Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Veterinární poradna – Je normální, že má fena hárá nevýrazně?

Také vás zajímají otázky týkající se hárání? Nebo se vám zdá stejně jako naší čtenářce, že vaše fenka nehárá zcela standardně a obáváte se případných možných problémů s krytím, zabřeznutím a následným chovem? Co na to asi říká MVDr. Lucie Veselá? To už se dozvíte na následujících řádcích…


Veterinární poradna – Je normální, že má fena hárá nevýrazně?
MVDr. Lucie Veselá 30.10.2018 12552x Veterinární poradna

Dotaz:

poradna Dobrý den, zajímaly by mne nějaké informace týkající se hárání. Mám čtyřletou fenu bernského salašnického psa a oproti mým předchozím berňačkám má tato hárání velmi nevýrazné, respektive téměř „nebarví“. Fena hárá pravidelně v rozmezí šesti až sedmi měsíců, vulvu má normálně zvětšenou, okolí „voní“, ale kapičky krve objevím na podlaze jen výjimečně. Neřekla bych ale, že se sama čistí s nějakou větší intenzitou, než jsem byla dříve u jejích předchůdkyň zvyklá. Poprvé hárala v deseti měsících a tímto způsobem to probíhá od začátku. Nejsem si jistá, zda je taková říje zcela normální a plnohodnotná, a zda nebudou třeba problémy se zabřezáváním. Poradíte mi?

Dobrý den,

projevy hárání jsou u fen velmi individuální a obvykle nemají žádný vliv na schopnost zabřeznout. Některé feny krvácí výrazně, jiné méně, některé mají tzv. tichou říji (bez výtoku, bez výrazného zvětšení vulvy), a přesto je ve všech případech nakrytí a březost možná. Důležité je, že fena hárá pravidelně a že se o fenu v době hárání zajímají psi, protože to znamená dostatečnou atraktivitu pro samce pro případné krytí. Vzhledem k nevýrazným příznakům říje u vaší feny rozhodně doporučuji termínovat krytí pomocí stanovení hladiny progesteronu v krvi.

vetalliawww.vetallia.cz
Foto: © Vetallia, s.r.o., Jitka Metličková

Chtěli byste se také MVDr. Lucie Veselé na něco zeptat? Tak neváhejte a pošlete nám svůj dotaz týkající se zdraví psů na redakce@ecanis.cz.
Budeme se těšit!

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->