Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Také už vám stejně jako nám v redakci chyběly hezké a inspirující články od Míši Drábkové, koučky pro komunikaci se psy? Pak máme pro vás velmi příznivou zprávu, další díl jejího seriálu je totiž tu a s ním i pět dobrých tipů a rad pro vaše báječné společné soužití s vaším psem!


Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl
Ing. Michaela Drábková, Ph.D. 28.1.2025 4155x Jak na to?

Pejsci jsou v České republice velmi oblíbení. Podle průzkumu v roce 2023 vlastní psa přibližně 3,21 milionů dospělých obyvatel, což představuje zhruba 36% dospělé populace. Toto potvrzuje, že Češi jsou největšími milovníky psů v Evropě. Prvenství je krásné, ale také nás zavazuje k zodpovědnosti za zvíře, které si do svého života přivedeme.

Jak krásně napsal Antoine de Saint-Exupéry v knížce „Malý princ » o člověku a lišce, kterou si ochočil: „Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.” Již děti se tedy učí, že se zvířetem je důležité budovat příjemný vztah, sdílet lásku způsobem, který zvířeti vyhovuje a mít zodpovědnost ke společnému soužití.

„Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal.”                                                               

                                                                Antoine de Saint-Exupéry

Vnímejme sebe i vztah se svým okolím

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Pejska si přejeme většinou už v dětském věku. Nějak cítíme, že je to vztah, který nám chybí nebo který nám dokáže v životě velmi pomoci. Ani člověk ani pes se nerodí zlí. Bohužel i přesto, že je mezi námi spoustu nepříjemných vztahů, násilí, kritiky a nepřiměřeného chování. To vše se samozřejmě propisuje také do chování ke zvířatům, nebo domácím mazlíčkům. Mnoho nedorozumění se stává ne proto, že by se člověk nechtěl o pejska postarat, vychovat ho nebo s ním být. Člověk je dlouhodobě veden k soupeření, „přetahování”, rozkazování na úkor druhého a skrze přetížení strachem, problémy a negativitou okolí zapomněl vnímat sebe, vztah se svým okolím s respektem, podporou, pokorou a hlavně historicky ztratil svoji schopnost přirozené sounáležitosti s přírodou. Nevidí věci, které potřebuje vidět a vědět právě pro co nejdokonalejší soužití s pejskem.

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Toto je vývoj, který vnímám já. Určitě si nepřeji zobecňovat, protože vím, že dnes se většina lidí opět „probouzí” ke svým přírodním kořenům a porozumění a ví, že je důležité:

  • začít budovat příjemné vztahy
  • spolupracovat společně k lepšímu výsledku
  • pracovat na omezení stresu pro získání větší pohody v životě
  • omezit negativní rozkazování a fyzické tresty, protože u druhé strany nezajistí ochotu poslouchat
  • zlepšit své schopnosti vědomého vůdce a přitáhnout si tak pozornost pejska
  • zajistit srozumitelnou komunikaci a podporující přístup, který pejskovi pomůže následovat svého člověka radostněji
  • rozvíjet zpět své schopnosti, které jsou hluboce potlačeny do ústraní přetížením a způsobem dnešního života

Dokázat to může každý

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Mé letité zkušenosti s mnoha tisíci lidmi ukazují, že každý člověk má schopnosti probudit v sobě přirozenost a jedinečnost k zajištění vztahu se svým okolím, který bude podporující, pohodový a v harmonii. A proto vím, že když čtete tento článek, jste právě tím člověkem, který ve svém životě dokáže udělat velkou změnu k podpoře pejsků a jejich správnému chování. A také dokážete být vzorem všem kolem sebe pro to, aby se pejsci měli s námi lidmi co nejlépe.

Pohodový rok 2025

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Přeji pejskům, aby rok 2025 byl pro ně příjemný, pohodový a měli možnost si užívat své laskavé rodiny. Přeji si, aby všichni pejsci z útulku našli své domovy a žádní další se do útulků již nedostávali. To bude pro nás to nejlepší potvrzení, že je dokážeme podpořit v soužití s námi tak, že všechna nedorozumění nebo problémy společně zvládnete, nebo ještě lépe – vůbec se nebudou vyskytovat. Vám všem přeji, aby se vaše soužití s pejskem proměnilo v příjemné pro vás oba bez stresu a bez překážek v jakékoliv situaci každodenního života. V příjemné energii porozumění, vzájemné spolupráci, ať již doma, venku nebo při trénování. Ať vám rok 2025 přinese poznání umění komunikace a zdokonalí vaše úspěchy, které si společně přejete dosáhnout.

Když se člověk stane srozumitelným pro pejska z pozice vědění, ne moci, tak on mění pozitivně své reakce velmi rychle!

