Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.
Víte, že kožní problémy hojně nezaměstnávají jen humánní lékaře, ale i jejich kolegy veterináře? S jedním z nich se „pere“ i fenka naší čtenářky, a tak se obrátila o radu k MVDr. Lucii Veselé. A co jí paní doktorka odpověděla, se dozvíte na následujících řádcích.
Dotaz: Ráda bych využila vaši veterinární poradnu a poprosila paní doktorku o radu. Mám tři a půl letou fenu flat coated retrívra a necelé dva roky řešíme, že se naše Cora drbe a nadměrně olizuje. Řekla bych, že se střídají období, kdy to není tak hrozné s obdobími, kdy se škrábe urputněji. Vnější parazity (blechy) jsme vyloučili. Na klíšťata a blechy používáme spot-on přípravky, letos to byla schválně jiná značka než loni. Zároveň jsme nechávali dělat i u specialisty dermatologa stěry na svrab, demodex a podobná „nadělení“. Anální žlázky přeplněné nemá. Měnili jsme i různě stravu (BARF, kvalitní granule, různé doplňky na srst a kůži, zklidňující přípravky) a zkoušeli vyřazovat potraviny způsobující alergie (např. kuře). V tuto chvíli plánujeme ještě krevní odběry. Zajímalo by mne tedy, které všechny parametry bychom měli nechat zkontrolovat a také zda vás nenapadá ještě některá další možná příčina těchto obtíží.
Fena je celkově vitální, žravá, stolici má normální. V průběhu loňského horkého léta před háráním poměrně vylínala, ale jinak má kožich krásný a lesklý a na první pohled není vidět žádný problém. Rozhrne-li se srst v místech, která ji momentálně „nezaměstnávají“, kůže vypadá normálně zdravě. Cora si nejvíce okusuje a olizuje všechny tlapky a to až do dvou třetin výšky a také jednu část zhruba uprostřed ocasu. V těchto místech má už srst prořídlou (zejména z vnitřní části) a jsou na ní vidět drobné ranky nebo stroupky. Snažíme se to dezinfikovat a ošetřovat různými přírodními přípravky, kůže se vždy zklidní, zahojí a za pár dní to začne znovu nebo se začne okusovat někde jinde (v tuto chvíli třeba na zádi). Co se drbání týče, tak to se nejvíce děje pod bradou a také mezi hrudními končetinami, či tzv. pod paždím. Venku na zahradě se pak jakoby vytírá v trávě, hlavně bradu. Poslední věc, která nás napadá jako možná příčina, je ještě změnit prací prášek za nějaký přírodní, či velmi šetrný (existuje-li) a prát její pelíšky a deky v něm.
Už jsme opravdu zoufalí a rádi bychom jí pomohli. Navíc je fenka chovná a výhledově plánujeme štěňátka, to ale musí být v pořádku. Poradila byste nám?
Dermatologické potíže jsou jedny z nejkomplexnějších a nejvleklejších ve veterinární medicíně. Více než kde jinde nám chybí odpovědi pacienta na zásadní otázky, jako kdy to začalo? Kdy se to zhoršuje/zlepšuje? Jaké pocity máte – svědění, bolest, bodání atd. V souvislosti s tím si majitel úplného počátku problémů nemusí všimnout a vznik i první projevy onemocnění špatně datuje i popisuje. Proto je tento problém pro internetovou poradnu nevhodný a měl by být komplexně řešen s veterinárním dermatologem. Zde v poradně mohu uvést jen některé obecné zásady řešení dermatologických potíží, z nichž už jste některé absolvovali.
Terapie se pak odvíjí od nálezů z výše uvedených vyšetření. U alergie na krmivo je vhodné dodržovat vyzkoušenou hypoalergenní dietu. U alergie na léčiva, antiparazitika či jiné látky se jim důsledně vyhýbat. Po zjištění konkrétních alergenů vnějšího prostředí lze nechat v některých laboratořích připravit tzv. desenzibilizační vakcínu a jejím používáním postupně otupit reakci organismu na alergen tak, jak to známe z humánní medicíny. Pro reakce na alergeny, které nelze eliminovat, existují různé léky tlumící alergickou reakci organismu – zde je nutné zvážit přínosy a rizika daného léčiva ve vztahu ke zdraví/životu pacienta. U fen, u kterých dochází při říji ke zhoršení klinických příznaků, je doporučena kastrace.
Vzhledem k tomu, že jsou alergie projevem špatně fungujícího imunitního systému a dispozice k takovýmto problémům jsou dědičné, je nanejvýš nevhodné a neetické zařazení zvířete s alergií do další reprodukce. Ano, nikdo vám to nemůže zakázat, ani chovatelské kluby a jejich směrnice o tom nehovoří... Ale je na zodpovědnosti každého chovatele, aby jeho odchovy měly maximální potenciál nejen k odpovídajícímu exteriéru, povaze a pracovním schopnostem, ale také aby byly zdravé a dlouhověké.
Foto: © Vetallia, s.r.o.
Ilustrační fotografie psů: archiv Andrey Řezníčkové
Chtěli byste se také MVDr. Lucie Veselé na něco zeptat? Tak neváhejte a pošlete nám svůj dotaz týkající se zdraví psů na redakce@ecanis.cz.
Budeme se těšit!
Mnozí z vás si určitě říkají, proč tady s blechami blbneme i v zimě. Myslíte si, že v ...
VeterinaTaké vás zajímají otázky týkající se hárání? Nebo se vám zdá stejně jako naší ...
Veterinární poradna-->