přestávka, během které museli psovodi přejet ze Chban do Žatce a absolvovat poslušnost. Ta se skládá víceméně z překonání různých překážek, což vypadá vcelku lehce. Ovšem vzhledem k tomu, že psi předtím absolvovali dvě náročná hledání, tak se pro mnohé z nich stala nepřekonatelným oříškem a na poslušnosti bohužel skončilo několik nadějí na výborný výsledek.

Letos se po dlouhé době zadařilo a dvě účastnice splnily limit pro zapsání nejvyšší sutinové zkoušky ZZP3 (tato zkouška se skládá pouze na vrcholových akcích SZBK ČR, z. s.)

Žatec opět hostil mistry!
  1. Eva Klemšová a Bria Hradní sklep s 261 body
  2. Iveta Katrevová a Jewel General Golden s 259 body
  3. Hana Vymazalová a Niki z Hückelovy vily s 246 body

Foto: Alena Šilhavá

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->