Zkušenost učí…

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Během mé praxe se potvrzuje, že toto (viz níže) je pět nejdůležitějších věcí, které člověk potřebuje zvládnout tak, aby mu pejsek co nejvíce rozuměl. Nedorozumění totiž vytváří všechny překážky, které ve vašem vztahu dokážete vyjmenovat nebo vypozorovat. Pejskovu neposlušnost pak řeší člověk různými metodami, pomůckami a způsoby, které ho „naučí” poslouchat. Většinou jsme naučení, že hledáme řešení venku – „opraváře” pejska a nejlépe bez vlastní pozornosti či věnovaného času. To ovšem nefunguje ve prospěch vašeho vztahu.

Partnerství je jiné. V partnerství jste oba. Oba rovnocenně v komunikaci a ve spolu-práci přispíváte dílem svého času a pozornosti. Když se člověk stane srozumitelným pro pejska z pozice vědění, ne moci, tak on mění pozitivně své reakce velmi rychle.

Vzájemné porozumění bezodkladně zajistí daleko lepší poslušnost, daleko lepší pejskovy reakce, rychlejší a ochotnější komunikaci, větší respekt vůči vám a také společné lepší úspěchy v činnostech každodenního života a sportování. 

Jak na to?

Promyslete si, na kolik kvalitu vašeho soužití ovlivňuje těchto pět překážek. Zamyslete se nad nejmenšími detaily vašich aktivit nebo nad situacemi, které se v každodenním životě projevují:

1. Spolupráce   

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Spolupráce znamená úsilí každého z jedinců zaměřené na dosažení společného úspěchu. Úspěchem rozumějte výsledek, který očekáváte. Tam, kde vám to nefunguje „spolu”, tam jsou místa, kde vznikají neposlušnosti – zbytečné přetahování, boje, štěkání, rvačky nebo pak nutnost používání zesílených pomůcek, elektronických obojků atd.

Úkol: Jak vypadá vaše spolupráce? Je postavená na srozumitelných a pochopených aktivitách, nebo jde o jednostranné (vaše) kontrolování, přikazování, nedůvěru či používání pomůcek pro psa nepochopitelným způsobem?

Pro to, aby byl pes schopen spolupráce, potřebuje nejdříve aktivitu a ochotu ze strany člověka.

2. Automatizace

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Člověk předpokládá, že pejsek všemu porozumí, i když mu to nikdo neřekl, neukázal a nevysvětlil. Každý druhý pejskař nechává svého čtyřnohého parťáka „plavat” v situacích osamoceně a bez podpory. On pak vůbec neví, co po něm člověk chce, aby dělal.

Úkol: Zkuste se zamyslet nad tím, kolik věcí pejsek potřeboval pochopit z vašeho každodenního fungování, protože to „okouká”, místo toho, aby ho s tím (věcí, situací, povelem, prostorem, aktivitou atd.) člověk nejdříve seznámil. Kolik věcí jste mu ani doma neukázali, co je co, a co s tím má dělat? Jak poté může rozumět tomu, co od něj žádáte a vědět, co s tím má dělat. Pejsek potřebuje porozumět, vše ukázat a vše „vysvětlit” s ohledem na svoji aktivitu, kterou od něj v daném okamžiku žádáme. Zautomatizovaný přístup je překážkou partnerství. Zaměňte ho za vědomé kroky svého chování a komunikace, která velmi podpoří psa v reakcích, jež chcete.

Přijdete-li na jakékoliv nejasnosti, které vy nebo pejsek můžete mít, začněte od začátku a „vysvětlujte” s ohledem na porozumění. Pokud to dokážete správně, potvrzuje se, že z chování pejsků mizí nespokojenost, nejistota, závislost atd.

Pokud se ve vašem okolí děje něco nebezpečného pro vás nebo vašeho pejska, tak jsou rychlé reakce vždy na místě. Člověk je zodpovědný za bezpečí svého psa!

3. Reaktivita 

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Lidé i pejsci jsou citliví na různé vjemy. Každá i ta nejdrobnější změna v našem okolí (zvuk, přítomnost někoho nebo něčeho, pocit, pach atd.) nás dovede k reakci. Reakce je odpovědí na nějaký podnět. Pokud se ve vašem okolí děje něco nebezpečného pro vás nebo vašeho pejska, tak jsou rychlé reakce vždy na místě. Člověk je zodpovědný za bezpečí svého psa. Ovšem pokud cokoliv vyvolá reakci, tak tu následuje reakce okolí. Jednoduchý příklad pro partnerství s pejskem je např. pohyb – člověk se pohne, ihned se pohne i pejsek. Jde o přirozený zákon „akce a reakce”. Nevhodné je, pokud naše akce přerostou v neorganizovanou změť reakcí, někdy dokonce i na podněty, které neexistují. Mohou to být podněty na vědomé nebo i podvědomé úrovni, např. na základě našich minulých zkušeností, nezvládnutých situací, vnitřní nejistoty, strachu atd., které se projevují na našem chování. Přemíra reagování nebo nezvládnuté reakce se proměňují v reaktivitu.

Úkol: Kolik takovýchto situací reaktivity v životě s pejskem máte? Žádná do vašeho soužití nepatří, protože vás oba přetěžuje. Přejete-li si nalézt zklidnění, které odlehčí vám od přetížení, kontroly, stresu a pejskovi pomůže ke klidnějším reakcím, neváhejte mi napsat, kde se vám nedaří, jak byste si přáli přes www.pespartak.cz.

4. Přesně vědět…

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Člověk a pes se velmi liší úrovní detailů, které potřebují proto, aby byli schopni reagovat správně. Pejsek jich potřebuje mnohem více, než mu člověk předává. Pokud člověk neví do největších detaiů, co chce po sobě, po pejskovi, po právě probíhající situaci, tak s největší pravděpodobností nebude mít situace úspěšný konec.

Úkol: Do jakých detailů se vám daří promyslet to, co chcete, aby pejsek udělal? Způsob, který vám pomůže „přesně vědět”, jsem popsala v knize „Znaková řeč pro psy“. Dovede vás ke srozumitelnosti a pejskovi ulehčí poslušnost. Jak s tímto "uměním" pracovat, abyste viděli okamžité výsledky? To se dozvíte na tomto webináři https://form.simpleshop.cz/jDX7b/.

5. Schopnost reagovat přesně a rychle

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Rychlost psa a člověka je diametrálně odlišná. A teď nemyslím pouze pohyb těla, ale hlavně vnímání toho, co se kolem něj (vás) děje.

Úkol: Vypozorovali jste, jak rychle reaguje váš pejsek na různé podněty? Jaké zpoždění proti němu ve svých reakcích máte vy? Má zkušenost dokazuje, že člověk je proti němu velmi pomalý tvor. Než něco promyslíme, uděláme, tak nám přítomný okamžik utíká. Toto je důvod, proč ve většině případů dokonale nefungují pomůcky, které člověk na psa používá. Máme prostě problém se do rychlosti pejsků „zařadit” svojí odpovědí. Ano, můžete argumentovat, že pomocí např. pamlsku nebo klikru se k poslušnosti pejska dostanete dříve. Ale skutečně je to tak, že zrychlí vaše reakce tak, abyste reagovali právě v tu setinu vteřiny, kdy to pes potřebuje?

Pět nejdůležitějších věcí, ve kterých člověk v soužití se psem extrémně selhává – 37. díl

Pokud nad těmito řádky přemýšlíte, tak věřím, že jste došli ke stejnému výsledku jako já. Když má člověk pomalé reakce, tak se toto „zpomalení” propisuje do všech jeho aktivit nehledě na to, co má v ruce. Vždy bude mít zpoždění. Chcete-li skutečně začít pracovat na zdokonalení svých schopností a umění reagovat přesně v tom nejvhodnějším okamžiku, který psa podpoří ve správné reakci a zrychlit své vnímání toho, co se skutečně v situaci děje, vyplňte si dotazník na mých stránkách.

V partnerství pejsek následuje svého člověka…  

Všichni máme na to být jeho vědomým průvodcem do bezpečí. Stačí mít ochotu a chtít zdokonalovat vztah v podpoře, důvěře a harmonii. Pokud jste objevili, že v některém bodě náhodou selháváte, jsem ji jistá, že společně dokážeme „překročit” jakoukoliv překážku. Přidejte se do FB skupiny „Pes Parťák” nebo napište dotaz na www.pespartak.cz. Právě tvořím kurz, který se bude věnovat všem aspektům soužití člověka a pejska pro dokonalejší partnerství bez potíží a nedorozumění. Nezávaznou rezervaci a zájem o další informace můžete provést pod tímto odkazem: https://form.simpleshop.cz/WrYA4/

 

Ing. Michaela Drábková, Ph.D.

Foto a ilustrační foto: archiv Michaely Drábkové, Pixabay

http://www.pespartak.cz/

http://www.znakovarecpropsy.cz/

https://www.facebook.com/share/g/1GiitTPdkt/?mibextid=wwXIfr

 

 

Kam dál ...


Použitá slova ze slovníku pojmů:
PovelKlikr

    Článek zařazený v seriálu: Rozumíte svému psovi? (38 článků)



    -->